Fast foody: Jak se v nich najíst zdravě?
Když se řekne fast food, spousta lidí si představí mastná, tučná, přeslazená a kalorická jídla, která mají se zdravým životním stylem pramálo společného. I v těchto podnicích se ale můžete najíst relativně zdravě, když si dobře vyberete.
Pod pojmem „fast food“ neboli rychlé občerstvení se skrývá druh veřejného stravování, založený na rychlém výběru, přípravě i konzumaci pokrmů. Provozovny takových podniků zvyšují rychlost obsluhy zákazníků tím, že jídlo připravují „s sebou“. Lidé tedy nemusí přerušit činnost, mohou jíst v autě, při práci, ve stoje nebo za pohybu.
Moderní historie fast foodů začala v Kalifornii, těsně před druhou světovou válkou – a dodnes po celém světě vídáme velké žluté „M“.
Pod pojmem fast food si většina lidí představí nejen mastná, tučná, přeslazená a kalorická jídla, ale i papírové obaly, mládež s přetékajícími boky, uspěchané strávníky nebo obézní děti.
Všechny fast foody ale nejsou nezdravé – dnes najdeme ve městech také výdejny rychlého občerstvení, které připravují vegetariánské a veganské speciality, saláty, raw pokrmy a podobně.
I v těch podnicích, jež jsou považovány za nezdravé, se můžete najíst relativně zdravě. Zde je několik tipů, jak na to:
1. Pijte jen vodu
Cola, džusy, limonády – tak to přesně vaše tělo nepotřebuje. Váš organismus potřebuje čistou vodu, a proto ušetřete zbytečné kalorie a pijte pouze ji.
2. Nedávejte si „meníčka“
Sice ušetříte pár korun, ale sníte i to, co jste původně nechtěli. Odepřete si nápoj zdarma i hranolky a dejte si opravdu jen to, na co máte chuť. Raději litujte několika korun než nedopnutých kalhot.
3. Zapomeňte na hranolky
Ty nejezte nikde a nikdy. Nejenže jsou mastné a nehorázně kalorické, ale také zdraví nebezpečné. Hranolky, jako i další smažená jídla, obsahují akrylamid a glycidamid – látky, které jsou rakovinotvorné!
4. Zkuste salát
Čerstvý salát mají k dispozici všude. Sice asi nebude tak dobrý jako ten domácí, ale vám jde přece o zdraví a štíhlou linii. Tak trochu slevte z nároků na chuť a přidejte na nárocích na vitamíny a minerály.
5. Maso bez housky
Díky častým kontrolám a pranýřování si ty nejznámější fast foody nedovolí svoje maso šidit. Když si dáte hamburger, můžete si být skoro jistí, že je to čisté maso. Housku z něho zahoďte – bílé pšeničné pečivo může chybět vašemu mlsnému jazýčku, ale rozhodně nebude chybět vašemu tělu.
6. Čtěte složení
Prostudujte, kolik kalorií má latté a kolik ledová káva. Kolik energie, sacharidů, proteinů a tuků do sebe dostanete s jedním gyrosem, tortillou nebo hamburgerem? Nebylo by lepší sníst jen půlku? Když už se rozhodnete něco si dát, rozhodně si to užijte bez výčitek. V dalších jídlech dne se trochu omezte a běžte si zaběhat. Psychické zdraví a pohoda se také počítají!
Zdroj: Fithall.cz