Co se týče hubnutí, nabírání svalové hmoty, potřeby hýbat se, rychlosti metabolismu a dalších aspektů ovlivňujících to, jak vlastně vypadáme, má genetika rozhodující slovo. Ale my jí do rozhodnutí rozhodně zasahovat můžeme!
Nakonec, genetika nerozhoduje o tom, jestli ráno půjdete běhat a budete si počítat makroživiny, nebo jestli do sebe budete cpát hranolky a pizzu a nehnete ani brvou. O tom rozhodujete jen a jen vy.
Poznejte, co všechno je dáno geneticky, a naučte se přebrat zodpovědnost za to, co není:
Výška postavy
Tak tu určitě nezměníme. Pokud vám příroda nadělila žirafí výšku, naučte se ji nosit. U vysokých lidí je největším problémem držení těla, které celkový dojem ze vzhledu kazí. Takže se přestaňte hrbit, hezky vypněte hruď, srovnejte ramena a zvedněte bradu! Pro nižší z nás to platí také. Podpatky nejsou řešením - akorát vám budou deformovat tělo a způsobovat svalové disbalance.
Konstituce
Rozlišujeme ektomorfy, endomorfy a mezomorfy. Ektomorfové mívají zpravidla velmi málo tuku i svalové hmoty. Špatně svalovou hmotu nabírají, zato excelují ve vytrvalostních sportech. Endomorfové jsou jejich pravým opakem - dobře nabírají tuk i svaly. Mají dispozice pro silové disciplíny. Mezomorfové to mají asi nejlepší - snadno hubnou tuk i nabírají svaly.
Nikdo není 100% vyhraněný typ, většina lidí je kombinací některých z nich. Pokud poznáte, jaký typ jste právě vy a zařídíte se podle toho ve výživě i tréninku, můžete si dost ulehčit život a dosáhnout požadovaných výsledků.
Tvar postavy
Široké boky a užší hrudník, chlapecká postava, postava typu hruška/jablko. Rozměry kostí ani to, kam se tuk bude ukládat přednostně, nezměníme. Můžeme ale změnit optiku - pokud máte široké boky, trénujte záda a ramena, abyste opticky zúžili pas a dosáhli tvaru přesýpacích hodin. Když se vám tuk zarputile zabydluje kolem pasu, dávejte si pozor na stres i na to, co vkládáte do úst!
Poměr svalových vláken
Rozdíl mezi svalovými vlákny je především v rychlosti kontrakce. Rychlá vlákna rychleji rostou a jsou vhodná pro budování síly. Naopak pomalá vlákna se hodí na vytrvalostní disciplíny. Jestliže znáte svoje tělo a dokážete odhadnout, která svalová vlákna převažují právě u vás, nemusíte se trápit pro vás nevhodnými sporty (nebo trpět frustrací z toho, že v nich nevynikáte).
„Fidgeting“
Individuální spontánní pohybová aktivita je jedna z geneticky daných vlastností. Označuje, jak moc se člověk „hemží“ či „vrtí“. Neposední lidé samozřejmě spálí mnohem víc kalorií než ti, co dokážou nehybně sedět celé hodiny. Pokud o sobě víte, že neposední nejste, snažte se o to - vstávejte během filmu z pohovky, při práci na počítači si dělejte pauzy a procházejte se, nebuďte líní vyskočit si ze židle pro každou maličkost!
Zdroj: Fithall.cz
Mohlo by vás taky zajímat: