Hubněte a cvičte podle typu své postavy

V hubnutí neexistuje spravedlnost. Zatímco vaše kolegyně může svačit bohatě namazané krajíce chleba, aniž by přibrala jediný gram, vy tloustnete už jen z pročítání receptů. To, že každé tělo funguje jinak, je někdy k vzteku, ale na druhou stranu nikdo nikdy nesliboval, že život bude fér.

Neřiďte se dietními plány, které najdete na internetu nebo v časopisech, zapomeňte na experimentování s populárními výživovými směry, jako je paleo, raw nebo nízkosacharidová dieta. Postavte se k zrcadlu, pořádně si prohlédněte svoje tělo a začněte jíst a cvičit tak, jak je pro vaši konstituci přirozené.

Každý typ těla pochází z jiné genové linie. Podívejte se třeba na africké maratonce – jsou od přírody vysocí, hubení, převládají u nich vytrvalostní svalová vlákna a ve svých domácích podmínkách konzumují hlavně rostlinnou stravu s vysokým podílem sacharidů. Naopak zavalitější předkové vzešli z drsnějšího podnebí, kde se živili především lovem, ke kterému potřebovali spoustu síly.

Rozlišujeme tyto tři somatotypy:

Ektomorf

Jestliže jste vysocí a štíhlí, spadáte do této kategorie. Ektomorfové mívají dlouhé kosti, užší ramena a plochý hrudník. Velmi obtížně nabírají jak svalovou, tak tukovou hmotu. Jejich trénink by měl být intenzivní, krátký a měl by být cílený na komplexní cviky, které rozvíjejí rovnoměrně všechny svalové partie. Nezbytná je také dostatečná regenerace, protože při náročnějším vypětí dochází k úbytku svalové hmoty. Člověk s takovým typem postavy by měl hlavně posilovat, jíst bílkoviny, kvalitní tuky a komplexní sacharidy.

Mezomorf

Tento typ postavy to má asi nejsnazší. Pyšní se atletickou postavou, kvůli které se nemusí příliš namáhat. Tito lidé často vynikají ve fitness, protože jim stačí zvednout párkrát činku a naberou svalovou hmotu bez tuku. Když chtějí hmotnost redukovat, také jim to jde jako po másle. Díky dobrým fyzickým dispozicím a relativně kratší cestě k výsledkům mohou mezomorfové usnout na vavřínech a podcenit jak stravu, tak trénink. Strava by neměla být ošizená o komplexní sacharidy a trénink o aerobní i silovou část.

Endomorf

Je většinou menšího vzrůstu a zavalitější postavy. Velmi snadno nabírá na váze, a to jak svalovou hmotu, tak tuk. Nejsilnější partií těchto lidí bývají často nohy. Aby endomorf zhubl, měl by do svého tréninku zařadit spoustu aerobních aktivit, vyhýbat se tučným jídlům a dávat přednost vejcím, rybám a libovému bílému masu. Stravu je vhodné rozložit do menších porcí.

Nejsme ze škatulek

Lidé se nedají jednoduše rozdělit do škatulek – většina je kombinací dvou z výše uvedených somatotypů. Pak je dobré poznat, jak vaše tělo funguje, a stravu i cvičení tomu přizpůsobit. I endomorf může být velmi štíhlý, ale pravděpodobně mu to dá zabrat mnohem víc než ektomorfovi. Stejně tak se ektomorf může postavit na prkna s kulturisty, nicméně bude muset jíst a cvičit mnohonásobně víc. Je ale také přirozené, že ektomorf bude mít rád běhání a zbylé dva typy silové sporty, protože to jsou aktivity, ke kterým bylo jejich tělo navrženo.

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.