Diety a hubnutí

12. června 2017 06:00

Martina Čerňanská

Nejčastější výmluvy "baculek": Nemohu zhubnout, protože...

Obávaný čas hubnutí do plavek je tu. Pokud jste celý rok poctivě cvičili a zdravě jedli, tak jste v pohodě. A ti co ne, mají mnohdy spoustu výmluv, proč to vlastně letos zase nešlo. Poznáváte se v nějakém z následujících tvrzení?

Brzy se na koupališti, u rybníka nebo v mořských vlnách ukáže, kdo z nás poctivě cvičil a racionálně se stravoval, a kdo naopak jedl přes míru, mlsal u televize čokoládové bonbóny a brambůrky a na sport se díval leda tak v televizi. Pokud patříte k hříšnicím milujícím řízky a lenošení na gauči, možná se také svým blízkým, partnerům, dětem, rodičům a kamarádkám všelijak vymlouváte. Vysvětlujete, proč vám to shazování kilogramů nejde a asi nikdy nepůjde. Poznáváte se v následujících naříkavých tvrzeních?

1. Nikdy v životě nemůžu zhubnout, baculatost mám v genech

Budete se možná hrozně moc divit, ale příroda není tak zlomyslná a krutá, jak si myslíte. I kdyby měli vaši rodiče dohromady dvě stě kilogramů, házet flintu do žita nedoporučujeme. Stále máte šanci vypadat lépe než oni. Ano, můžete namítnout, že ani vaše babička nemá postavu jako princezna Krasomila, ale nikde není psáno, že toto rodinné prokletí nezlomíte. Když zmenšíte porce na talíři a přidáte spoustu pohybu, stane se zázrak. Třeba to vaši rodinní příslušníci ani nikdy nezkoušeli. Vy to však nevzdávejte.

2. Copak na to mám čas? Lítám kolem dětí

A právě v těhotenství ženy přibírají často přehnaně. Zbavit se takto nabytých kilogramů bývá často spojeno s nelidskou dřinou. Samozřejmě že je snazší mávnout rukou a říci: „A kde na to mám brát čas, s dětmi?“ Možná je to pro vás novinka, ale existuje speciální cvičení s dětmi v kočárku, tento moderní druh sportu pro maminky se nazývá strollering. Nemusíte tudíž složitě shánět pro miminko hlídání a budete sportovat přímo s ním. Lze také cvičit s dětmi v šátcích anebo s miminky posilovat.

Zdravé jídlo není drahé! Foto: istock.com

3. Nenávidím posilovny

Tato výmluva je častější, než by člověk řekl. Velké množství baculek si stěžuje na to, že nenávidí pocit, když se potí u cvičení a někdo se na ně dívá. A že je prostředí posiloven deprimuje. V tom případě cvičte doma u instruktážního videa. Tuto radu možná uvítají i baculky poukazující na to, že jakékoli kolektivní cvičení nepřiměřeně zatěžuje jejich peněženky. Odborníci se shodují na tom, že každý si přece může vybrat druh pohybu, který je mu šitý na tělo. Od běhu, přes tanec až po rychlou chůzi. Tu můžete mimochodem praktikovat všude, třeba i při cestě do práce.

4. Ze zdravé stravy se mi zvedá žaludek

Brr, zdravé jídlo mi nechutná! To z úst baculek slýcháváme rovněž. Ale kdo říká, že musíte jíst výhradně naklíčené obilí, tofu anebo hlávkový salát? Zdravá strava může být naopak neuvěřitelně chutná. Co takhle špaldové lívance s jahodami? Kuřecí prsa plněná sušenými rajčaty? Pangasius na bylinkách? Kuskus s tuňákem a kukuřicí?

5. Hubnutí je příliš drahé

Nic ve zlém, ale ve shazování kilogramů nám zpravidla brání daleko častěji vlastní pohodlnost než zoufalá finanční situace. Kdoví zda nebude nakonec přechod na racionální stravu vlastně levnější než přejídání se vším možným a nemožným. Nebo snad zaplatíte za pomeranč víc než za čokoládu? Co se týká pohybu, který při hubnutí potřebujete stejně nutně jako zdravé jídlo, věřte, že vás nezruinuje. Kolik například stojí procházka rychlou chůzí po lese? Anebo proběhnout se se psem po parku?

Přečtěte si také:

-em-

Sdílejte článek
Štítky jídlo strava hubnutí potrava cvičení rybník televize koupaliště posilovna sport diety baculky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.