Počítáte kalorie a přesto nehubnete? Možná děláte těchto 6 chyb

Počítáte kalorie a přesto nehubnete? Možná děláte těchto 6 chyb

Nemusíte se zajímat o přesné složení jednotlivých potravin, makroživiny, mikroživiny, hormony, zkoumat, kdy máte jíst, sáhodlouze řešit sacharidy, jako by šlo o hledání léku na nevyléčitelnou chorobu. Nemusíte pátrat po tajích makrobiotiky, překyselení organismu, detoxikačních procedur či bezlepkových potravin.

Stačí, když si dokážete správně spočítat, kolik kalorií jste přijali a vydali.

Přečtěte si o zásadních chybách při počítání kalorií a konečně nasměrujte hubnutí tou správnou cestou:

1. Nepočítáte

Největší chybou při počítání kalorií je jejich nepočítání! Zbavovat se nadbytečné tukové zátěže samozřejmě můžete i bez vážení potravin a počítání kalorií, ale je to stejné, jako střílení naslepo. Nikdy nevíte, jestli jste v kalorickém deficitu či nadbytku, kde máte ubrat, kde naopak přidat. Pokud si myslíte, že dlouhodobě jíte málo a hýbete se dost, ale přesto nehubnete, s největší pravděpodobností si to myslíte chybně. Kdybyste se delší dobu pohybovali v záporné energetické bilanci, čísla na váze se budou snižovat. To je zkrátka jednoduchý fyzikální zákon.

PŘEČTĚTE SI: PRO POČTÁŘE: KOLIK PŘIJMOUT KALORIÍ ZA DEN?

2. Chybný odhad

Myslíte si, že jablko, které jste měli ke svačině, vážilo asi 150 gramů. Ono ale vážilo 250 gramů a to udělá rozdíl 60 kalorií. Domníváte se, že jste si dali 30gramovou hrst ořechů – a ono ejhle – bylo to gramů 70. Rozdíl je 300 kalorií! Můžete jíst superzdravé potraviny, ale pokud si nebudete jistí jejich gramáží, můžete společně s nimi do sebe dostat pěknou spoustu energie, nehubnout, nebo naopak ještě přibírat!

3. Podceňování příjmu

Pokud kalorie počítáte a potraviny si vážíte, pravděpodobně jejich energetickou hodnotu hledáte v různých tabulkách a aplikacích. Tam se ale hodnoty mohou někdy lišit až o desítky kalorií. Čtěte hodnoty na zadních stranách obalů a z tabulek vybírejte spíš hodnoty vyšší. Vyhnete se tak podceňování energetického příjmu. I když se vám třeba vysoké číslo u vaší večeře nelíbí, započítejte ho, protože vaše tělo vezme kalorie v potaz, ať chcete nebo ne.

4. Přeceňování výdeje

Po celém dni se cítíte vyčerpaní, ale to nemusí znamenat, že máte velký energetický výdej! Celý den v kanceláří, bloumání po obchodech nebo běžný úklid v domácnosti nespálí tolik energie, kolik jste si mohli zadat do kalorické kalkulačky. Nepřeceňujte množství spálené energie, jinak vám počty nebudou vycházet.

5. Nápoje, zelenina a doplňky

Do kávy si nalijete mléko od oka, zeleninu nepočítáte vůbec a nezapočítáváte ani doplňky stravy či dochucovadla. To všechno vám ale opět může udělat rozdíl až stovek kalorií denně. Čtyři kávy s mlékem – 100 kalorií, kečup, balzamikový krém, olivový olej, lahůdkové droždí – další desítky kalorií, protein, BCAA – další energie. Jsou to sice detaily, ale právě ty mohou někdy rozhodnout.

6. Konzistence

Chvíli počítáte, a pak vás to přestane bavit. Přece nebudete počítat a vážit jídlo do konce života. Vždyť to není normální. Je to k zbláznění. Zabere to spoustu času (který jinak využijete k sezení u seriálu nebo projíždění internetu?). Ano je to náročné – a neustálé marné pokusy o zhubnutí také. Vyberte si, co chcete víc a toho se držte.

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.