Diety a hubnutí

28. července 2017 07:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s hubnutím?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit, když nám nedovolí zhubnout?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Jak časté téma, které neztrácí na své aktuálnosti v žádném časovém období. Neznám ženu, která by někdy, ve svém životě nevyzkoušela nějakou „zaručenou“ dietu, nebo se nesnažila cíleně hubnout. A toto téma se nevyhne ani mužům. V souvislosti s hubnutím se stále častěji otevřeně mluví i o nemocech s tím spojených, jako je mentální anorexie a bulimie. Tyto poruchy příjmu potravy jsou opravdu závažné a ohrožují život.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s hubnutím?

Kdo z nás žen (i některých mužů) si nepřeje mít ideální váhu a jíst vše, na co máme chuť? Permanentní nespokojenost se svým tělem zažívá každý z nás dnes a denně. Zlobíme se na své tělo a zlobíme se i sami na sebe. Náš vztek pramení z toho, že naše fyzické tělo nemá pravidelný tvar, a dokonce jsou nám některé jeho části odporné. A tak ho trestáme! Trestáme ho tím, že nasadíme dietu, která obsahuje velké množství škodlivých „éček“ a různých chemických komponentů, obsažených třeba ve formě instantních koktejlů. Tak a máš to! Nejsi poslušné, a tak přijde trest v podobě hladovky nebo polykání farmak, které naruší přirozenou funkci některých orgánů a metabolismu. Omdléváme, máme bolesti hlavy, které přecházejí do migrén, a přesto nepovolíme a tyranizujeme naše tělo dál. Často se mnozí z nás pozastavují nad tím, když někdo ublíží nebohému zvířeti nebo malému dítěti. Kdo z nás se pozastaví nad tím, co děláme svému tělu od raného věku? U některých mladých dívek dokonce i dětskému tělu.

Položte si následující otázky:

K čemu potřebuji svá kila? Nahrazují něco, co mi chybí? Mám ráda své tělo a důvěřuji mu? Znám své přednosti a umím s nimi pracovat? Proč chci zhubnout? Je důvodem mé okolí, nebo po tom touží moje tělo?

Před pěti lety jsem začala studovat další vysokou školu. Měla jsem pocit, že jí musím věnovat všechen svůj volný čas. Vlastně jsem jí všechen svůj volný čas věnovala. Byla jsem vždy hodně energický člověk, který potřeboval denní pohyb, a to buď formou sportu, nebo nějakých akcí. Najednou se můj život zastavil. Při každé zkoušce jsem zažívala stres a přestala jsem žít. Moje víkendy byly spojené s psaním seminárních prací, učením se na zkoušky, státnice, nebo sezením ve škole na přednáškách. Můj život stagnoval. Stejně tak stagnovalo moje partnerství a můj osobní život. Za těch pět let se mi podařilo rozhodit si krevní testy a štítnou žlázu tak, že jsem nakonec musela podstoupit i punkci a začít brát hormony. A s tím vším jsem samozřejmě ztloustla o neuvěřitelných 25 kg. Po čase jsem začala držet různé přísné diety, cvičit, ale můj zdravotní stav se stále zhoršoval a moje váha se nehnula, nebo naopak ještě stoupala. Až jsem svůj boj úplně vzdala. Byla jsem přesvědčená, že už se nikdy nevrátím ke své původní velikosti 34-36 a všechno své oblečení jsem odevzdala své dceři, nebo vyhodila.

Pak jsem udělala státnice a školu dokončila. A od té doby jsem ve svém životě vlastně nic nezměnila v souvislosti s jídlem. Pouze jsem si uvědomila, že má kila jsou mým vlastním výsledkem a cílem. Že jen já si můžu za své proporce a řekla jsem si, že pokud jsem dokázala ztloustnout 25 kg, mohu to opět změnit a všechna kila zhubnout. Bylo to pouze mé rozhodnutí v hlavě. A stal se zázrak. Začala jsem sama od sebe hubnout. Žádné diety a žádný sport a pohyb. Díky své pracovní vytíženosti jsem ještě ani nezvládla do svého života zapojit sportovní aktivity, přesto se tělo pravidelně každý měsíc zbavilo cca 3-4 kg. Stále mi chybí k mé ideální váze asi 5–7 kg, ale vzhledem k tomu, že se chystám konečně zase začít sportovat, tak nějak vím, že to s tím sportem zvládnu. Stále mám tu možnost si vyzkoušet nějakou dietu, ale nějak se mi do toho nechce, důvěřuji totiž svému tělu. Jsem zdárným příkladem toho, že hubnutí je především záležitost hlavy.

Důkladnou introspekcí myšlení jsem přišla na důvod svých kilogramů, které jsem si nastřádala. Zbavila jsem se špatného vzorce myšlení. Tělo je můj celoživotní partner a slouží mi každý den, jak nejlépe umí. Zaslouží si odměnu a lásku a ten nejlepší přístup.

Jak k nám problémy s hubnutím promlouvají?

Tloustnutím, přibíráním na váze. anorexií, poruchami vstřebávání živin, bulimií.

Jak si vyléčit problémy s váhou?

Vždy ke svým kilům máme nějaký důvod. Tím, že tělo budeme trápit a trestat ho, se nadbytečných kil nezbavíme. V případě, že najdeme rovnováhu mezi myšlenkami a potřebou našeho těla, najdeme i zázračný lék na hubnutí. Vztah k sobě samému je celoživotní vztah a musíte ho najít. Začít můžete tím, že si odpustíte a začnete si vážit sami sebe. Přestaňte hledat výmluvy, proč tloustnete – nedostatek pohybu, těhotenství, sedavé zaměstnání, málo času na procházky, špatný zdravotní stav. Hledejte důvody, proč jste si přebytečná kila naordinovali a změňte to, co vám nevyhovuje. Jídlo je jen nástrojem k vašemu vnitřnímu světu. Přestaňve hledat „zázračné“ pilulky a různé drastické diety. Přemýšlejte nad svým životem, nad tím, proč se tak cítíte, kdo vám dal sugesci, že jídlo přináší tloušťku. Začněte si vážit vašeho těla! Nastavte si více pohybu a dobré stravovací návyky, aby se vaše tělo netrápilo.

Proč máte kila navíc? Pár příkladů, proč si nosíme svá kila stále s sebou:

Nechci být sexuálně přitažlivá – máte partnera a nechcete mu být nevěrná, možná jste si pořídila kila, která vás zbavují pokušení být přitažlivá pro jiné, nebo vyjadřovat svou sexualitu.

Mám svá kila smutku – dítě na bolest dostane něco sladkého a tělo si zapamatuje tento vzorec, který praktikuje vždy, když mu není dobře. Na bolest je dobré jídlo, a tak bolest zaháníme přemírou jídla. Jídlo jako prožitek radosti!

Bariéra pro svou obranu a citlivost – všechny ty starosti okolního světa už nemůžeme snášet, protože naše citlivost tím trpí, a tak si vytvoříme bariéru a za ní se schováme. Snižujete tím svou zranitelnost.

Bariéra bezpečí – jsem tam v bezpečí před svým životem, partnerem, nedostatkem citu, nespokojeností v práci, nebo existenčními problémy. Strach vyjádřit svou kreativitu a držet v sobě energii /kila navíc/.

Kila pro radost – jídlo místo jiného rozptýlení a zábavy.

Kila jako protipól stresu – stres v práci nám vysaje celý náš energetický účet a je nutné ho doplnit. Jedinou energií, kterou známe jako protipól stresu, je jídlo, a tak si vytváříme své stresová kila.

Kila nesouhlasu – nechci pustit nikoho do svého vnitřního světa, nechci se k ničemu vyjadřovat a nic řešit. Mám hlubokou potřebu lásky, ale není naplněná.

Na vině mohou být i hormony. Víte, které vám brání zhubnout? Přečtěte si o nich zde.

Pokud chcete zhubnout, a přitom netrápit své tělo, opakujte si následují sugesce: Každá kalorie, kterou sním, se spalovacím procesem změní na energii, která mi pomáhá v mém přirozeném pohybu. Mé tělo touží po pohybu. Mám rád/a jídlo a to má rádo mne. Jím vždy to, co chci, a moje tělo mi dá najevo, co potřebuje pro svůj harmonický vývoj. Jím v čas, který mi určuje mé tělo, a moje váha zůstává stejná, nebo se mění podle mé přirozené váhy. Vždy mohu důvěřovat svým pocitům a nechat je určovat mé chování v souvislosti s jídlem a pohybem. Je pro mne přirozené být štíhlý/á.

Shazujte i vy své závaží s ohledem na svoje tělo a naplňte se láskou k sobě, pak nebude potřeba naplňovat se jídlem!!! Odstraňte škodlivé programy a nebudete mít problém s hubnutím. Važte si své krásy, je jedinečná, a zaměřte se na to, co je na vás opravdu krásné. A především poděkujte svému tělu za to, co pro vás každý den dělá a kolik let vám slouží! Jste jedineční, jen si na to zase musíte vzpomenout!

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem pohyb, například chození. Přiměřené množství stravy a především bohatá strava na zeleninu a ovoce. Eliminujte smažená, tučná a nezdravá jídla. Netrapte svoje tělo hladem, ale naopak jezte častěji a málo. Ani alkohol hubnutí neprospívá.

Afirmace pro léčbu: „Mám ideální váhu, takovou, jakou moje tělo vyžaduje a jaká mi dává dobrý pocit.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.