Veganství: Proč se pro něj rozhodly světové celebrity?

Móda, nebo nezbytný životní styl, který zachrání planetu i lidské tělo? Na veganství panují různé názory. Je ale pravda, že se k veganství hlásí stále více lidí, včetně těch velmi známých.

Veganství není dieta. Je to životní styl, ke kterému dotyčného přivedly zdravotní či morální důvody. Člověk, který se rozhodne být veganem, často nejen nepozře nic živočišného původu, ale vyhýbá se i dalším produktům živočišné výroby – nenosí boty z kůže, někdy i oblečení z bavlny a hedvábí či kontroluje, jaké složky obsahuje jeho tělová kosmetika.

Odborníci se shodují, že u dospělého člověka může být veganská strava plně výživově dostačující. Ovšem pouze v případě, že si dotyčný člověk dá na svém jídelníčku záležet. Jíst jen ovoce a čekat, že tělu nebude nic chybět, skutečně nestačí. Je přitom třeba dbát především na dostatečný příjem vitamínu B12, vitamínu D, jódu, selenu, vápníku a omega-3 mastných kyselin. Veganská strava má dokonce oproti konvenční stravě některé zdravotní výhody, protože obsahuje například mnohem méně nasycených tuků, cukrů, ale také mnohem více antioxidantů a vlákniny.

O veganech se říká jeden vtip. Víte, jak poznáte, že je někdo vegan? Řekne vám to. Opravdu – vegani o své filozofii často mluví a někteří mají pocit, že musí na svou „víru“ obrátit i okolí. Pokud je veganem celebrita, počet lidí, které může ovlivnit, se mnohonásobně zvyšuje. Jaké světové celebrity o sobě prohlašují, že jsou vegany?

Pamela Andersonová

Herečka a bývalý sexsymbol Pamela Andersonová byla dřív vegetariánkou, ale postupně se stala i vegankou. Kromě toho také aktivně hájí práva zvířat a zapojuje se i do různých propagačních kampaní. Je také proti zvířecím kožešinám, testům na zvířatech, lovu tuleňů. „Byla jsem různě aktivním vegetariánem více než 20 let, ale rozdíl mezi vegetariány a vegany je obrovský. Jako vegan se cítím mnohem lépe. Pokud pro sebe chcete to nejlepší, odstraňte ze svého jídelníčku co nejvíce živočišných produktů.“

Stevie Wonder

Talentovaný, od narození nevidomý zpěvák, skladatel a producent o sebe velmi dbá. „Jsem veganem už dva roky a myslím, že proto vypadám tak dobře,“ žertoval zpěvák v roce 2016. „Myslím, že zdravé stravování je důležité.“

Jessica Chastainová

Jedna z nejtalentovanějších hereček své generace je vegankou z etických důvodů. „Nechci, aby se kvůli mně kdokoliv trápil. Veganství je o snaze žít takový život, který nepřispívá ke krutosti světa. Chci, aby všichni, koho potkám, věděli, že jsem vděčná za svůj život na této planetě.“

Jason Mraz

Tenhle sexy zpěvák a skladatel českého původu má dobře rozjetou kariéru a jeho písně se pravidelně umísťují na žebříčku nejhranějších hitů. Veganství si pochvaluje. „Ujedu mnohem víc na kole, udělám více shybů než kdy jindy a zdá se, že můj mozek má větší kapacitu na nové projekty, řešení problémů a skládání písní,“ pochvaloval si písničkář na svém blogu. „Zdraví a síla ze mne dělají lepšího umělce a já se tak mohu s větší jistotu pohybovat po světě a předávat dalším své poselství.“

Tobey Maguire

Spiderman přiznal, že nikdy neměl přílišnou chuť na maso. Ve skutečnosti prý pro něj byl problém, že ho jako malého nutili jíst maso. Veganství tak pro něj byla naprosto přirozená cesta.

Joaquin Phoenix

Proslulý záporák si od tří let pamatuje nehezký zážitek, který jej přivedl na cestu k veganství. „Když mi byly tři, byli jsme s rodinou na rybách. Pluli jsme na člunu a otec ulovil jednu rybu. Hodil ji do člunu, a jak se svíjela, mlátila sebou o boky lodi. Můžeme tomu říkat jakkoliv, ale zvířata kvůli našemu jídlu trpí,“ otevřeně promluvil herec pro organizaci PETA.

Alicia Silverstone

Americká herečka patří k bojovníkům za práva zvířat a podporuje organizaci PETA. V jejím případě tedy veganství přišlo jaksi automaticky. „Nic nezměnilo můj život víc. Cítím se lépe sama o sobě, jsem odpovědnější za své činy, zhubla jsem, vyjasnila se mi pleť a mé oči jsou světlejší. Prostě jsem silnější, zdravější a šťastnější. Podle mne není nic lepšího než být vegan,“ podělila se herečka o své zkušenosti, jaké to je vzdát se masa.

Mayim Bialik

Herečka známá z Teorie velkého třesku se prý veganem stala postupně. „Začala jsem pociťovat averzi k tomu jíst maso a pak mne moje hluboká láska a úcta ke zvířatům s čím dál větším množstvím informací posunuly dál. Vždy jsem cítila, že bych chtěla být veganem, ale potřebovala jsem víc informací. Změna byla postupná, musela jsem si každý krok dobře promyslet.“

Carrie Underwoodová

Americká vítězka čtvrté řady soutěže American Idol. Její album Some Hearts získalo několik ocenění a hity z alba se pravidelně umísťovaly v žebříčcích nejoblíbenějších songů po celém světě. Od té doby vydala několik dalších alb a také se stala vegankou. „Jsem ale praktickou vegankou, nepřeháním to. Když si objednám z jídelního lístku a přinesou mi jídlo posypané sýrem, nepošlu jej zpátky,“ vysvětluje zpěvačka.

-lk-/Foto: profimedia.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky strava maso vegetarián vegan celebrita herec veganství raw Tobey Maguire Jessica Chastainová Joaquin Phoenix Pamela Andersonová Carrie Underwoodová Jason Mraz Mayim Bialiková

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.