Kam jsou až lidé schopni zajít, když jde o slevy?

Závislost na slevách vede do pekel. Všimli jste si?

Když jsem byla malá, mléko stálo dvě koruny, rohlík dvacet haléřů a kopeček zmrzliny sedmdesátník. Za velký šlehačkový dort k narozeninám chtěli v cukrárně dvacet pět. Za cigarety značky Start (bez filtru, silné jako výstřel z děla) jsem v pubertě platívala trafikantovi čtyři koruny dvacet haléřů.

Bohatší dospívající mládež si mohla dovolit i sparty za osm. Ceny zboží byly všude nachlup stejné – ať už jste si polský salám koupili na okraji Českých Budějovic nebo na návsi v Pleteném Újezdě. Šok přišel po listopadu 1989, kdy se ceny neuvěřitelně rozrůznily a fenomén slev zavítal mezi nás.

Je to v akci!

Závislost na slevách vede do pekel, tak jako všechny ostatní závislosti. Kapku či možná dokonce decinku v sobě máme všichni, ale neměla by se dále rozmnožovat. Osobně jsem například schopna vystoupit z autobusu o stanici dřív, protože vím, že Vietnamec u zastávky prodává mléčnou čokoládu s velkými ořechy jenom za šestnáct devadesát. Domů pak jdu čtyři kilometry pěšky – někdy v silném dešti – a hřeje mě pomyšlení, že jsem ušetřila pětikorunu.

Zachraňte holý život

Na druhou stranu bych asi nejela do Polska pro levnější velikonoční zboží. Vzhledem k nekřesťanským cenám benzínu by to byla spíše sleva naruby, a bez kuřátek s jasně červenými zobáčky a velikýma lesklýma očima či bez košíčků s umělou trávou ze zelených drátů a usmívajícím se zajícem se, i když s těžkým srdcem, obejdu.

Rovněž bych se neúčastnila slavnostního otevření nové provozovny, i kdyby slevy byly přímo zdrcující. Tady se totiž nenakupuje, ale válčí. Jste rádi, když zachráníte holý život a půlku kabelky – své vlastní.

Šetřit se někdy nevyplácí

Pozor na slevy při těch nejslavnostnějších příležitostech, jakými jsou například svatby. Možná si vzpomínáte na knihu Tajný deník Adriana Molea – když se Adrianův tatínek ženil, poklekl u oltáře a svatebčané spatřili na podrážce obuvi nálepku upozorňující na podstatnou slevu.

Svatba se slevou

Také si vybavuji jednu takovou svatbu očividně založenou na zlevněném zboží a službách, a čert ví, zda je ta vzpomínka úsměvná nebo depresivní. Nevěstu zjevně oblékal stánek v příhraniční tržnici, na hlavu si posadila hrnec (látkový), z ošklivého lehce nažloutlého kostýmku nešťastné délky ke kolenům čněly nohy v řídkých silonových punčocháčích od neodbytného podomního obchodníka (kupte troje a máte to za patnáct!).

Jak vypadaly střevíčky, to jsem raději vytěsnila – nevím. Vlasy – což nevěsta pyšně vysvětlovala – barvila (se slevou) kamarádka, profesí neúspěšná kadeřnice. Kučery získaly odstín v kadeřnických kruzích známý jako „liška v nouzi“. Bohužel, vzhledem nevěsty slevová smršť nekončila, týkala se i restaurace a hudby.

Hostinec stál uprostřed hlubokých lesů a vedla k němu daleká a strastiplná cesta (proto poskytoval slevy). Nebyl v dobrém stavu a číšníci měli zakázáno nosit jídlo a pití, aby byla svatba co nejlevnější.

Co jste všechno museli udělat, abyste dostali sodovku a brambůrky, to už jsem raději také vytěsnila, ale na klubko plačících hladových dětí s malými myrtami na límečcích slavnostních šatiček si bohužel pamatuji. Už proto, že kapela (děda s harmonikou a vozembouchem) hrála vulgární popěvky, pro děti krajně nevhodné.

A srdce usedá…

Zastavme se teď pro změnu na hřbitově. Věnce, smuteční dekorace či umělé květiny nejsou zadarmo, a tak se nelze divit, že před Svátkem zesnulých se lidé zajímají o to, kolik který věneček stojí. Cynik by podotkl, že těm, pro které jsou pietní ozdoby z chvojí určeny, je to už stejně fuk, ale tento způsob uvažování je třeba rázně odmítnout.

O Dušičkách pak člověk prochází uličkou mezi hroby a nad těmi zesnulými, na kterých se šetřilo přespříliš, srdce usedá. Jeden hrob tím býval proslulý, vídali jsme na něm ošizené věnce vyrobené vlastně jen z drátu, šišek bylo žalostně málo, či podivné dorty z polystyrénu posypané (snad pro ozdobu) střepy z pivních lahví. Celá ves se na to chodila dívat. A záchvaty smíchu na hřbitov nepatří.

I slevy mají své hranice, tak je to.

Přečtěte si také:

Autor: Eva Michorová

Sdílejte článek
Štítky peníze Polsko nákupy móda šílenství svatba České Budějovice slevy dluhy Sametová revoluce Pletený Újezd

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.