Prima maminka

30. června 2015 04:20

Anna Kopečková

Neživíš, tak nepřepínej aneb Proč je pro ženu důležitá finanční nezávislost

Neživíš, tak nepřepínej aneb Proč je pro ženu důležitá finanční nezávislost

Finanční nezávislost znamená, že člověk nemusí pracovat proto, aby přežil. Má totiž takový majetek, který ho dokáže uživit. Takovéto nezávislosti však nebývá snadné dosáhnout.

Naštěstí mnohem snazší je stát se finančně nezávislým na svém partnerovi.

Finančně závislé ženy a nezávislí muži

Obvykle je to žena, která je finančně závislá na muži. Případů, kdy je muž finančně závislý na ženě je výrazně méně, a to hned z několika důvodů. Koncept ženy, kterou živí její manžel, je společensky přijatelnější, zatímco muž, kterého živí jeho žena je okolím považován za neschopného a je vystaven posměchu.

Ačkoliv být ženou v domácnosti už dnes zdaleka není běžnou záležitostí, stále ve společnosti najdeme mnohem více žen hospodyněk, které živí jejich manželé, než mužů, kteří by se nechali živit svými ženami.

V neposlední řadě jsou to ženy, které zůstávají s dětmi na mateřské dovolené a někdy až na několik let odcházejí ze zaměstnání. Návrat zpět na pracovní trh pro ně nebývá snadný, a tak je partner mnohdy finančně podporuje i po skončení rodičovské dovolené.

Bohužel většina žen nebyla k tomu, aby se o sebe dokázaly postarat samy, vychována. Bylo jim vštípeno, že živitelem rodiny je muž, zatímco o kuchyň a děti se má starat žena. Jejich špatné známky ve škole byly často přecházeny s tím, že pro dívku je důležité především to, aby se dobře vdala.

Finanční nezávislost na partnerovi jako nutnost

Schopnost ženy být samostatnou lze považovat za jeden z předpokladů kvalitních rodinných vztahů. Jen žena, která je spokojená s tím, co dělá a je na sebe pyšná, může být doopravdy šťastná. A šťastná manželka a matka je vždy lepší než ta nešťastná.

Navíc finanční závislost na partnerovi může vést k vydírání a domácímu násilí. Partnerovi se například může zdát, že žena příliš utrácí a může jí přidělovat jen minimum finančních prostředků. Ženu tím v podstatě drží v jakési sociální izolaci, protože jí znemožňuje zajít si s kamarádkami na kávu nebo si zaplatit hodiny aerobiku.

Jak se stát finančně nezávislou na partnerovi

K tomu, aby se člověk stal finančně nezávislým na svém partnerovi, je v první řadě třeba chtít – chtít pracovat (na sobě). Žádný člověk totiž ještě nikdy nezbohatl tak, že by seděl doma a nic nedělal. Důležité je také to, aby si člověk věřil a měl dostatečnou míru sebevědomí.

1. Nebojte se světa financí a věřte si

Nejčastější obavou a výmluvou žen bývá, že na čísla a peníze nemají hlavu, a že se jedná o doménu mužů. Neexistuje však žádný důvod, proč by muži měli rozumět světu financí a ženy ne. Nikdo netvrdí, že svět financí je jednoduchý, ale každý, kdo jen trochu chce a nebojí se učit nové věci, tak do něj pronikne.

2. Dělejte to, v čem jste dobrá

Zamyslete se nad tím, v čem jste opravdu dobrá a co vás baví. Pokud se totiž v životě budete zabývat tím, co je vám blízké, máte mnohem větší šanci na úspěch a také na větší finanční ohodnocení.

3. Nebuďte vybíravá

Je možné, že hned na začátku nenajdete práci, která by vám 100% vyhovovala. Nebojte si ji však přijmout, protože nějaká práce je pořád lepší než žádná. Nové zaměstnání berte jako takovou přestupní stanici, po níž přijde vaše vysněné zaměstnání.

4. Vzdělávejte se

Čtěte knihy, poslouchejte odborné přednášky, účastněte se vzdělávacích seminářů, nebojte se ptát. Udělejte vše pro zvýšení své kvalifikace nebo pro to, abyste se dozvěděla něco více o finančním trhu.

5 Nakupte aktiva

Pokud už nějaké finanční prostředky máte, nakupte aktiva, která dokážou produkovat příjmy (kupte např. dům nebo byt, pronajímejte ho a každý měsíc získávejte peníze od nájemníků). Tímto způsobem získáte finanční svobodu, neboť aktiva přinášejí zisky a pracují za člověka.

6. Najděte si svůj talent

Pokud člověk neví, jak začít a motá se v kruhu, je dobré nejprve zjistit, kde jsem dobrý. K tomu jsem sestavil vlastní koučinkový program, který vám s jeho nalezením pomůže. Podívejte se SEM.

Aleš Kalina

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.