Celebrity

4. března 2022 06:00

David Laštovka

Miroslav Donutil o vážné nemoci: Upadal jsem do bezvědomí. Diagnózu se nedozvěděl

Oblíbený herec Miroslav Donutil si v životě prošel doslova peklem. Od osmnácti let ho sužovaly záchvaty, které přicházely zničehonic. Dokonce kvůli nim občas upadal do bezvědomí. O epilepsii, jak by se mohlo zdát, se však údajně nejednalo. Kvůli špatné léčbě málem zemřel. 

Ani lékaři si s jeho zdravotním stavem nevěděli rady a nedokázali mu dlouho pomoci. „Jednalo se o nějakou neurologickou, blíže nespecifikovanou nemoc, byla dost závažná a dlouhá, trvala přes pětatřicet let. Existují záchvaty, při nichž se jen na chvilku zahledíte, ale i takové, kdy upadáte do bezvědomí. A to se stávalo i mně. Diagnózu jsem se nikdy nedozvěděl. Kdybych měl skutečnou epilepsii, nejspíše bych nemohl vykonávat svoje povolání,“ svěřil se Miroslav Donutil.

Kvůli špatné medikaci a přístupu jedné ošetřující lékařky málem zemřel. Nakonec mu pomohl až herecký kolega Josef Vinklář, který ho přivedl k jiné doktorce, díky níž se uzdravil. „Tehdy se můj stav velmi zhoršoval. Pepa Vinklář, rozporuplná osobnost, který znal všechny doktory, mi jednoho doporučil. Když jsem tam přišel, byli v šoku, jaké léky mi předchozí lékařka předepsala, aniž by mě předtím vyšetřila. Sdělili mi, že pokud bych přišel za tři týdny, byl by zřejmě konec, bylo by už pozdě,“ přiznal herec.

Díky chorobě se z něj nestal alkoholik

Od té chvíle, a letos už to bude osmnáct let, o nemoci neví. Přestože si vytrpěl své, s odstupem let na tom vidí i jistá pozitiva. „Přišlo to v momentě, kdy jsem prožíval mládí, to žádná výhra nebyla. Máte spoustu omezení, jste determinován tou nemocí, ta nemoc vás ovládá, než se s ní naučíte nějak pracovat, a do toho vám ještě lékařka nastaví jinou léčbu... Tehdy mě to samozřejmě brzdilo. Na druhou stranu jsem měl zakázaný alkohol, abych se uzdravil, což jsem dodržoval. Nemohl jsem se opíjet, nestal se ze mě alkoholik, což v naší profesi hrozí. Po představení jsem nechodil s kamarády do hospody, kde se dokázali zdatně opít. Nedělal jsem to takhle třicet let, což ve mě zanechalo spoustu energie, kterou dnes můžu zdárně využívat. Z toho, co mě potkávalo dlouhá léta, jsem vytěžil maximum,“ vysvětlil Miroslav Donutil.

Jedním z posledních filmů, v němž ztvárnil hlavní roli, je kvalitní drama Atlas ptáků. „Pevně věřím, že ten příběh mnoho diváků hluboce zasáhne,“ prozradil o filmu Donutil. Další role obsadila například Alena Mihulová, Martin Pechlát, Vojtěch Kotek či Eliška Křenková. Film si nyní můžete přehrát ve Videopůjčovně na iprima.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 6. 2023

Berani, kdybyste měli ve firmě na starosti personální oddělení, začali byste dnes kompletně měnit náborový proces. Zaměřili byste se spíše na lidský faktor než na diplomy a ocenění, kterými lidé mávají na důkaz svých schopností. Důvěra v lidi v kombinaci s důvěrou ve vlastní instinkty by se vám mohla vyplatit více, než si dokážete představit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.