Celebrity

21. března 2023 05:55

David Laštovka

Herečka Jana Březinová prožila rodinnou tragédii. Manželovi byla nevěrná s Vinklářem

Život herečky Jany Březinové vyhasl předčasně. Zemřela dva měsíce po svých šedesátých narozeninách. Osud rozhodně neměla jednoduchý. Jaké bylo soukromí slavné umělkyně, která ztvárnila desítky filmových rolí a výraznou stopu zanechala rovněž na divadelní scéně?

Život herečky Jany Březinové, která oslňovala svým půvabem, milým hlasem a kultivovaným projevem, poznamenala obrovská rodinná tragédie. Když jí byl pouhý rok, přišla o svou maminku, která zemřela v koncentračním táboře. S tím, že ji nikdy nestačila pořádně poznat, se těžko vyrovnávala celý svůj život. Trpěla depresemi i labilitou. Matce v dospělosti nechala postavit pamětní desku na zdi Židovského hřbitova v Praze Strašnicích.

„Těžko se mi popisuje něco, co jsem zažila jako roční dítě. Všechno, co zde mohu napsat, mi vyprávěli lidé, kteří dnes již většinou nežijí. Vím jenom, že úzkostné stavy, pocity lability, těžké deprese a projevy špatné komunikace, kterými trpím dodnes, jsou následkem zážitků, které se mi ukryly hluboko v podvědomí a celý život mi bránily se normálně projevovat jak v soukromém životě, tak v mé profesi,“ svěřila se kdysi v Divadelních novinách.

Vinklář se kvůli ní rozvedl. Ona se vrátila ke svému muži

Její osudovou láskou byl herec a dabér Zdeněk Dušek (80). Zamilovali se do sebe během studií a měli spolu dceru. Během manželství museli překonat velkou krizi a jak už to tak bývá, byla v tom nevěra. Jana udržovala milenecký poměr s kolegou Josefem Vinklářem, s nímž hrála v Národním divadle. Bylo to mezi nimi tak vážné, že se dokonce oba chtěli rozvést.

Po čase však opojení láskou z její strany vyprchalo a vrátila se ke svému muži, což Vinklář dost těžce nesl. „Opustil jsem pro ni rodinu, něco posvátného. Její rozhodnutí bylo svou rodinu udržet. Řekla jen: ‚Já si to nemohu dovolit. Tečka.‘ Nu, říkám si, byl jsem možná potrestán za své hříchy,“ prozradil Josef Vinklář ve své životopisné knize.

Jana Březinová, která se narodila do rodiny krejčího, se u kolegů těšila velmi dobré pověsti. Byla známá jako poctivý, čestný a zásadový člověk. Podepsala Několik vět (dokument vypracovaný hnutím Charta 77 – pozn. red.) i petici za propuštění Václava Havla v lednu 1989. Zemřela v roce 2000, osudnou se jí stala rakovina. Bylo jí pouhých šedesát let.

Sdílejte článek
Štítky rodina rakovina manželé Charta 77 herečka Praha Josef Vinklář Národní divadlo v Praze Jana Březinová Zdeněk Dušek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 6. 2023

Díky společenským událostem nebo skupinovým aktivitám byste se mohli dostat do kontaktu s mnoha lidmi, Berani, a to jak s blízkými přáteli, tak s náhodnými známými. Do vašeho života může vstoupit nová osoba, která pro vás bude mít zásadní význam. Mohou se objevit záležitosti, které vás silně ovlivňují, a vy pravděpodobně nebudete váhat s vyjádřením svých názorů. To je v pořádku, protože budete taktní a ostatní ocení vaši upřímnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.