Kde se vzaly čokoládové figurky: Stojí za nimi objev nizozemského lékárníka
Již více než sto let neodmyslitelně patří k vánoční výzdobě čokoládová kolekce. Sladké figurky jako doplněk k vánočním ozdobám na stromečku si zamilovaly snad všechny generace, nejvíc ale samozřejmě potěší ty nejmenší. Napadlo vás někdy přemýšlet, kde se čokoládové figurky poprvé objevily?
Středočeské město Velim a jeho továrna na čokoládu se proslavilo výrobkem, který zlidověl a k duchu Vánoc patří dodnes. Vánoční kolekce sestávající z dutých nebo plněných čokoládových figurek a bonbónů balených původně do stříbrného a následně do žlutého nebo růžového papíru byla vyrobena v 90. letech 19. století právě ve Velimi a její tradice přetrvává dodnes. Ještě před vznikem čokoládových figurek tvořily kolekci arabesky.
Jednotlivé kousky velimské vánoční čokoládové kolekce se nazývaly závěsky a vzniklo jich hned několik druhů, jež se lišily nejen velikostí a obsahem dobrot, ale samozřejmě i cenou. Česká kolekce si velmi rychle získala popularitu i v zahraničí a začala expandovat i do Francie a později dokonce i do Spojených států.
Mohlo by vás zajímat: Známá čokoláda měla obsahovat těžké kovy. Náš slogan je nafouknutý, připustila firma
Tradice zdobení vánočních stromečků vznikla až v 19. století a jejím původem bylo s největší pravděpodobností Bavorsko, odkud se dostala do českých zemí. Historicky prvními jedlými ozdobami smrčků či jedliček byla jablka, ořechy, perník nebo cukroví.
Vynález čokoládových figurek
Za vznikem čokoládových figurek stojí zřejmě nizozemský lékárník Conrad Van Houten. Ten dokázal oddělit kakaové máslo z kakaové hmoty a čokoládovny tak mohly začít experimentovat s hmotou v pevném stavu. Pokud by k tomu nedošlo, tak by se vánoční stromečky musely čokoládou polévat. V roce 1892 majitel továrny Velim Adolf Glaser přišel s nápadem vánočních kolekcí.
Čtěte také: Letošní Vánoce budou opět dražší, řekl Havel. Prouza poradil, jak o svátcích ušetřit
Sladké ozdoby na stromeček sahají hluboko do naší historie, možná se používaly i dříve než ozdoby z papíru. „Dokonce v některých regionech se označoval vánoční stromeček jako cukrový. Zdobil se jablky a oříšky, které se často zlatily či stříbřily. Běžně se používalo i různé pečivo a cukroví,“ vysvětlil pro Blesk.cz historik gastronomie Martin Franc z Akademie věd ČR.
Ačkoliv se čokoládové figurky těšily na přelomu 19. a 20. století své popularitě, tím pravým a nefalšovaným symbolem Vánoc se kolekce stala až po druhé světové válce. Do té doby byla kolekce výsadou hlavně měšťanských a středostavovských rodin. Nejdražší kolekcí byla roku 1928 kolekce značky Orion, která tehdy stála 125 korun a obsahovala neuvěřitelných 260 figurek, což bylo podle informací webu čokomuzeum.cz 20 % průměrného rolnického platu. Roku 1935 pak Orion vyráběl 5 různých druhů kolekcí.
Přečtěte si také: Vánoce zaútočí na naše peněženky. Za co si připlatíme a kolik bude stát stromeček?
Řada lidí si z doby 70. a 80. let 20. století pamatuje, že se vánoční kolekce rozdávaly v podnicích a továrnách jako dárek dětem k Mikuláši od Revolučního odborového hnutí neboli ROH. Uprostřed kolekce se nacházely duté figurky, které měly symbolizovat Dědu Mráze a dětem se dost často zakazovalo sladkosti ze stromečku ujídat dříve než na Štědrý večer.
Čokolády zdražily kvůli vysokým cenám kakaa. Podle odborníků bude hůř: