Jakub Voráček moderoval v žabkách a trenkách. Stejně nás zabírají od pasu nahoru, říká
Jakub Voráček v Show Jana Krause
Profesionální hokejový hráč Jakub Voráček překvapil svými slovy o sportu, kterému se věnoval velkou část svého života. Na jakých projektech aktuálně pracuje a co prozradil o Jaromíru Jágrovi?
Jakub Voráček je legenda české hokejové historie skrývající se pod číslem 93. Profesionální hokejový útočník, který odehrál přes tisíc zápasů v severoamerické NHL, kde strávil více než 14 let, a poslední rok se věnoval převážně mentoringu ve svém mateřském klubu na Kladně, letos oznámil konec své aktivní hráčské kariéry.
Zato nejspíš započal novou, když přijal nabídku komentovat televizní přenosy z mistrovství světa v hokeji. A velice se osvědčil. „Dělal jsem to s panem Zárubou a byli jsme tak diametrálně odlišní, že nám to prostě vyhovovalo,“ popisoval Jakub svoji zkušenost v pořadu Show Jana Krause. „Sedlo si to a dá se říct, že Robert mě nechal být sám sebou, což bylo důležité. On je hrozný profík a já jsem naprostý opak. Naklusal jsem tam deset minut před přenosem v žabkách a v saku. Měl jsem bolavou nohu, takže jsem musel nosit žabky. Prvních pár zápasů jsem měl dlouhé kalhoty, ale pak jsem si řekl – s prominutím – s*ru na to, je tady vedro a stejně nás zabírají od pasu nahoru. Tak jsem to vyřešil žabkami a trenkami, a nikomu to nevadilo,“ popsal vtipnou situaci Voráček.
Mohlo by vás zajímat: Voráček ukončil kariéru. Na led už nemůžu, smířil jsem se s tím, říká v exkluzivním rozhovoru
Když se hovor stočil k praktickému hokeji, pokusil se Jakub svému hostiteli popsat, jak uspět při vhazování neboli buly, s tím, že on sám při tom příliš zdárný nebýval, protože tato role náleží zpravidla centrům. „Já jsem byl křídlo, takže jsem tam šel a máchnul jsem hokejkou. Buď jsem to trefil, nebo ne, ale většinou se mi to nepovedlo. Když se to ale povedlo, byla z toho potom po zápase s klukama u piva v bazénu velká sláva. Když jsme vyhráli, dali jsme si to vychlazené české pivo… ježiš, to jsou krásné vzpomínky,“ rozplýval se hokejista při tom, jak se v myšlenkách vracel zpátky v čase.
Za úspěchem stojí píle
Recept na úspěch je podle něj stále stejný. „Píle, práce, jako se vším,“ dodal Jakub s tím, že buly je neskutečně důležitá část hry. „Když tu buly vyhrajete, tak lajna začíná s pukem a nemusíte se snažit dostat ten puk nazpátek. Když to prohrajete, tak musíte vynaložit energii, abyste dostali puk zpátky,“ vysvětlil bývalý hráč klubu Philadelphia Flyers, kde nějaký čas působil také Jaromír Jágr. „Dokonce jsme byli i sousedi,“ upřesnil Voráček. Za Jágrovou vytrvalostí v aktivní kariéře vidí především mimořádnou lásku ke sportu. „Že ten hokej opravdu tak milujete, což určitě nebyl můj případ,“ poznamenal překvapivě.
„Hokej je kvalitní v tom, že se v něm od mládí učíte respekt k autoritám, respekt ke spoluhráčům, společně vyhrávat, společně prohrávat. A potom, když se vám to povede, tak je to pořád, a když si v sobě ponecháte to dítě a tu radost ze hry, tak je to o to záživnější. Ale dneska už je to takové moc profesionální a je to dřina. Je to navíc stále rychlejší,“ uvedl sportovec. Také se prý změnil trend ve fyzických proporcích hráčů. Zatímco dříve bývali hokejisté vysocí a statní, dnes dominují menší a subtilnější. „Kluci mívali 190 centimetrů a sto pět kilo, teď se to mění, že mají 180 cm a 75 až 80 kilo, a o to jsou rychlejší,“ popsal Voráček změny ve výběru hráčů. Mimo to také prozradil, že se stal předobrazem maskota svého amerického klubu nebo to, že nezkrotné emoce a peprné nadávky jsou od hokeje neoddělitelné. „Je to součást srandy. Já myslím, že v tom dnešním světě se všechno bere moc vážně,“ uvedl úspěšný sportovec v pořadu Show Jana Krause, který můžete sledovat každou středu od 21.40 na Primě.
Hosté pořadu byli také Andrea Bezděková a Sebastian Navrátil: