Co jste nevěděli o oblíbeném vínu rosé? Rozhodně nevzniká smícháním bílého a červeného

Už dlouhou dobu neplatí, že si v restauracích můžete objednat jen bílé nebo červené víno. Kromě několika odrůd od moravských a českých vinařů si totiž v podnicích pochutnáte také na víně růžovém. Kde se oblíbené rosé vzalo? Jedná se o novinku posledních desetiletí a prozrazuje jeho kvalitu barevný odstín? To a mnohem více objasnila národní someliérka Klára Kollárová.

Přestože jsou mezi veřejností známá spíše vína bílá a červená, i růžová mají dlouhou historii. Je sice pravda, že toto označení získala teprve nedávno, nicméně první zmínky pocházejí už přibližně ze 4. století př. n. l., kdy slavný Hippokrates povzbuzoval své pacienty, aby pili světle červený lahodný nápoj.

Velkého rozmachu se ovšem růžová vína dočkala ve středověku, především ve Francii, kde se společně vysazovaly odrůdy Pinot Noir a Pinot Gris, a jejich společným zpracováním se zrodila vína světlejšího odstínu.

Tradice růžového vína v České republice

Pokud si někdo myslí, že růžové víno v České republice nemá dlouhou tradici, je na omylu. Vína s růžovým nádechem se u nás totiž vyráběla už od 16. století. Drobní vinaři se smíšenou výsadbou museli lisovat své nadrcené hrozny na obecních lisech, příp. u „velkovinařů“. Tím se proces výroby vína protáhl a čekání na volný lis způsobovalo, že mívali výsledný mošt zbarvený do růžova.

V současnosti se zejména moravská rosé řadí mezi světovou špičku, což dokazuje i mnoho úspěchů na mezinárodních zahraničních soutěžích vín, kde pravidelně získávají nejen medaile, ale i ta vůbec nejvyšší ocenění. Vloni se např. víno πnot noir 3,14 Rulandské modré Rosé, pozdní sběr 2017 z vinařství Znovín Znojmo stalo šampionem kategorie polosuchých růžových vín na jedné z nejprestižnějších soutěží vín Concours Mondial de Bruxelles.

Je rosé směs červeného a bílého vína?

Tento mýtus zní logicky, ale je na hony vzdálený od reality. Rozhodně se nemíchá červené s bílým. Tato praktika je dokonce zakázána zákonem. Růžové víno sice může vzniknout i společným použitím bílých a modrých hroznů ještě před kvašením, ale nejběžnější postup je jen velmi krátký čas (3–⁠24 hodin), po který jsou před lisováním rozmačkané hrozny modrých odrůd v kontaktu se slupkami.

To ty totiž obsahují červené barvivo, které dává výslednému vínu barvu. Čím déle jsou hrozny spolu se slupkami, tím je pak víno tmavší a jeho barva sytější. Naopak okamžitě vylisované modré hrozny dávají prakticky čirý mošt a takovému vínu se pak říká klaret.

Čtěte také: Zdravější plíce a lepší sexuální život. Jaké další benefity má sklenice vína denně?

Je růžové víno méně kvalitní?

Další mýtus, který je mezi veřejností rozšířený, se týká kvality růžového vína. Rosé mohou mít špičkovou kvalitu a komplexnost stejně jako vína bílá a červená. Klíčem ke kvalitě je odrůda, kvalita hroznů, výrobní proces a zručnost vinaře. Není ani výjimkou, že některá rosé mají i archivační potenciál a s věkem se zlepšují.

Mezi růžovými víny se dá vybírat z celé škály jak mezi suššími s převládající kyselinkou, tak i mezi sladkými. Odvíjí se to od záměru vinaře. Vyzkoušejte pár kvalitních suchých růžových vín a poznáte sami.

Růžové víno a párování s jídlem

Růžová vína jsou skvěle kombinovatelná a mají všestranné využití. Suchá rosé zvládnou pozdvihnout zeleninové saláty např. s kozím sýrem a brusinkami, grilované klobásky i studené kvalitní uzeniny, tučnějšího lososa na mnoho způsobů nebo vepřovou panenku, a dokonce lehké úpravy jehněčího.

Vynikající jsou také s krevetami nebo s různými kari. Polosuchá i sladší růžová vína pak vhodně nakombinujte s ovocnými saláty nebo osvěžujícími sorbety.

Mohlo by vás zajímat: Speciál o víně: Víte, jak ho správně vybrat?

Růžové víno je u spotřebitelů stále oblíbenější. Každý rok se po celém světě vyrobí zhruba 20 milionů hektolitrů a u nás v průměru přes 600 000 hl, tedy cca 10 % celkové produkce. Jeho největším světovým producentem je Francie, kde si získalo až 30 % produkce. Za Francií příliš nezaostávají ani ostatní vinařské regiony – Španělsko a Itálie, kde je veliká obliba růžových šumivých vín. Ale co si budeme vyprávět, Morava je Morava.

Zkuste si připravit výborné slávky dušené na víně:

Sdílejte článek
Štítky víno vinařství mýtus rulandské modré hrozen růžové víno

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.