Celebrity

16. května 2022 17:05

Tomáš Durčák

Jenovéfa Boková se narodila díky slavné sestře. Byla jsem trochu omyl, přiznala

Jenovéfa Boková platí za jednu z nejtalentovanějších českých hereček mladé generace, první nominaci na Českého lva obdržela již ve 20 letech a pro svou první křišťálovou sošku si na pódium šla jen o pět let později. Díky otci, známému politickému aktivistovi, má vazby na Velkou Británii a do letošního jara vstupuje po boku nového partnera. Letos slaví své třicáté narozeniny.

Jenovéfa se narodila 16. května 1992 v Praze sochařce a malířce Jitce Bokové (68) a disidentovi Johnu Bokovi (76), kteří již v tu dobu měli desetiletou dceru Kristýnu. „Byla jsem takový trošku omyl, ale je dobré to vědět,“ vysvětlila Jenovéfa loni v Show Jana Krause, kde byla hostem i se svou starší sestrou. „Ale já jsem si to vybojovala. Řekla jsem, že ji chci,“ doplnila tehdy Kristýna.

Česko-britské kořeny

Obě sestry pocházejí z česko-britské rodiny, protože jejich otec John se narodil ve Velké Británii otci Bedřichu Bokovi, který se sem dostal po vypuknutí druhé světové války přes Rusko a působil zde v řadách letectva. A právě tehdy poznal jeho matku Florence Mary Spence. Rodina se po válce vrátila do Československa a John v 70. a 80. letech upadl v nemilost Státní bezpečnosti – mimo jiné proto, že podepsal Chartu 77. Čelil tak silným perzekucím.

Po studiu uměleckého Gymnázia Jana Nerudy, kde se zaměřila na hru na housle, si Jenovéfa stejný obor vybrala i na Pražské konzervatoři. A hudbě se věnuje dodnes – zejména v rámci alternativního jazzu, byť nejvíc se do povědomí veřejnosti zapsala jakožto herečka. V tomto oboru navíc slaví i mnohem výraznější úspěchy.

Cesta k Českému lvu

Po debutu ve filmu Občanský průkaz (2010) se objevila mimo jiné v projektu Hořící keř (2013) a ve snímcích Fotograf (2015), Ženy v běhu (2019) či Jako letní sníh (2021). Svého doposud jediného Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon si odnesla za film Chvilky (2018), na který se aktuálně můžete podívat on-line na webu iPrima.

Snímek je prvním celovečerním počinem scenáristky, režisérky a spisovatelky Beaty Parkanové, který tvořila dohromady pět let. Jde o autobiografický příběh mladé studentky Anežky, jež zažívá na první pohled běžné starosti, strasti i radosti mladého života. Jelikož se děj i silně emoční příběh točí zejména kolem hlavní hrdinky, kterou ztvárnila právě Jenovéfa, šlo pro ni o zcela zásadní dílo, kde během hodiny a půl skutečně naplno ukázala všechna zákoutí svého hereckého talentu.

Český lev za tento snímek spolu s Cenou české filmové kritiky ze stejného roku jsou pak jen důkazem toho, jak moc se Jenovéfě tahle role vydařila. V příštím roce by se pak měla objevit například v historickém válečném dramatu Ležáky režiséra Tomáše Magnuska.

Nový partner na obzoru?

Kromě významného jubilea a přehoupnutí se mezi třicátníky Jenovéfa letos zažila změnu i ve svém partnerském životě. Od roku 2018 se pravidelně na veřejnosti včetně filmových festivalů objevovala s Martinem Složilem (31), vítězem reality show Robinsonův ostrov. Letos v únoru však začaly kolovat zvěsti o tom, že tenhle vztah herečce nevyšel.

Co Jenovéfa Boková prozradila o soužití s Martinem Složilem během covidové karantény?

A nezůstalo nakonec jen u fám. Na premiéře filmu Mimořádná událost na začátku února se totiž kromě otce Johna podle Extra.cz objevil i zřejmě nový nápadník, kterého seznámila s otcem a s nímž událost následně i opustila. Kdo je novou známostí Jenovéfy a zda již jde o vážnou záležitost, zatím není jasné.

Uvidíme také, jestli mu nebude vadit, že Jenovéfa by si i po svatbě ráda nechala příjmení Boková, které by chtěla za křestní jméno přidat také svému budoucímu manželovi. U rodiny dnes zřejmě již bývalého přítele Martina to totiž svého času moc nedopadlo. „To byla taková kauza. Druhá půlka rodiny od Martina je naštvaná, ale já jsem to tak nemyslela,“ svěřila se herečka loni u Jana Krause. V jeho show mimo jiné vysvětlila, že jelikož mají v rodině samé dcery, je posledním zachráncem příjmení Bok, a proto by jej chtěla tímto způsobem zachovat.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie rodina film narozeniny Ženy v běhu herec Praha Český lev Kristýna Liška Boková Druhá světová válka Jenovéfa Boková John Bok Martin Složil Jitka Boková Chvilky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.