Zdraví a nemoci

18. března 2017 10:00

Martina Čerňanská

Petr Havlíček: Základ je nedávat si nereálné cílé

V premiérové řadě Jste to, co jíte, můžeme na obrazovkách televize Prima opět vidět oblíbeného Petra Havlíčka. Jak se výživový specialista dívá na trendy ve stravování či jaké bylo natáčení se třemi kolegyněmi, prozradil v rozhovoru.

V nové, již 7. řadě JTCJ, máte vedle sebe nové kolegyně – psycholožku Lauru Janáčkovou, fitness trenérku Hanku Kynychovou a lékařku Alici Hauptovou. Jak se Vám v kruhu samých žen pracovalo?

Ženy hrají v mém životě velmi důležitou roli, a to nejen v soukromém, ale i pracovním životě, kde tvoří tři čtvrtiny mého pracovního týmu. Proto pro mě pracovní role v ženském týmu nebyla novinkou. Navíc si myslím, že po zhlédnutí pořadu, mi moji práci v tomto týmu bude závidět většina mužů…

  • V 8. dílech nové řady JTCJ uvidí diváci zajímavé příběhy plné odhodlání, ale i boje s leností a hledáním jednodušších cest. Zaujal Vás některý z příběhů nejvíce?

Pro mě byly silné příběhy všech. Když řešíte zásadnější lidské problémy, a nekloužete jen po jejich povrchu, ale snažíte se nacházet jejich příčiny, vždy objevíte velmi silné emoční aspekty, či spíše jejich celou kupu. A jejichž řešení rozhodně pro dotyčného nebývá procházkou růžovým sadem.

  • Byla s některým z účastníků „těžká“ práce?

Těžká práce? Proč? Šlo přece o jejich rozhodnutí se sebou něco dělat. Pokud máte ale na mysli, zda někteří účastníci byli komplikovaní například z hlediska jejich zdravotních problémů, či si za sebou vlekli celou řadu otevřených ran z minulosti, pak jednoduchý nebyl asi zcela nikdo. Ale podívejte se sami.

  • Jako specialista na výživu se ve svém centru denně potkáváte se snahou klientů udělat něco se svým životem. Děláme ve stravování a přístupu k životnímu stylu stálé stejné chyby, nebo pozorujete za poslední roky nějaké „trendy“?

Kdyby nebyly trendy, pak by se asi zastavil byznys a ekonomika. Je to stejné jako v oděvním, automobilovém, či jakémkoli jiném odvětví. Na jednu stranu jde pokrok neustále kupředu a objevují se nové poznatky anebo se vracíme zpět k tradičnímu a osvědčenému, na druhou je třeba vyhovět i v oblasti zdravého životního stylu tak trochu módě. Jen mám někdy pocit, že móda převažuje nad zdravým rozumem… A chyby? Ty děláme stále stejné. Stále si neuvědomujeme svoji cenu, stále chceme všechno, hned a nejlépe zadarmo. A to ve zdraví neplatí.

  • Stále populární jsou mezi lidmi také různé alternativní metody stravování (např. raw, paleo, veganství…). Mohou skutečně někomu pomoci a v našich středoevropských podmínkách vyhovovat? Co si o nich myslíte?

V každém výživovém směru nalezneme jak něco pozitivního, tak něco, s čím nelze zcela souhlasit. Takže za mě, pokud si ze zmíněných směrů jsme schopni vytáhnout to dobré a zařadit do svého stravování, tak proč ne. Ale vytýčit si některý z těchto (pro mě extrémních) směrů a udělat si z nich životní modlu a samo spásu, považuji za ne zcela přirozené, ani zcela zdravé. I když nepopírám, že určité minoritě může některý z těchto směrů zcela vyhovovat. Ale jak poznám, že jsem to právě já, pro koho je dané stravování vhodné?

  • Jak Vy sám přistupujete k tomu, udržet se ve formě a fit?

Snažím se být v pohodě, vážím si sám sebe a nedávám si nereálné cíle.

Sledujte pořad Jste to, co jíte každé pondělí ve 21.30 na Primě!

Podívejte se, jak umí být Petr Havlíček nekompromisní:

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.