Životní styl

21. listopadu 2017 07:30

Anna Kopečková

Práce z domova není pro každého. Pro koho se nehodí?

Možnost pracovat z domova patří mezi nejžádanější benefity a dnes ji nabízí množství firem, dokonce i v oborech, kde bychom to tolik nečekali. Naučit se pracovat efektivně v domácím prostředí ale není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pro koho homeworking není?

Pro ty, kteří na sebe neumějí být přísní

Homeworking vyžaduje vysokou míru sebekázně. V pohodlí domova je často problém usednout k práci a plně se jí věnovat – je zde mnoho lákadel, která člověka odvádějí od práce a soustředění. V kanceláři si většina lidí nedovolí zabývat se soukromou komunikací na sociálních sítích, zařizovat opravy věcí v domácnosti nebo hledat zajímavé cíle výletů či vhodný dárek. A to už nemluvíme o šanci jednoduše si připravit něco dobrého nebo kouknout na něco zajímavého. Pro některé lidi je potom možnost pracovat z domova zdrojem stresu a problémů z toho, že se jim nedaří doma plnit kvalitně své pracovní povinnosti, nebo jim jejich splnění zabere neúměrně více času.

Pro ty, kteří válčí s výpočetní technikou

Doma si lidé musejí sami poradit s běžnými problémy, které na počítači každý občas řeší, ale i s nástroji, které jim umožňují spolupracovat s ostatními – cloudovými aplikacemi pro sdílení dokumentů a plánování činností, nástroji pro on-line komunikaci, apod.

„Práce z domova klade vyšší požadavky na počítačové dovednosti zaměstnanců, proto firmám, které home office umožňují, doporučujeme proškolení zaměstnanců,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas. „V konečném důsledku se jim to totiž vyplatí – lidé neztrácejí zbytečně čas řešením banálních problémů s technikou, a především se zvýší jejich povědomí o tom, co mohou a nemohou dělat z hlediska bezpečnosti. Největší množství úniků dat totiž způsobí zaměstnanci firem, a to častěji kvůli neznalosti než záměrně.“

Pro ty, kteří neumějí efektivně komunikovat

Práce z domova prověří také komunikační schopnosti pracovníků. I když moderní technologie umožňují téměř živý kontakt, lidé pracující z domova by měli umět efektivně komunikovat a ptát se, být samostatní. Tuto bariéru ale může pomoci překonat využití různých programů pro sdílení informací a spolupráci, téměř „živý“ kontakt nabízejí moderní videokonferenční řešení.

„Rozvoj moderních videokonferencí umožnil firmám pustit své zaměstnance z kanceláří a nechat je pracovat odkudkoli. Bohužel u mnoha řešení využitelnost snižuje to, že lidé spíše než úkol, o kterém chtějí diskutovat, řeší problémy s připojením a nekompatibilitou jednotlivých přístrojů,“ konstatuje Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro.

Pro ty, kteří neumějí plánovat

Plánování činností je při práci z domova důležitější než kdy jindy. A nejde jen o to rozvrhnout si činnosti tak, abychom dělali to důležité v době, kdy se umíme maximálně koncentrovat. Při práci z domova totiž často „zasahují“ i ostatní rodinní příslušníci. Proto například na dobu, kdy lze očekávat aktivní účast dětí, je třeba naplánovat spíše mechanickou činnost, která nevyžaduje plné soustředění.

„Velmi důležité je stanovit si denní plán – a to jak časový rozvrh, tak náplň práce. Pokud to jde, nechávejte si na home office spíše činnosti, které vyžadují nižší míru spolupráce s kolegy. Při plánování nezapomínejte na svou únavu a na pracovní dobu ostatních, pokud s nimi potřebujete na něčem spolupracovat,“ radí Jan Dvořák.

Pozor na izolaci i přesčasy

Mohli bychom najít i další typy lidí, kterým práce z domova zrovna nesvědčí. Především jde o ty, kteří příliš nezapadají do pracovního týmu – jejich pravidelná absence může vést k ještě větší izolovanosti. Ti, kteří jsou zvyklí dělat přesčas i ve firmě, se doma asi nebudou chovat jinak – zde je velké nebezpečí, že si práci vpustí do soukromí ještě zásadněji. Při práci doma také mnozí zapomínají na klasické biorytmy – na to, že je potřeba se najíst nebo vstát od stolu a protáhnout se.

A na závěr je třeba zmínit klasickou „domácí past“. Tou je představa, že lze bravurně zastat práci a domácnost najednou. Při dobře zvládnutém multitaskingu a vysoké míře sebekázně to jde, ale snaha stačit vše většinou vede jen ke stresu, protože podle svých představ nezvládnete ani jednu z těchto činností.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.