Prima maminka

26. července 2017 06:00

Anna Kopečková

Chcete změnit práci? 10 otázek, které byste si měli položit

Když děláte pohovor na novou pozici, nové šéfy zajímá, zda nové povinnosti a zodpovědnost zvládnete. Výsledkem je, že vlastně během celého pohovoru prodáváte sebe a své schopnosti. I vy byste se ale měli rozhodnout, zda změna zaměstnání je pro vás dobrá volba.

Nezapomeňte na to, že v nové práci, pokud tedy budete pracovat na plný úvazek, strávíte zhruba 42 hodin týdně. Takže by se vám v ní mělo líbit. A také by měla naplnit vaše pracovní cíle a pomoci vám se zlepšit.

Chcete-li zjistit, zda vám nová firma a místo sedne, měli byste znát předem odpověď na těchto 10 otázek:

1. Co se od vás v nové práci očekává?

Musíte přesně vědět, co se od vás očekává, zejména během prvních tří měsíců. „Proto požádejte o nastavení čtvrtletních cílů ještě před tím, než přijmete nabídku. Pokud vám případný zaměstnavatel nedá jasnou odpověď, měli byste zpozornět. Možná to znamená, že nemají jasně nastavená očekávání pro danou pozici,“ doporučuje americká personalistka Lindsay Shoemakeová. Podle ní byste měli zpozornět i v případě, že vás zahrnou „firemní politikou“ a budou vám tvrdit, že s prací nebudete mít žádné problémy.

2. Jaký typ osobnosti hledají?

Tato otázka je nutností. Většina manažerů může snadno říct, jaký typ člověka může u nich ve firmě být úspěšný. Jejich odpověď vám dá lepší představu o tom, zda můžete zapadnout. Je zbytečné bojovat o něco, kam byste nezapadli, nebyli byste tam šťastní.

3. Jaké firma nabízí možnosti k osobnímu a profesnímu růstu?

Z toho, jak se firma stará o své zaměstnance, lze vyčíst, jak moc si jich váží. Existuje mnoho firem, které žádné takové benefity svým zaměstnancům nenabízejí, a dokonce se dívají s nedůvěrou na to, když se jich ve svém volnu zúčastníte. Vy si však raději najděte takovou, která růst zaměstnanců podporuje, protože pak budete mít ve svém životopisu mnoho zajímavých položek.

4. Jaký je typický vývoj kariéry na této pozici?

Pro ty, kteří chtějí svoji kariéru posouvat dopředu, je důležité vědět, kam se může vyvíjet. Pozorně si proto přečtěte inzerát. Pokud v něm zaměstnavatel dopředu nepíše, že firma nabízí kariérní postup, může to být pro vaši kariéru jen slepá ulička. Raději se na pohovoru zeptejte.

5. Jak vypadá firemní kultura?

Ať už máte zájem o práci, která umožňuje flexibilní pracovní dobu, nebo chcete mít možnost přivést svého psa do kanceláře, budete si muset předem zjistit, zda to firemní politika dovoluje. Požádejte proto ještě před nástupem o pravidla, která se musí dodržovat. Svěďte to třeba na to, že potřebujete vědět, jak pracovní den vypadá, abyste věděli, zda se vám jej povede skloubit s rodinným životem.

Samozřejmě, že nechcete vypadat neprofesionálně a je hloupé se hned při pohovoru ptát na práci z domova, na druhou stranu to přeci potřebujete vědět dřív, než nastoupíte.

6. Máte bonusový program?

„Nestyďte se zeptat na bonusy. Pokud někam nastupujete, měli byste znát všechny podrobnosti o svém platu – od základního platu přes bonusy a příspěvky na pojištění,“ radí profesionální lovec hlav Erik Bowitz. Na pohovoru to stačí probrat ústně, před podpisem smlouvy však ještě tyto položky v dokumentu zkontrolujte. Pamatujte, že přinášíte firmě hodnotu – sebe a své zkušenosti, proto byste se neměli obávat se bavit o platu.

7. Jste se svou prací tady spokojeni?

Pokud se zeptáte člověka, který vede pohovor, zda se mu líbí ve firmě pracovat, bude otázkou zaskočen. O to výmluvnější může být jeho odpověď a o to poučnější bude pro vás. Je normální, že lidé se na chvilku zarazí, protože tuto otázku neočekávají, ale pokud svoji pauzu nahradí vodopádem bezobsažných slov, je třeba být na pozoru. Pokud vám odpověď naznačuje, ať už verbálně, či neverbálně, že dotazovaný zde není spokojen, zeptejte se sami sebe, zda vy budete.

8. Jaké hodnoty jsou pro firmu důležité?

Pokud jste zapálení ekoaktivisté, asi nebudete spokojení ve firmě, kde se jí z plastového nádobí, všude se zbytečně svítí a klimatizace běží i v zimě naplno. Jestli máte někde pracovat a být tam spokojení, musíte vědět, zda s firmou sledujete společné hodnoty. Jestliže různí lidé dávají na tuto otázku různé odpovědi, měli by to pro vás být varováním, že ne vše je takové, jak vypadá.

9. Můžete mi jmenovat 5 věcí, které určují, že je firma taková, jaká je?

Je to trochu chyták, ale odpověď vám opět napoví, pro jakou organizaci budete pracovat. Jde totiž také o to, jak si společnost váží svých zaměstnanců. Pokud jsou lidé zmíněni až za nápady a produkty, je to sice hrozné, ale pokud nejsou zmíněni vůbec, je to varující. To je totiž důkazem, že firma na své zaměstnance příliš nemyslí, přestože na první pohled tvrdí opak.

10. Kde bude mé místo?

Opět to může znít hloupě, ale znát předem svou kancelář nebo kóji, ve které strávíte pět dní v týdnu, je velmi důležité pro posouzení vašeho profesního života. Nebojte se předem zeptat, kde budete sedět. Představte si totiž, že nakonec byste mohli skončit v suterénu bez oken.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky práce zaměstnání kariéra výpověď osobní pohovor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.