7 triků, které vám po mateřské usnadní návrat do práce

Mít dítě je nádherný, vzrušující a ohromný zážitek. Jenomže dřív nebo později přijde obtížné rozhodnutí: zůstat s ním doma, nebo se vrátit zpět do práce?

Pro mnoho rodin v Česku je volba jasná, protože nerozhodují jen city, ale často i finanční situace rodiny. Bez ohledu na objektivní důvody, které máte, můžete ze svého rozhodnutí vrátit se do práce cítit úzkost. Máme pro vás několik způsobů, jak ji co nejlépe překonat a jak se co nejrychleji zase zapracovat:

Vytvořte si doma rozvrh

Týdny před tím, než se vydáte zpět do práce, nastavte pro sebe a své dítě doma takový rozvrh, jaký budete muset dodržovat, až práce opravdu začne. Předvídatelná rutina pomůže dítěti zvládnout odloučení od matky a solidní harmonogram zase zabrání vašemu pocitu, že nic nezvládáte. (Ten pravděpodobně budete mít stejně). Navykněte dítě na rutinu, kterou bude mít například v dětském koutku či školce, kam ho svěříte. Kdy bude svačit, kdy cvičit, kdy si bude hrát a kdy bude odpočívat. I když třeba nakonec nepůjde vše podle plánu, dobře nastavený rozvrh vám zjednoduší život.

Prověřte si toho, komu svěříte své dítě

Opustit dítě a nechat jej v péči někoho jiného vás bude pravděpodobně stresovat. I když dítě necháte u profesionálů, stejně si ze začátku nebudete svým rozhodnutím jistá. To je v pořádku a je to normální. Abyste však své nepříjemné pocity mohla s klidem odložit, prověřte si zařízení nebo člověka, kde budete dítě nechávat. Většina dětských koutků vás pustí dovnitř a všechno vám vysvětlí. A pokud to udělat nechtějí, najděte si jiný. Prověřit byste si měli i chůvu, nejlépe referencemi od bývalých zaměstnavatelů.

Proberte se zaměstnavatelem své potřeby a požadavky

Před návratem do původního zaměstnání si sedněte se svým staronovým šéfem a někým z personálního oddělení. Bavte se o tom, kdy přesně se máte vrátit, jakou budete mít pracovní dobu a co bude vaší zodpovědností. Nejlepší by bylo domluvit pomalejší návrat – začít částečným úvazkem a až po čase se vrhnout do plného pracovního procesu.

Je lepší si všechny tyto věci vyjasnit předem, protože později se vaše brzké odchody kvůli tomu, že musíte vyzvednout dítě ze školky, mohou stát kamenem úrazu. Také si domluvte předem home office a možnost dodělávat práci po večerech, když budete chtít končit dříve. A i vy budete mnohem víc v klidu, když budete vědět, co přesně se od vás čeká.

Naplánujte pravidelné schůzky se šéfem

Až budete v práci několik týdnů, je dobré se se šéfem sejít a probrat vaši situaci. Jak zvládáte pracovní povinnosti, kde máte mezery, v čem jste dobrá. Mluvit byste měli oba, abyste si opět vyjasnili situaci a oba věděli, na čem je třeba pracovat. Podobná setkání vás zbaví nejistoty, že o práci přijdete, a šéf zase bude vědět, že se snažíte.

Můžete se také pravidelně scházet s kolegy a probírat jednotlivé projekty. Samozřejmě nemusí být každá schůzka hned, ale setkání z očí do očí vám pomohou dostat se lépe do pracovního procesu.

Naplánujte svůj pracovní týden

Každý den pečlivě plánujte a plán pečlivě aktualizujte. Uvědomte si, že na rozdíl od bezdětných kolegů vy ještě musíte stíhat rodinné povinnosti, kontroly u dětských lékařů, besídky, kroužky… V plánu by se také měly objevit všechny vaše pracovní úkoly i s hrubým odhadem času, kolik vám asi zaberou. Vyhněte se dnes tak oblíbenému multitaskingu a raději plňte jeden úkol za druhým, abyste se rychle dostala zpět do své role.

Kontrolujte, pokud potřebujete

Pokud se o své dítě obáváte v době, kdy jste v práci, klidně jej několikrát za den zkontrolujte. Zavolejte do zařízení, kde ho hlídají. To samozřejmě lze jenom do soukromého, státní školka či jesle by pro vás pochopení neměly. Některé drahé soukromé školy nabízejí možnost sledovat vaše dítě přes internet. Pokud vám dítě hlídá chůva doma, máte situaci jednodušší. Můžete doma nainstalovat kameru, jen se ujistěte, že jste chůvě o kameře řekli, jinak to bude nelegální.

Kromě starostí o dítě se ujistěte, že se také staráte sama o sebe. Jezte zdravě, pijte hodně vody a pravidelně cvičte. S novým pracovním režimem se budete cítit unavená a zdravé návyky vám pomohou toto složité období překonat.

Povídejte si s kolegy

I když se chcete kolegům vyrovnat v práci, občas si s nimi také popovídejte. Pocit, že máte něco společného i na osobní úrovni, vám pomůže se rychleji přizpůsobit. Jen si dejte pozor, abyste s kolegy pořád nemluvila jen o svém dítěti, může to být dost otravné.

I když návrat do práce může být na první pohled obtížný, nezapomeňte, že jste silná žena, skvělá matka a profesionálka, která zvládne cokoliv!

-lk-/foto: iStock

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.