Může kamarádka kojit vaše dítě? A nakojila byste to její?
Možná patříte k ženám, které jsou schopné se svou kamarádkou sdílet úplně vše. I kojení vašich dětí?
Když jste byly malé, půjčovaly jste si hračky, v pubertě pak šaty a boty. Teď si po společném obědě klidně přemalujete rty stejnou rtěnkou… A když máte obě děti, tak si je vzájemně hlídáte a vypomáháte si, jak můžete. A teď si představte, že by se kamarádka někde zdržela a její kojenec začal plakat hlady. Nakojila byste jej, když kojíte i svého potomka?
Stejnou otázku položili vědci z Ohijské státní univerzity 500 novopečeným matkám. Cílem studie bylo zjistit, jaké znalosti vůbec mají prvorodičky o mateřském mléku a zda by ho darovaly někomu jinému a nechaly své dítě pít cizí mléko.
Výsledky studie byly překvapivé. Ženy s vyšším vzděláním i příjmy si uvědomovaly důležitost kojení, proto by byly schopné za určitých podmínek zvážit odebírání mléka od cizí ženy a darovat přebytky svého mléka pro potřebné. Čtyři procenta dotazovaných žen mléko buď darují, nebo jej používají, u téměř poloviny z nich jde o mléko od příbuzných a přátel.
Návrat kojných?
Ano, čtete správně. Ty ženy buď kojily dítě své kamarádky nebo příbuzné, nebo to někdo jiný dělal pro ně. Podle Diany Spatzové, profesorky perinatálního ošetřovatelství na univerzitě v Pennsylvánii, to není tak překvapivé. Spatzová pravidelně pořádá semináře pro kojící maminky a několik účastnic se již přiznalo, že občas nakojí cizí dítě, které mají v péči. „Kojné byly vždy součástí určitých komunit a jejich výskyt opět stoupá,“ uvedla Spatzová. Podle ní požádá většina žen o pomoc přítelkyni či příbuznou, když jsou nemocné nebo mají sníženou produkci mléka z jiného důvodu. „Ženy, které znají výhody a důležitost mateřského mléka a rizika kojenecké výživy, mají pocit, že pro jejich dítě je lepší volba, když je projednou nakojí jiná žena,“ prohlásila Spatzová.
Je to bezpečné?
Až 27 procent žen, které už někdy přijaly mléko od cizí ženy, vůbec nepřemýšlelo nad bezpečností takového jednání. „Může jít o docela riskantní počínání, a to i v případě, že mléko pochází od přítelkyně či příbuzné,“ tvrdí expertka na zdraví žen Jennifer Widerová. Mateřské mléko je tělesná tekutina a jako takové může být nosičem různých chorob, jako je hepatitida, HIV a další pohlavně přenosné nemoci. „Také škodlivé látky z léků, kofeinu či alkoholu se mohou do těla novorozence dostat právě mateřským mlékem a poškodit jeho vývoj. Nemůžete spoléhat na to, že všechny ženy jsou stejně zodpovědné jako vy, když kojí své dítě,“ poukazuje na důležité faktory Widerová.
Neonatoložka a profesorka pediatrie Kristi Watterbergová upozorňuje na souvislost mezi kojením cizími ženami a krevními transfuzemi. I tady hrozí riziko přenosu různých vážných nemocí, když dárce není vyšetřený a trpí nějakou chorobou, ke které se nepřizná. Je možné, že vaše kamarádka či příbuzná trpí něčím, k čemu se nikdy nepřizná, protože je jí to trapné. Vůbec nemusí jít o pohlavně přenosnou chorobu, pro kojence mohou být rizikové i další nemoci.
České maminky by měly navíc vědět, že kojení cizí ženou je u nás zákonem zakázané. Dítě samozřejmě může přijmout mateřské mléko od cizí ženy a je to běžná praxe především v porodnicích. Tady jde ale o mléko odebírané a prověřované podle velmi přísných kritérií, které navíc prochází pasterizací.
Nejde ale jen o choroboplodné zárodky. Vliv na kvalitu mléka mohou mít dokonce i rozdíly ve stravě. Například pokud vaše kamarádka pije pravidelně o jeden šálek kávy více než vy, kofein v jejím mateřském mléku bude mít vliv na vaše dítě, které bude mít problémy s usínáním a bude kvůli tomu nervózní.
A co psychika?
Kojení cizí osobou může také dítě zmást. Vždyť kojení patří k těm nejintimnějším činnostem a vytváří velmi důležitý vztah mezi matkou a jejím dítětem. Pokud budou jedno dítě kojit dvě ženy, může to narušit vztah mezi dítětem a matkou a zároveň posílit pouto dítěte k cizí ženě.
Ale situace může být složitá i pro matku. Pokud se rozhodne nechat cizí ženu, aby nakojila její dítě, a pak zjistí něco, co se jí nebude líbit (ať už jde o anamnézu nebo dietní prohřešky dané ženy), dostane se do stresující situace. Pak už totiž není žádné cesty zpět, dítě už bylo nakojeno a mléko vypilo.
Tlak společnosti na to, aby ženy své děti kojily a upřednostňovaly mateřské mléko před umělým, je stále větší. Samozřejmě, že je mateřské mléko lepší než umělé. Ale pokud není přímo od biologické matky nebo z mléčné banky, je pro dítě příliš riskantní. I když jde o mateřské mléko od kamarádky, kterou velmi dobře znáte, nikdy opravdu nevíte, jak její mateřské mléko ovlivní vaše dítě, včetně vývoje mozku.
-lk-