Prima maminka

30. září 2015 04:30

Lucie Průchová

5 tipů, jak najít práci po mateřské

Rodičovská dovolená pro maminky představuje krásné, ale zároveň náročné životní období. Často se, možná i kvůli slovu „dovolená“, zapomíná na to, že péče o miminko či batole se hravě vyrovná zaměstnání na plný úvazek, navíc bez volných víkendů a skutečné dovolené.

Doba strávená doma s potomkem uteče jako voda a po ní čeká matky návrat do práce. Některé z nich směřují zpět do původního zaměstnání, ty méně šťastné musí hledat nové uplatnění na pracovním trhu. Maminky, jež by po mateřské rády změnily své profesní zaměření a rozšířily své možnosti v pracovní oblasti, se mohou obrátit na Národní soustavu kvalifikací, která nabízí řadu možností dalšího vzdělávání.

Protože skloubení profesního života s mateřskou rolí není vždy snadné, přinášíme pětici tipů, které vám hledání nového zaměstnání a návrat do pracovního koloběhu pomohou usnadnit.

1) NEPROPADEJTE PANICE

Odhodlání a zdravá sebedůvěra představují první krok k úspěchu. Péče o ratolest vyžaduje spoustu lásky, trpělivosti, ale také vynikající organizační schopnosti a umění být stále ve střehu. Pokud jste dokázala připravit malého človíčka na předškolní docházku, budou se vám pracovní výzvy, které byste dříve považovala za náročné, zdát o poznání jednodušší.

2) UJASNĚTE SI SVÉ MOŽNOSTI

Některá zaměstnání jsou časově náročnější než jiná. Než začnete pátrat po konkrétních pracovních nabídkách, svolejte rodinnou radu a proberte se svými blízkými své představy o budoucí práci a fungování domácnosti. Kolik času zaměstnání můžete věnovat? Jste ochotná za prací dojíždět? Mohou vašeho potomka pohlídat prarodiče či partner? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zúžit výběr nového povolání.

3) POSUŇTE SVOU KARIÉRU NOVÝM SMĚREM

Mateřství zpravidla zamíchá s životními prioritami a plány. Uvědomila jste si během rodičovské dovolené, že by se vaše další profesní kariéra měla ubírat novým směrem? Pokud byste se ráda realizovala v nové pracovní oblasti, ale chybí vám potřebný doklad vašich schopností, řešením může být rekvalifikace. Ta vám umožní získat nové znalosti, zvýší vaše šance na kariérní růst a budete se díky ní moci věnovat zaměstnání, jež vás bude bavit a naplňovat. Informace o možnostech profesního vzdělávání spolu s aktuální nabídkou kvalifikací naleznete na webovém portálu www.narodnikvalifikace.cz.

4) HLEDEJTE ALTERNATIVNÍ PRACOVNÍ ÚVAZKY

Někteří zaměstnavatelé nabízejí matkám s malými dětmi alternativní formy práce, díky nimž mohou lépe sladit pracovní a rodinný život. Patří mezi ně například zkrácené úvazky, flexibilní pracovní doba či možnost práce z domova. Umožní vám lépe rozdělit čas mezi zaměstnání a rodinu a zajistí plynulejší přechod z mateřské dovolené do pracovního procesu. „Pokud uchazečka stojí o zkrácený úvazek, je důležité tento fakt s potenciálním zaměstnavatelem probrat co nejdříve, ideálně již v životopisu,“ upozorňuje manažer Národní soustavy kvalifikací a odborník na oblast lidských zdrojů Aleš Křížek.

5) PŘIPRAVTE SE NA PRACOVNÍ POHOVOR

Pohovory bývají zpravidla stresující, pro maminky po mateřské, které na delší dobu vypadly z pracovního prostředí, to platí dvojnásob. To, že jste v uplynulých letech věnovala pozornost spíše rostoucím zoubkům, však nijak nesnižuje vaše vzdělání, schopnosti či dovednosti. Personalista vás během pohovoru může zaskočit otázkami na vaše soukromí, rodinnou situaci nebo plánování dalšího potomka, proto je užitečné vědět, že na podobné osobní dotazy nemusíte odpovídat.

www.vzdelavaniaprace.cz

Sdílejte článek
Štítky rodičovská dovolená povolání Národní soustava kvalifikací

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.