Mateřská škola změní režim celé rodině
Ještě celkem nedávno to bylo malé miminko. Jenže z miminka se stala samostatně jednající lidská bytost, i když zatím malá, a má za sebou už první týden ve školce. Je to velká změna nejen v životě dítěte, ale i v životě celé rodiny. Pojďme si říct, jaká úskalí může taková změna přinést.
„Nástup do mateřské školy je velkým předělem v životě rodiny především u prvorozených dětí, kdy se zásadně mění režim celé rodiny. Týden se rozdělí na víkend a pracovní dny. Velmi často je to také spojeno s tím, že maminka nastupuje do zaměstnání, což je pro psychiku dítěte velká změna,“ vysvětluje Lucie Součková, dětská psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny Lexik.
Ranní vstávání je lepší pořádně naplánovat
Pokud nejste ten typ rodičů, jejichž den musí mít jasný a předem daný řád, ve kterém není ani minuta promarněna, budete mít s novým režimem možná trošku problém také. Zejména s ranním odchodem, protože do většiny mateřských škol je přesně dán čas, ve kterém mají děti přijít. Pak už byste svým příchodem narušovali program celé skupině, a to lze tolerovat výjimečně, ne však pravidelně.
Abyste ranní odchod zvládali co nejlépe, vyhraďte si na vše dost času. Sami víte nejlépe, jak moc to vaší ratolesti trvá, než se nasnídá, obleče a vyčistí si zuby. Tím, že dítě budete neustále pobízet a honit, mu můžete docházku do školky znepříjemnit. Takže radši budíka nastavte o deset minut dříve a prožijte ráno v klidu a bez stresu.
„Já do školky chodit nebudu!“
Možná jste první den zvládli společně na jedničku, možná ukáplo jen pár slziček, ale dítě se nakonec podvolilo. Gratulujeme, ale to ještě neznamená, že máte vyhráno. „Dítě často zvládne celkem dobře první den či týden a bouřlivá reakce se objeví až ve chvíli, kdy se ukáže, že do školky se bude chodit pořád a že je ve školce nějaký řád,“ vysvětluje Součková. Někdy se dítě cítí i odstrčené. V současných mateřských školách je kapacita téměř všude naplněna na maximum a v jedné třídě může být i 28 dětí na dvě paní učitelky, které se střídají na směny. Je jasné, že v takových třídách není příliš prostoru, aby se učitelky věnovaly dětem individuálně. To může být pro některé děti problém.
Nenechte se vydírat brekem
Děti, jak jistě dobře víte, jsou velice často vyděrači a umějí hrát skvělé divadélko, takže nám dokážou ze života udělat svým řevem pěkné peklo. Co na tom, že nás učitelka ujišťuje, že sotva se za námi zavřou dveře, dítě utichne a jde si hrát s ostatními. Méně otrlé matky mají pokaženou polovinu dopoledne. Ti lepší vyděrači dovedou brečet i odpoledne, takže když přijde rodič dítě vyzvednout, vypadá to, jako by probrečelo celý den. A některé děti dokonce odmítají ve školce jíst. V takových případech je nutné vydržet, protože jde jen o dočasné komplikace a dítě pouze zkouší, jak moc to myslíme s tou školkou vážně.
Rádoby zdravotní problémy
Jiná situace ale je, když se dítě začne znovu počůrávat nebo u něj nastane jiná regrese ve vývoji, například zadrhávání v řeči, cucání palce a podobně. To se stalo i Martě Hlavaté, mamince čtyřletých dvojčat: „Moje dvě holky zvládly loni nástup do školky zcela bez problémů, ale asi po měsíci se doma začaly opět pomočovat a každé ráno si stěžovaly, že je bolí bříško a že tedy nemohou jít do školky. Nejdřív jsem si myslela, že jim něco je, ale vyšetření u pediatra žádný problém neukázalo. Obrátila jsem se tedy na školku. Nakonec se ukázalo, že dcery si prostě nesedly s paní učitelkou, že se jim nelíbí, nevyhovuje jim. Paní ředitelka je přeřadila do jiné třídy a od té doby se do školky těší.“
Je tedy důležité odlišit, co je hraná nechuť a co už je skutečný problém. Nejlepší je otevřený rozhovor s učitelkami, které vám řeknou, co se děje. Naslouchat však musíte pozorně i svému dítěti. Jestli učitelky zvládnou zklidnit vaše dítě chvilku poté, co odejdete, o nic vážného v podstatě nejde. „Pokud ale smutek trvá déle než první hodinu nebo dítě pláče při loučení déle než měsíc a nebo je jeho reakce bouřlivější než je obvyklé, je důležité hledat spolu se školkou řešení. Je možné domluvit adaptační pobyt rodiče v mateřské škole spolu s dítětem, například hodinu denně, tak, aby si dítě na změnu prostředí zvyklo,“ vysvětluje psycholožka Součková.
Věnujte se dítěti
I když nastupujete zpět do zaměstnání, je důležité, aby dítě nebylo ve školce hned první měsíc příliš dlouho. Ideální je domluvit se s učitelkami, zda je již dítě zralé, aby ve školce po obědě spalo. Nicméně odpolední program bývá právě pro svou relativní volnost dětmi poměrně oblíbený a je dobře nechat potomka, aby si ho alespoň vyzkoušel. Třeba vás překvapí, protože ani nebude chtít domů.
Rodiče by také měli s dětmi o zážitcích ve školce mluvit, pozitivně ocenit to, že zvládají nové úkoly, najít odpolední program, na který se děti mohou těšit, aby i čas strávený s rodiči byl kvalitní.
Trénujte
Hodně dětem pomáhá, pokud jsou schopné vyjadřovat bez problémů své potřeby i pocity. Jen si to představte, když kolem vás hučí téměř 30 dětí. Pak je obtížné čekat, až jedno z nich vyjádří, co chce. I když jsou učitelky profesionálky, nemohou mít z kapacitních důvodů tolik času. Pomozte proto svému dítěti a neustále s ním trénujte řeč, učte ho jasně a srozumitelně vyjadřovat, co cítí a potřebuje. Když se nebude ve školce cítit outsiderem, na kterého ostatní čekají, bude tam chodit rádo.
Je jasné, že tříleté dítě ještě nemůže všechno umět. Je ale na vás jako na rodičích pomoci svému dítěti, aby se ve svých dovednostech neustále zdokonalovalo. Tak jako je třeba trénovat řeč, je nutné trénovat i stolování, oblékání či hygienu. Je jasné, že někdy je jednodušší navléknout potomkovi ponožky, než čekat deset minut, až si s tím poradí sám. Ale vaše netrpělivost handicapuje vaše dítě v kolektivu. Proto se obrňte trpělivostí a velkou dávkou pochopení a stále méně svému dítěti pomáhejte, až to jednou zvládne samo.
S kamarády ze školky i na hřiště
Jestli se u vás objevily problémy a dítě se ve školce necítí dobře, zkuste ho s dětmi lépe seznámit. A to nejlépe v prostředí, na které je dítě zvyklé. Vytipujte si sympatickou maminku, která bydlí blízko, a pozvěte ji na návštěvu nebo na vaše oblíbené hřiště. Když bude mít váš potomek ve školce kamarády, bude tam chodit raději. Klidně buďte upřímní a řekněte, o co vám jde. Rozumný rodič vaše přání pochopí a s nerozumným byste se stejně nechtěli přátelit.
Lucie Kořistová