Po kom je? Aneb co všechno po vás může dítě zdědit

Hodně rodičů si podle vzhledu i chování svého dítěte myslí, že zdědilo všechno jen po jednom z nich. Často používaný argument v rodinných hádkách bývá: „Je celé po tobě, tak s ním něco dělej!“ Jak to ale doopravdy s těmi geny je? A které nemoci po rodičích dědíme?

Rodiče, kteří se ohánějí větou v úvodu článku, jsou na velkém omylu. DNA získáváme ve dvou kopiích, z vajíčka matky a spermie otce stejným dílem, ale existují ve verzi recesivní a dominantní, která se projevuje mnohem výrazněji, a pak se říká, že jsme více podobní jednomu z rodičů.

„Rovnocenný poměr ale nemusí být už zachován v části DNA předávané další generaci. Takže, i když je dítě vždycky z půlky otec a z půlky matka, může být v té jedné polovině úplně všechno od babičky a vůbec nic od dědečka (míněno ze stejné strany), či naopak, tvrdí Marek Minárik, který se v laboratoři Genomac genetikou zabývá od roku 2001.

Náhlá vnuknutí

Geny mohou v dítěti „objevit“ jistou dispozici, a to se pak začne věnovat něčemu, o co nikdo z jeho předků nejevil žádný zájem – častým případem je umělecký a sportovní talent. Rodina bývá překvapena, uvažuje, po kom to dítě má. Neuvědomí si, že vlastně po nich, jen oni nenašli nikoho, kdo by je k té činnosti přivedl, nebo jim pomohl nadání dále rozvíjet.

„Vrozené prvky se nejvíc týkají temperamentu – obdobná míra extroverze či introverze, emocionálních prožitků, rychlosti reakce, citlivosti na různé podněty a také rozumových schopností – dědí se inteligence, schopnost koncentrace, stejné typy paměti, styly učení," konstatuje RNDr. Marek Minárik.

Problémové geny

Podle Minárika nastává velice zajímavá situace u dětí alkoholiků, narkomanů a kuřáků. Mají totiž silné genetické predispozice podlehnout stejné závislosti – také často začnou ve velmi mladém věku, ještě před pubertou. U těch, co svodům odolají, nastane paradoxně opačný extrém, silná averze z nich udělá celoživotní abstinenty, nekuřáky apod.

Pokud jde o to, co všechno se dědí, je toho víc než dost, navíc výzkum DNA není zdaleka ukončen a dozvídáme se dnes a denně stále další a nové informace, které se ovšem musí důkladně prověřit.

Co všechno dědíme

Nezvratně je prokázána dědičnost u těchto faktorů – výška, do jisté míry i hmotnost (hlavně sklony k obezitě), barva očí, vlasů, tvar ušních lalůčků, prstů, včetně tzv. brachydaktylie (krátkoprstosti), holohlavost, levorukost, množství pigmentu v kůži, daltonismus (barvoslepost). „Ví se o vrozených sklonech k vytváření krevních sraženin, s nimi souvisí i riziko opakovaných potratů, k fenylketonurii, hemofilii, cystické fibróze. U dalších nemocí si tak jisti nejsme, tam působí víc vlivů – prostředí, klima, stravování, životní styl, imunitní i psychické dispozice," upozorňuje odborník.

Genetický test

Analýza DNA neumí zatím prognostikovat vznik rakoviny, ale jistým lidem může sdělit, že k ní mají vyšší sklony a doporučit pravidelná onkologická vyšetření. Existují i choroby, jejichž mutace se vyskytují často, zejména dědičná trombofilie (tu má u nás každý 20. člověk), hemochromatóza, laktózová intolerance. Žena, která je těhotná či plánuje narození potomka, a některým z těcho problémů trpí, by si měla nechat udělat preventivní genetický test. Ten je vhodný i u lidí, kde se v příbuzenstvu vyskytuje žilní trombóza či křečové žíly, cévní mozková příhoda, plicní embolie a další. Testy DNA probíhají jednoduše. Zájemce obdrží poštou odběrový „kit“ a sám si podle návodu provede stěr sliznic v ústní dutině. Vzorky poté pošle k analýze a nejpozději do měsíce se dozví výsledek.

Jan Janula

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.