zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Dětským lékařům s nedostatkem ochranných pomůcek pomáhají rodiče. Šijí roušky a tisknou na 3D tiskárně

Jak udržet děti v době pandemie koronaviru v pohodě? Sdílejte, plánujte, dodržujte a milujte!
Autor: iStock Jak udržet děti v době pandemie koronaviru v pohodě? Sdílejte, plánujte, dodržujte a milujte!
kloidop , Vydáno: 08.04.2020
Jeden respirátor na den, nedostačující množství dezinfekce, rukavice, které zatím nedorazily, ochranné pláště, brýle, štíty v nedohlednu – taková je realita drtivé většiny ambulancí dětských praktických lékařů v České republice. Místo státu jim nyní pomáhají sami rodiče malých pacientů.

reklama

I přes nepříznivé podmínky pediatři nadále ordinují a snaží se uzpůsobit provoz ordinací tak, aby zajistili dětským pacientům bezpečí. Pomoci se jim však nyní dostává spíše od šikovných rodičů pacientů.
 

„Před měsícem jsme se na Kongresu primární péče bavili se zástupci Ministerstva zdravotnictví o potřebě ochranných pomůcek v našich ordinacích a bohužel ani teď nemohu říci, že by situace byla dobrá. Dostali jsme nějaké roušky, jeden respirátor na den, což samozřejmě nestačí. Správně bychom měli mít i další doporučené ochranné pomůcky, respirátor bychom měli měnit zhruba po 4 hodinách, nemluvě o tom, že pokud bychom se šli najíst nebo napít, tak hrozí při chybné manipulaci kontaminace. Snažíme se vše uzpůsobit tak, aby naše ordinace byly pro děti a jejich rodiče bezpečné, nemluvě o nás, protože průměrný věk dětského lékaře v České republice je 60 let,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Ilustrační foto: Lékaři
Ilustrační foto: Lékaři

Lékařům v ohrožení pomáhají rodiče

MUDr. Ilona Hülleová přesunula prohlídky kojenců na sobotu a přizpůsobila ordinační hodiny tak, aby se v ordinaci nepotkaly nemocné a zdravé děti. „Rodiče jsou ukáznění, nejdříve volají, respektují všechna naše doporučení, dokonce nám šijí roušky, na domácí 3D tiskárně vyrábějí štíty, míchají dezinfekci, někdy donesou i ochranné rukavice,“ pokračuje MUDr. Hülleová.

Jak udržet děti v době pandemie koronaviru v pohodě? Sdílejte, plánujte, dodržujte a milujte!

Preventivními prohlídky se dají odložit, některá očkování dětí ne

Rodiče se dětských lékařů nejčastěji ptají, zda mají s dítětem dorazit na preventivní prohlídku nebo očkování.

„Černý kašel, spalničky nebo riziko tetanu se vyskytují i v době pandemie a mohou dítě vážně ohrozit. Pokud jsou děti bez zjevných akutních potíží, není důvod očkování odkládat – pokud ovšem dítě není v karanténě nebo akutně nemocné. Když bychom na očkování rezignovali, mohou se vracet choroby, s nimiž se už naše společnost dříve vypořádala. Stejně je tomu s očkováním nepovinným, jako například proti encefalitidě, rotavirům, HPV, pneumokokům a dalším. Intervaly očkování jsou takové, aby organismus získal co nejlepší ochranu proti infekci, a neměli bychom je bezdůvodně prodlužovat,“ doplňuje předsedkyně dětských lékařů.

děti
Autor: istockphoto děti

Pediatři přes nedostatek ochrany každodenně riskují a děti vyšetřují, i když mají teplotu nebo kašlou. „Pomáhá nám, že známe rodinnou anamnézu a samotného pacienta, takže víme, že když je dítě alergik a začíná pylová sezona, zřejmě má jeho kašel na svědomí něco jiného než COVID-19. Snažíme se provoz ordinací maximálně zachovat, po každém pacientovi vše dezinfikujeme, větráme. Na hygienu, infekční oddělení či dětské oddělení v nemocnici posíláme naše pacienty, jen když máme vážné podezření,“ uzavírá MUDr. Hülleová. 

Matka s dítětem

První čtyři těhotné ženy pozitivně testované na koronavirus porodily. Jak jsou na tom děti?

Jak bojovat proti koronaviru

Boj proti koronaviru: Chraňte sebe a své blízké

reklama

Související témata: lékař , koronavirus , děti a koronavirus , roušky , nedostatek roušek , 3D tiskárna

reklama

Přečtěte si také

reklama