Boj proti koronaviru: Chraňte sebe a své blízké
Aktuálně je na téma koronaviru nejčastěji slyšet otázka, jak se nenakazit a chránit své zdraví a zdraví svého okolí před koronavirovou infekcí a jak případně pečovat o blízké, kteří trpí jejími příznaky. Máme pro vás zdravotní manuál, který vám pomůže eliminovat riziko nakažení. #nositrouskujeprima
Základní soubor pravidel přehledně na jednom místě se vám hodí v případě všech respiračních onemocnění, u nichž je původce onemocnění šířen do okolí kapénkami infekčního jedince zejména při kašli, kýchání či při mluvení.
Šíření nákazy ve společnosti lze předejít právě respektováním uvedených opatření a zásad. Tyto doporučuje všem dodržovat MZ ČR, Krajská hygienická stanice nebo Český červený kříž.
Mytí rukou
Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je testován na SARS-CoV-2. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.
Noste ústní roušku
„Rouška brání tomu, aby nakažený člověk vir vylučoval. Respirátory pak brání viru, aby se dostal na sliznice v ústech a očích. Důležité je taky mytí rukou nebo běžná strava s dostatkem vitaminů. Nedoporučuje se naopak kouření," vysvětluje MUDr. Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, v rozhovoru.
Při kašli či kýchání
- Zakryjte si ústa a nos kapesníkem na jedno použití.
- Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky.
Jak zacházet s odpady a použitými kapesníky
Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky (viz bod 10 – nakládání s odpady) a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.
Stop domácím návštěvám
Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.
„Říkalo se, že od infikovaného člověka musíte být dva metry vzdáleni, u nového typu koronaviru už jsou to čtyři metry, protože vydrží ve vzduchu déle. To alespoň tvrdí čínská data, která mohou, ale nemusí být zcela přesná. Nikde přitom není větší riziko nákazy než v hromadných dopravních prostředcích," prozradil virolog Karel Raška ml. v rozhovoru pro Prima ŽENY.
Když bydlíte nebo pečujete o již nakaženého
- Od nemocného dodržujte vzdálenost nejméně 1,5 m.
- Nemocný by měl být od ostatních doma izolován v samostatné ložnici, ideálně používat samostatné WC a koupelnu.
- Pobyt ve společné místnosti se nedoporučuje. V nevyhnutelných případech je třeba zajistit častější výměnu vzduchu (za rizikový se považuje kontakt s nemocným v uzavřené místnosti po dobu cca 15 minut a více).
- Nemocný jedinec by měl být po dobu pobytu ve stejné místnosti vybaven 2 ústenkami nebo rouškou bez výdechového ventilu.
- Pokud nemáte pro nemocného samostatný pokoj, pak by vaše lůžka měla být umístěna nejméně 1,5 m od sebe.
Nesdílejte domácí potřeby, ručníky ani ložní prádlo!
- Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili, byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.
- Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.
- Po každém použití společných toalet nemocným WC řádně dezinfikujte.
- Je třeba dbát na častější výměnu ložního prádla a oblečení, rozlišovat oblečení „na doma“ a „na venek“.
Praní prádla
- Potřebujete-li vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, žehlete prádlo vždy a na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.
- Při použití pracího programu s teplotou na 30 °C používejte při praní dezinfekci na prádlo.
- Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky.
- Prádlo nenoste do veřejné prádelny.
- Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.
„Lidé by měli být ukáznění, a pokud byli v rizikových situacích, měli by se hlásit. Ukazuje se ale, že ne každý to dělá. Nejen v Česku, ale po celém světě," říká Karel Raška mladší v rozhovoru.
Domácí zvířata
Snažte se držet dál od domácích mazlíčků. Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi.
„Zvířata mají spoustu koronavirů, které svým nositelům nic nedělají. Může se stát, že na místě s velkou koncentrací zvířat, která kvůli stresu více vyměšují tělesné tekutiny, se můžou viry změnit natolik, že se přenesou na člověka, u nějž narazí na živnou půdu, a začnou se pak šířit mezilidsky. Nedá se ale říct, že kontaktem se psem, kočkou nebo křečkem se nakazíme zvláštní nemocí. Takhle to nefunguje," uklidňuje MUDr. Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, v rozhovoru pro Prima ŽENY.
INFORMACE A AKTUÁLNÍ DĚNÍ O ŠÍŘENÍ KORONAVIRU NAJDETE TAKÉ TADY
#nositrouskujeprima