První čtyři těhotné ženy pozitivně testované na koronavirus porodily. Jak jsou na tom děti?
O rizicích spojených s koronavirem už bylo řečeno téměř vše. Velký otazník však visí nad nakaženými těhotnými ženami a jejich dosud nenarozenými dětmi v děloze. Hrozí, že se nákaza přenese i na ně? Výzkumy to zatím nemohou potvrdit ani vyvrátit. Určité náznaky, že by se koronavirus v těle matky mohl novorozeňatům vyhnout, už ale existují.
O vlivu koronaviru na nenarozené děti v děloze bylo doposud provedeno jen několik předběžných studií s velmi malým vzorkem. Přestože zatím neexistuje dost důkazů k definitivnímu potvrzení, že by děti neměly být nákazou koronavirem vážně ohroženy, dosavadní záznamy to alespoň naznačují.
Přenáší se nákaza koronavirem z matky na dítě?
Společnost Frontiers in Pediatrics 16. března vydala studii, která sledovala čtyři těhotné ženy z Číny nakažené koronavirem. Všechny porodily v termínu a bez komplikací a tři ze čtyř dětí byly na koronavirus testovány negativně, u čtvrtého testy neschválili rodiče. Žádné z novorozeňat nemělo horečku, kašel ani jiné vážné příznaky nemoci a všechny jsou na umělé kojenecké výživě.
Ani tento výzkum, ani oficiální zástupci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA nemohou potvrdit ani vyvrátit, že těhotné ženy s nemocí COVID-19 mohou přenést nákazu na dítě v děloze, při porodu nebo během kojení. Vzhledem k tomu, že se u těhotných mění imunitní systém a snižuje kapacita plic, dopady respiračních onemocnění jako chřipka na gravidní ženy mohou být horší. Některé ale vůbec nemusejí vykazovat známky onemocnění.
Podle studie Světové zdravotnické organizace mělo ze 147 těhotných žen, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem, pouze 8 % těžký průběh nemoci a 1 % bylo v kritickém stavu. Podle dat Centra pro kontrolu a prevenci nemocí získaných během výskytu onemocnění SARS a MERS v letech 2002–2003, které způsobily viry ze stejné rodiny jako nový koronavirus, však bylo u těhotných žen zaznamenáno mírně zvýšené riziko potratů a mrtvě narozených dětí. Je důležité myslet na to, že i všechny tyto předpoklady vycházejí pouze ze studií, které byly značně omezeny v počtu zkoumaného vzorku. Nemohou tak být považovány za definitivně platné.
Nejdůležitější je prevence, kojit můžete
Jednoznačnou odpověď nemáme ani na otázku, jestli jsou k nákaze způsobené novým typem koronaviru náchylnější i děti. Podle studie v časopise Journal of American Medical Association žádné z devíti nakažených čínských dětí ve věku od 1 do 11 měsíců nevyžadovalo intenzivní péči. „Velmi dobrou zprávou je, že se u kojenců zatím neobjevily žádné závažné komplikace spojené s nemocí,“ dodal docent docent imunologie a infekčních chorob na harvardské lékařské fakultě Roger Shapiro pro server BuzzFeed.
Nejdůležitější je tak zvláště v dnešní době prevence. Nejen těhotné ženy by si měly pravidelně mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 20 sekund, nosit roušky venku i MHD, nedotýkat se obličeje, otírat všechny povrchy čisticími prostředky na bázi mýdla nebo s obsahem alkoholu, nosit roušky a především se pokud možno striktně vyhýbat zbytečnému sociálnímu kontaktu.
Po narození dítěte by pak matky měly normálně kojit i v případě, že jsou infikované. „V současnosti neexistují žádné důkazy, že by se virus vyskytoval v mateřském mléce. Ženy by proto měly své dítě kojit i nadále, a to zejména v oblastech, kde není náhradní výživa bezpečná,“ uvádí docent Shapiro. Mateřské mléko totiž může obsahovat důležité živiny, a dokonce i účinné protilátky na různé druhy virů a bakterií.
KORONAVIRUS A TĚHOTENSTVÍ: VÍCE SE DOZVÍTE TADY
Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu: