Koronavirus a těhotenství: Riziko představuje i mírná horečka
Na koronavirus aktuálně narazíte prakticky všude, kam se podíváte. Stále však zůstávají otázky, na které neexistují jasné odpovědi. Velkou neznámou jsou rizika onemocnění u těhotných žen. Pokusili jsme se proto zjistit, zda jsou budoucí matky náchylnější k nákaze, jak by měly chránit sebe i své dítě a jestli je vhodné kojit v případě potvrzení infekce.
Všeobecně platí, že všechny těhotné ženy by kvůli sobě i nenarozenému dítěti měly dodržovat přísnější režim a především zachovat klid a nepodléhat panice. To je však v poslední době složitější než kdykoliv jindy. Do hlav nastávajících matek se totiž čím dál silněji vkrádá nový původce obav: nákaza koronavirem. Abychom předešli zbytečnému stresu, přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky spojené s riziky, které onemocnění COVID-19 představuje pro těhotné ženy a novorzence.
Jsou těhotné ženy náchylnější k nákaze nemocí COVID-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2 a hrozí u nich těžší průběh?
Bohužel zatím neexistuje dostatek důkazů, které by na tuto otázku poskytly jasnou odpověď. Obecně platí, že těhotné ženy jsou více ohroženy virovými respiračními infekcemi jako chřipka, protože mají slabší imunitní systém. „Zatím nevíme, jestli bude nemoc COVID-19 způsobená novým typem koronaviru jednou z nich,“ doplňuje docent imunologie a infekčních chorob na harvardské lékařské fakultě Roger Shapiro pro server BuzzFeed.
Podle studie Světové zdravotnické organizace mělo ze 147 těhotných žen, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem, 8 % těžký průběh nemoci a 1 % bylo v kritickém stavu. Zkoumaný vzorek je však v tomto případě tak malý, že je z jeho výsledku těžké vyvodit platné závěry. Podle dat Centra pro kontrolu a prevenci nemocí získaných během výskytu onemocnění SARS a MERS v letech 2002–2003, které způsobily viry ze stejné rodiny jako nový koronavirus, však bylo u těhotných žen zaznamenáno mírně zvýšené riziko potratů a mrtvě narozených dětí.
Jsou k nákaze nemocí způsobené novým koronavirem náchylnější i děti?
I v tomto případě platí, že dosud neexistuje dostatečné množství údajů, které by podávaly jednoznačnou odpověď. Podle studie v časopise Journal of American Medical Association žádné z devíti nakažených čínských dětí ve věku od 1 do 11 měsíců nevyžadovalo intenzivní péči. „Velmi dobrou zprávou je, že se u kojenců zatím neobjevily žádné závažné komplikace spojené s nemocí,“ dodal docent Shapiro.
Jak chránit sebe a své dítě před nákazou novým typem koronaviru?
Preventivní opatření jsou stejná jako v případě chřipky, která je stále ještě rozšířenější a rizikovější než nákaza koronavirem. Nejen těhotné ženy by si tedy měly pravidelně mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 20 sekund, nedotýkat se obličeje, otírat všechny povrchy čisticími prostředky na bázi mýdla nebo s obsahem alkoholu a především by se měly vyhýbat lidem, o kterých vědí, že jsou nemocní. Doporučuje se také dodržovat zdravý životní styl a dostatečně spát.
Pomoci by podle primářky infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce MUDr. Hany Roháčové mělo i očkování proti chřipce. „To sice nezabrání nákaze koronavirem, eliminuje ale riziko, že člověk bude mít obě nemoci najednou. Pokud se navíc u očkovaného jedince projeví klinické příznaky, může si s větší jistotou říct, že chřipka to nejspíš nebude,“ uvedla v našem rozhovoru k novému typu koronaviru.
Co dělat v případě podezření na nákazu koronavirem u sebe nebo svého dítěte?
V případě výskytu příznaků neprodleně kontaktujte svého lékaře. Pro těhotné ženy i jejich nenarozené děti může představovat vyšší riziko i mírná horečka. Testováni byli dosud pouze lidé, kteří se vrátili z oblastí zasažených koronavirem nebo byli v kontaktu s nakaženou osobou a měli příznaky nemoci.
Nyní však mohou hygienici či epidemiologové poslat na test i ty, kteří rizikovou oblast nenavštívili. „Dělá se jeden jednoduchý test spočívající ve výtěru nosohltanu,“ upřesňuje primářka Roháčová a dodává: „Vyšetření vzorku provádí Státní zdravotní ústav v Praze a v Ostravě a trvá několik hodin.“
Lze kojit dítě v případě, že se u vás potvrdí nákaza koronavirem?
„V současnosti neexistují žádné důkazy, že by se virus vyskytoval v mateřském mléce. Ženy by proto měly své dítě kojit i nadále, a to zejména v oblastech, kde není náhradní výživa bezpečná,“ uvádí docent Shapiro. Mateřské mléko totiž může obsahovat důležité živiny, a dokonce i účinné protilátky na různé druhy virů a bakterií.
Zásadnější otázkou zůstává, zda by infikovaná matka měla krmit dítě přímo z prsu, nebo mléko raději odstřikovat do lahve, z níž kojence napojí zdravá osoba. Pokud se ženy rozhodnou pro první variantu, měly by určitě během kojení použít roušku, neměly by na dítě kašlat ani kýchat a před krmením i po něm by si měly důkladně umýt ruce.