zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Lékaři čekají příchod „koronavirových“ dětí za 10 až 12 měsíců

sobota v posteli
Autor: iStock sobota v posteli
kloidop , Vydáno: 09.04.2020
Způsobí čtyřtýdenní domácí karanténa baby boom? Lékaři se shodují na tom, že bude mít vliv na počet narozených dětí, ale rozhodně menší, než bychom čekali.

reklama

Statisíce rodin a párů zůstaly ze dne na den kvůli koronaviru zavřeny ve svých bytech a domech. Sociální život a venkovní aktivity jim spadly téměř na nulu, a veškerý volný čas tak tráví po boku svého partnera. Podle specialistů na reprodukci si řada z nich oživí nucený pobyt doma sexem a za 10 až 12 měsíců tak lze očekávat narození „koronavirových dětí“.

Karanténa nabízí ve 21. století i jinou zábavu než sex

„Tato doba nabízí lidem mnoho příležitostí k rozptýlení, a to i v domácím prostředí. Mohou sledovat filmy, mají k dispozici internet, a tedy sociální sítě a další zábavu. K tomu, aby se věnovali sami sobě, se dostanou spíše, až je omrzí jiné možnosti. Nečekám tedy boom za 9 měsíců, ale spíše za 11 až 12,“ říká MUDr. Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Zamilovaný pár
Autor: istockphoto.com Zamilovaný pár

Tuto situaci podle něj nelze srovnávat s ničím z minulosti, kdy se rodilo více dětí, především pro snadný dosah současných lákadel i v domácí izolaci. „Není to tak, že se v sedm hodin večer zhasne a zábava končí,“ vysvětluje lékař. Podle MUDr. Štěpána Machače, Ph.D., specialisty na umělé oplodnění z olomoucké kliniky IVF Clinic, se v České republice kvůli omezení provozu v souvislosti s pandemií koronaviru narodí přibližně o šest set dětí ze zkumavky méně, než je obvyklé v „normálních letech“.

snídaně v posteli
Autor: Thinkstock snídaně v posteli

Počty dětí z umělého oplodnění poklesnou

Tento propad by ale mohly nahradit právě děti zplozené za „dlouhých jarních večerů“ v dobách izolace. „Jsem přesvědčen, že lidský pud zvítězí nad jinou zábavou a za pár měsíců se dočkáme dětí narozených za časů koronaviru,“ říká MUDr. Machač. Oba specialisté se shodují na tom, že neplodné páry z Česka, které musely nyní od zahájení procesu umělého oplodnění upustit, se na kliniky po skončení pandemické vlny vrátí. „Touha po dítěti je silná a ani za několik měsíců nucené přestávky se nevytratí,“ komentuje MUDr. Machač. Horší je situace s těmi, kteří za českými specialisty na reprodukční medicínu přilétají ze zahraničí. V tomto případě je konec restrikcí v podobě uzavřených hranic v nedohlednu a i poté, co dojde k jejich otevření, se řada zahraničních klientů bude podle lékařů rozmýšlet, zda za umělým oplodněním pocestuje do jiné země. „Obavy z komplikací a nákazy budou s největší pravděpodobností přetrvávat mnohem déle,“ dodává MUDr. Otevřel.

DĚTSKÝM LÉKAŘŮM S NEDOSTATKEM OCHRANNÝCH POMŮCEK POMÁHAJÍ RODIČE: ŠIJÍ ROUŠKY A TISKNOU NA 3D TISKÁRNĚ

Jak ohrožuje koronavirus těhotné ženy a novorozeňata

Koronavirus a těhotenství: Riziko představuje i mírná horečka

 

Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu:

reklama

Související témata: lékař , koronavirus , děti a koronavirus , umělé oplodnění , boom dětí

reklama

Přečtěte si také

reklama