Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Lékaři čekají příchod „koronavirových“ dětí za 10 až 12 měsíců

Způsobí čtyřtýdenní domácí karanténa baby boom? Lékaři se shodují na tom, že bude mít vliv na počet narozených dětí, ale rozhodně menší, než bychom čekali.
Vydáno: 09.04.2020
sobota v posteli
Autor: iStock sobota v posteli

Statisíce rodin a párů zůstaly ze dne na den kvůli koronaviru zavřeny ve svých bytech a domech. Sociální život a venkovní aktivity jim spadly téměř na nulu, a veškerý volný čas tak tráví po boku svého partnera. Podle specialistů na reprodukci si řada z nich oživí nucený pobyt doma sexem a za 10 až 12 měsíců tak lze očekávat narození „koronavirových dětí“.

Karanténa nabízí ve 21. století i jinou zábavu než sex

„Tato doba nabízí lidem mnoho příležitostí k rozptýlení, a to i v domácím prostředí. Mohou sledovat filmy, mají k dispozici internet, a tedy sociální sítě a další zábavu. K tomu, aby se věnovali sami sobě, se dostanou spíše, až je omrzí jiné možnosti. Nečekám tedy boom za 9 měsíců, ale spíše za 11 až 12,“ říká MUDr. Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Zamilovaný pár
Autor: istockphoto.com Zamilovaný pár

Tuto situaci podle něj nelze srovnávat s ničím z minulosti, kdy se rodilo více dětí, především pro snadný dosah současných lákadel i v domácí izolaci. „Není to tak, že se v sedm hodin večer zhasne a zábava končí,“ vysvětluje lékař. Podle MUDr. Štěpána Machače, Ph.D., specialisty na umělé oplodnění z olomoucké kliniky IVF Clinic, se v České republice kvůli omezení provozu v souvislosti s pandemií koronaviru narodí přibližně o šest set dětí ze zkumavky méně, než je obvyklé v „normálních letech“.

snídaně v posteli
Autor: Thinkstock snídaně v posteli

Počty dětí z umělého oplodnění poklesnou

Tento propad by ale mohly nahradit právě děti zplozené za „dlouhých jarních večerů“ v dobách izolace. „Jsem přesvědčen, že lidský pud zvítězí nad jinou zábavou a za pár měsíců se dočkáme dětí narozených za časů koronaviru,“ říká MUDr. Machač. Oba specialisté se shodují na tom, že neplodné páry z Česka, které musely nyní od zahájení procesu umělého oplodnění upustit, se na kliniky po skončení pandemické vlny vrátí. „Touha po dítěti je silná a ani za několik měsíců nucené přestávky se nevytratí,“ komentuje MUDr. Machač. Horší je situace s těmi, kteří za českými specialisty na reprodukční medicínu přilétají ze zahraničí. V tomto případě je konec restrikcí v podobě uzavřených hranic v nedohlednu a i poté, co dojde k jejich otevření, se řada zahraničních klientů bude podle lékařů rozmýšlet, zda za umělým oplodněním pocestuje do jiné země. „Obavy z komplikací a nákazy budou s největší pravděpodobností přetrvávat mnohem déle,“ dodává MUDr. Otevřel.

DĚTSKÝM LÉKAŘŮM S NEDOSTATKEM OCHRANNÝCH POMŮCEK POMÁHAJÍ RODIČE: ŠIJÍ ROUŠKY A TISKNOU NA 3D TISKÁRNĚ

Jak ohrožuje koronavirus těhotné ženy a novorozeňata

Koronavirus a těhotenství: Riziko představuje i mírná horečka

 

Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu:

Článek je zařazen v: lékař, koronavirus, děti a koronavirus, umělé oplodnění, boom dětí