5 obyčejných potravin, které vám znatelně vybělí zuby

Tabu pro bílé zuby: káva, silný čaj, čokoláda, borůvky, alkoholické nápoje, sladké ovocné šťávy, sycené nápoje, energy drinky, karamelky, cucavé bonbóny, zákusky a jiné sladkosti. O tom, co bělosti zubů naopak prospívá, čtěte dále.

1. Jablka a jiné pevné ovoce

Čerstvá jablka, mrkev, okurky a jiné tvrdší ovoce a zelenina obsahuje množství pro zuby a dásně prospěšných vitamínů a stopových prvků normalizujících prokrvení dásní. Pomáhají odstranit žlutý nádech na zubech a doplňují v těle vápník a fosfor, dva prvky pro zdravé a bílé zuby zcela nezbytné. Stomatologové doporučují sníst během dne několik kusů tvrdšího ovoce a zeleniny, které dásním dopřejí ozdravnou masáž a ochrání zuby před nepěkným žlutým zbarvením.

2. Sýr a zakysané mléčné výrobky

Sýry, tvaroh, kefír a jogurty jsou bohaté na vápník, draslík a hořčík. Krom toho obsahují vitamíny А, В a D, které jsou prospěšné pro organismus jako celek, a dále látky, chránící zuby před tmavým plakem a bránící vzniku zubních kazů a zánětům dásní.

3. Citrusy

Limetky, grapefruity a pomeranče příznivě působí na zuby i dásně. Především tím, že chrání dutinu ústní před různými záněty. Kromě toho výtečně zbavují zubní sklovinu žlutavého zbarvení. Důležité je konzumovat čerstvé citrusové plody samostatně. Pomeranče v zákusku nebo limetka v koktejlu by s vybělením zubů moc nepomohly…

4. Čerstvé natě

Petržel, nať zelené jarní cibulky, kopr a celer jsou bohaté na vitamíny skupiny В, vitamíny Е, А, С, kyselinu listovou, draslík, vápník, fosfor, železo a jiné látky, které zuby posilují a přispívají k jejich bělosti. Jsou také přínosem pro zdravé dásně a pomáhají zbavit se problémů s jejich krvácením. Kromě toho mají čerstvé natě, především petržel, antibakteriální vlastnosti, prospívají bělosti zubů i příjemnému dechu.

5. Ořechy

Nejlepší k podpoře bělosti zubů jsou mandle, kešu a cedrové oříšky. Látky, které tyto ořechy obsahují, dokážou ničit bakterie poškozující zubní sklovinu. Zvláště mandle zubní sklovinu posilují. Ořechy mají rovněž antibakteriální a antiseptické účinky, které pomáhají při bolestech zubů, zpevňují dásně a vybělí zuby.

autor: prokondici.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 12. 2023

Kéž by takhle snadné bylo více dní. Energie z těchto aspektů je oživující a umožní vám toho hodně stihnout. Pokud jste s něčím váhali, využijte přidané sebedůvěry tohoto dne a pusťte se do toho. Uspějete ve všem, do čeho se pustíte. Nenechte se strhnout k tomu, abyste dělali cizí práci, protože energie máte nadbytek.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.