Zdraví a nemoci

11. července 2017 10:49

Anna Kopečková

Nejčastější zánět v těle? Trápí dokonce i děti v pubertě!

Podle odborníků trpí zánětem dásní neboli gingivitidou v důsledku špatné ústní hygieny až 80 % lidí. A ačkoli je nejčastější příčinou zánětu hromadící se plak na zubech a v dásňovém žlábku, riziko jeho vzniku ještě narůstá v období hormonálních změn.

Zatímco dentální hygienistky upozorňují, že zánět dásní odhalí prakticky u každého nového pacienta, zubní lékaři varují, že gingivitida předchází u dospělých parodontitidě, která může časem vést až ke ztrátě zubů.

„V poslední době se setkávám s vyšším výskytem zánětu dásní u dětí ve věku 12 až 15 let, u nichž se projevuje kombinace nedostatečné ústní hygieny s hormonálními změnami,“ říká dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka Alena Jasenovcová. „Od rodičů často slýchávám, že přimět potomka v pubertě k péči o chrup je téměř nadlidský výkon,“ konstatuje hygienistka s poukazem na to, že během dospívání dochází k hormonálním změnám, které mohou ovlivňovat množení bakterií a tím ještě zvyšovat riziko vzniku zánětu dásní.

Vlivem hormonů jsou zánětem dásní ohroženy rovněž těhotné ženy. „Těhotenské hormony obsahují cukr a navozují vyšší citlivost dásní k toxinům a enzymům, tkáně tak mají velice dobré podmínky k množení bakterií,“ vysvětluje dentální hygienistka Hana Vrbová. Zejména u žen, které gingivitidou trpěly již před otěhotněním, hrozí při nedostatečné ústní hygieně zhoršení stavu dásní. V žádném případě tedy péči o chrup neodbývejte, i když u vás třeba zubní kartáček v ústech vyvolává pocit na zvracení.

Zánět dásní není banalita

Zánět dásní vzniká zpravidla kvůli špatné ústní hygieně – když nepoužíváme správné dentální pomůcky nebo je používáme málo či špatně. Tehdy se na zubech a v dásňovém žlábku hromadí plak s bakteriemi, postupně přibývá, dásně rudnou, otékají a reagují krvácením, které rozhodně není normální. Krvácení z dásní potom nastává při čištění chrupu klasickým zubním kartáčkem nebo při použití mezizubního kartáčku, nebo také při kousání tvrdého jídla.

„Lidé, kteří považují krvácení dásní za normální, jsou na velkém omylu. Je potřeba zdůraznit, že zánět dásní není jen lokální problém. Bakterie způsobující gingivitidu produkují toxické látky, které mají vliv na celý organismus,“ varuje stomatolog Robert Vondruška.

Zánět dásní bývá častou příčinou zápachu z úst a například u těhotných žen, pokud se nebezpečné bakterie dostanou do krevního oběhu, hrozí dokonce riziko předčasného porodu nebo nízká porodní váha dítěte. Obecně pak může neléčená gingivitida časem přejít v parodontitidu, kdy bakterie destruují vaziva, která drží zub v kosti, postupně dochází k úbytku kosti kolem zubů, k viklání a následnému vypadávání zubů.

Zakuklená gingivitida, stres a mentol

Rizikovým faktorem vzniku zánětu dásní je i špatný životní styl. Dásně jsou k rozvoji zánětu náchylnější například při dlouhodobějším stresu, který snižuje obranyschopnost organismu. Samostatnou kapitolou je pak kouření.

„Vlivem kouření se sliznice dutiny ústní vysušuje, mění se pH v ústech, což může způsobit rozvoj infekcí a zvýšit riziko vzniku zánětu dásně a parodontózy,“ přibližuje dentální hygienistka Hana Vrbová. „Zánět dásně ovšem může být u kuřáků maskován, jelikož nikotin stahuje cévy a dásně tak nemusí krvácet,“ upřesňuje. V takovém případě může napovědět i to, jak dásně vypadají. Jestli mají přirozenou, zdravě růžovou barvu, nebo jsou naopak nezdravě zarudlé až nafialovělé a zduřelé.

Samotná a mírnější změna barvy dásní však může mít i jinou příčinu. „Mám pacienty, kterým přecitlivělost až zarudnutí dásní a sliznic způsobil mentol, tedy nejčastější složka ústních vod, past a žvýkaček,“ upozorňuje hygienistka Alena Jasenovcová.

Vznikem zánětu dásní jsou více ohroženi i lidé, kteří podstupují určitý typ léčby. Například pacienti s cukrovkou, kteří mívají zhoršený průtok krve v dásních, onkologičtí pacienti, lidé po transplantacích, ale i ti, kdo užívají léky na vysoký krevní tlak či antiepileptika. U pacientů s HIV může dojít k silnému zarudnutí dásní i při minimálním množství plaku, přičemž při neléčení tohoto stavu se může rychle rozvinout agresivní parodontitida.

Prevence? Začněte u dentální hygienistky

Zánětu dásní lze předcházet správnou a pečlivou dentální hygienou, kterou vám vysvětlí profesionální dentální hygienistky. Každému vyberou přesně na míru vhodné dentální pomůcky, včetně mezizubních kartáčků, a zároveň vás naučí, jak s nimi správně zacházet. „Většina pacientů, kteří přijdou do naší ordinace poprvé, je překvapena zjištěním, že si zuby čistí nevhodně vybraným zubním kartáčkem a navíc špatnou technikou,“ shrnují své zkušenosti z praxe dentální hygienistky Zubního centra Ořechovka. A dodávají, že pokud u pacienta zánět dásní zjistí, většinou ho při dobré spolupráci zvládnou společně vyléčit během několika týdnů.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.