zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejčastější zánět v těle? Trápí dokonce i děti v pubertě!

Spousta lidí si neumí čistit správně zuby a pak na to doplatí
Autor: iStock Spousta lidí si neumí čistit správně zuby a pak na to doplatí
anna kopečková , Vydáno: 11.07.2017
Podle odborníků trpí zánětem dásní neboli gingivitidou v důsledku špatné ústní hygieny až 80 % lidí. A ačkoli je nejčastější příčinou zánětu hromadící se plak na zubech a v dásňovém žlábku, riziko jeho vzniku ještě narůstá v období hormonálních změn.

reklama

Zatímco dentální hygienistky upozorňují, že zánět dásní odhalí prakticky u každého nového pacienta, zubní lékaři varují, že gingivitida předchází u dospělých parodontitidě, která může časem vést až ke ztrátě zubů.

„V poslední době se setkávám s vyšším výskytem zánětu dásní u dětí ve věku 12 až 15 let, u nichž se projevuje kombinace nedostatečné ústní hygieny s hormonálními změnami,“ říká dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka Alena Jasenovcová. „Od rodičů často slýchávám, že přimět potomka v pubertě k péči o chrup je téměř nadlidský výkon,“ konstatuje hygienistka s poukazem na to, že během dospívání dochází k hormonálním změnám, které mohou ovlivňovat množení bakterií a tím ještě zvyšovat riziko vzniku zánětu dásní.

Vlivem hormonů jsou zánětem dásní ohroženy rovněž těhotné ženy. „Těhotenské hormony obsahují cukr a navozují vyšší citlivost dásní k toxinům a enzymům, tkáně tak mají velice dobré podmínky k množení bakterií,“ vysvětluje dentální hygienistka Hana Vrbová. Zejména u žen, které gingivitidou trpěly již před otěhotněním, hrozí při nedostatečné ústní hygieně zhoršení stavu dásní. V žádném případě tedy péči o chrup neodbývejte, i když u vás třeba zubní kartáček v ústech vyvolává pocit na zvracení.

Zánět dásní není banalita

Zánět dásní vzniká zpravidla kvůli špatné ústní hygieně – když nepoužíváme správné dentální pomůcky nebo je používáme málo či špatně. Tehdy se na zubech a v dásňovém žlábku hromadí plak s bakteriemi, postupně přibývá, dásně rudnou, otékají a reagují krvácením, které rozhodně není normální. Krvácení z dásní potom nastává při čištění chrupu klasickým zubním kartáčkem nebo při použití mezizubního kartáčku, nebo také při kousání tvrdého jídla.

„Lidé, kteří považují krvácení dásní za normální, jsou na velkém omylu. Je potřeba zdůraznit, že zánět dásní není jen lokální problém. Bakterie způsobující gingivitidu produkují toxické látky, které mají vliv na celý organismus,“ varuje stomatolog Robert Vondruška.

Zánět dásní bývá častou příčinou zápachu z úst a například u těhotných žen, pokud se nebezpečné bakterie dostanou do krevního oběhu, hrozí dokonce riziko předčasného porodu nebo nízká porodní váha dítěte. Obecně pak může neléčená gingivitida časem přejít v parodontitidu, kdy bakterie destruují vaziva, která drží zub v kosti, postupně dochází k úbytku kosti kolem zubů, k viklání a následnému vypadávání zubů.

Zakuklená gingivitida, stres a mentol

Rizikovým faktorem vzniku zánětu dásní je i špatný životní styl. Dásně jsou k rozvoji zánětu náchylnější například při dlouhodobějším stresu, který snižuje obranyschopnost organismu. Samostatnou kapitolou je pak kouření.

„Vlivem kouření se sliznice dutiny ústní vysušuje, mění se pH v ústech, což může způsobit rozvoj infekcí a zvýšit riziko vzniku zánětu dásně a parodontózy,“ přibližuje dentální hygienistka Hana Vrbová.  „Zánět dásně ovšem může být u kuřáků maskován, jelikož nikotin stahuje cévy a dásně tak nemusí krvácet,“ upřesňuje. V takovém případě může napovědět i to, jak dásně vypadají. Jestli mají přirozenou, zdravě růžovou barvu, nebo jsou naopak nezdravě zarudlé až nafialovělé a zduřelé.

Samotná a mírnější změna barvy dásní však může mít i jinou příčinu. „Mám pacienty, kterým přecitlivělost až zarudnutí dásní a sliznic způsobil mentol, tedy nejčastější složka ústních vod, past a žvýkaček,“ upozorňuje hygienistka Alena Jasenovcová.

Vznikem zánětu dásní jsou více ohroženi i lidé, kteří podstupují určitý typ léčby. Například pacienti s cukrovkou, kteří mívají zhoršený průtok krve v dásních, onkologičtí pacienti, lidé po transplantacích, ale i ti, kdo užívají léky na vysoký krevní tlak či antiepileptika. U pacientů s HIV může dojít k silnému zarudnutí dásní i při minimálním množství plaku, přičemž při neléčení tohoto stavu se může rychle rozvinout agresivní parodontitida.

Prevence? Začněte u dentální hygienistky

Zánětu dásní lze předcházet správnou a pečlivou dentální hygienou, kterou vám vysvětlí profesionální dentální hygienistky. Každému vyberou přesně na míru vhodné dentální pomůcky, včetně mezizubních kartáčků, a zároveň vás naučí, jak s nimi správně zacházet. „Většina pacientů, kteří přijdou do naší ordinace poprvé, je překvapena zjištěním, že si zuby čistí nevhodně vybraným zubním kartáčkem a navíc špatnou technikou,“ shrnují své zkušenosti z praxe dentální hygienistky Zubního centra Ořechovka. A dodávají, že pokud u pacienta zánět dásní zjistí, většinou ho při dobré spolupráci zvládnou společně vyléčit během několika týdnů.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Čištění zubů: 5 chyb, které dělá většina lidí

Za zubní pomůcky utrácíme nemalé peníze, používáme bělicí pasty, protože krásné zuby jsou přece ukazatelem našeho společenského statusu. Přesto jsou ordinace zubařů pořád plné a populaci trápí zubní kazy. Může za to strava, kterou jíme, protože obsahuje velké množství cukrů. A také špatná technika čištění zubů, kterou používáme. Pokud totiž jde o ni, každý člověk má svou rutinu, ze které jen málokdy vybočí. Nejdřív vlevo dole, potom vpravo dole a pak horní patro. Vyplivnout a vypláchnout…

 

Čistit zuby jsme se naučili v dětství a jen někteří lidé své návyky opravili, když dospěli. Ostatní pohybují kartáčkem v zaběhaném rytmu a nějak ty dvě minuty, po které si mají zuby čistit, v koupelně přetrpí. Jenomže to nestačí. Pokud zuby nemají správnou péči, kazí se. A to přece nechceme.

Proto jsme pro vás našli pět nejčastějších chyb, které vašemu chrupu škodí. Zbavte se jich co nejdřív.

Používáte špatný kartáček

Čištění zubů kartáček

Možná se vám zdá, že zuby nemohou být opravdu čisté, pokud je nebudete skutečně drhnout, a tak si mnozí pořizují kartáček s tvrdými štětinami. Ten však může nadělat víc škody než užitku. „Zubní lékaři často doporučují používat měkký, nebo dokonce super měkký zubní kartáček. Jen tak se totiž vyhnete poškození skloviny a dásní," říká zubařka June Harewoodová, která pracuje jako odborná asistentka na katedře zubního lékařství na Kolumbijské univerzitě. Podle ní mnohé vědecké studie ukazují přímou souvislost mezi tvrdými štětinami na kartáčku a zvýšeným opotřebením zubní skloviny a paradontózou. Jinými slovy, tvrdé kartáčky jsou nejlepší cestou ke zvýšené citlivosti zubů.

 

Také úchop kartáčku je velmi důležitý. Většina lidí jej drží v pěsti, ale právě tento úchop svádí k tlačení. Lepší je prý držet kartáček jako tužku, člověk pak nemůže tolik na zuby tlačit a čistí je jemně.

 

Bolest nemusí způsobovat jen nevhodné jídlo nebo špatná hygiena

Proč nás trápí citlivé zuby? V noci jimi skřípeme a bělíme je popelem

Je domácí bělení bezpečné? Co se zuby moudrosti? Má cenu čistit si zuby víc než 2x denně?... I na to máme odpověď.

9 věcí, na které jste se chtěli zeptat svého zubaře


reklama

Související témata: parodontóza , zánět dásní , krvácení dásní , zubní hygiena

reklama

Přečtěte si také

reklama