Móda a krása

1. prosince 2020 05:00

Petra Kloidová

Kadeřník pracuje s šedivými vlasy. Ženy vypadají mladší!

Americký kadeřník Jack Martin se postavil jednomu velkému společenskému stereotypu a učí klientky milovat se takové, jaké jsou. Ke stárnutí patří šediny a v určité době už je značně zatěžkávající s nimi bojovat. Ale proč? Protože nám společnost říká, že žena s šedinami je neatraktivní. Jack Martin svými účesy poukazuje na to, že to není pravda. Podívejte se do galerie.

Podle tricholožky Madeleine Preston většina žen zahlédne první šediny ve vlasech kolem třicítky, 50 % šedivých vlasů už můžete běžně nalézt u ženy, které je 50 let. Šedivé vlasy jsou zkrátka součástí stárnutí lidského těla a není na tom nic špatného.

Jak šedivěla vaše matka?

Podle newyorského dermatologa Howarda Sobela šedivění není pravidlo a nemusí vás potkat vůbec. Šednutí vlasů se liší člověk od člověka. Okolo třicítky má spousta lidí nějaký ten pramínek vlasů šedý. Jedněm budou vlasy postupně šednout dál, jiným nemusí přibýt žádné další šediny klidně desítky let.

Hlavní roli v šedivění hraje genetika. Zeptejte se pro to samy sebe, kdy zešedivěla vaše maminka? „Geny obecně předurčují, kdy vám začnou šednout vlasy,“ říká Sobel. Pokud se u vás objevují šediny jako u hodně mladých, nepanikařte. Neznamená to, že by „tak rychle“ stárlo i vaše tělo. Nicméně je pravdou, že za příchodem šedin stojí i životní styl. Zešedivět můžete opravdu z přemíry stresu nebo také z kouření (nikotin způsobuje snížení produkce melaninu) a nedostatečné ochrany před sluncem.

Jedním z dalších mýtů, které se nesou společností, je škodlivé vytrhávání šedin. Říká se, že vytrhnutím šedivého vlasu si koledujeme o další šediny. „Trháním šedých vlasů nijak nesnížíte počet šedin, které na daném místě rostou. Vyroste prostě stejný šedý vlas,“ vysvětluje Sobel. Ale pozor, vlasy byste si neměly trhat, protože hrozí, že si poškodíte vlasový folikul a už z něj nevyroste vlas žádný – ani v původní barvě, ani šedý.

Za šediny mohou i zdravotní problémy, jako je diabetes, perniciózní anémie nebo problémy se štítnou žlázou. Pokud nechcete šedivé vlasy, můžete proti šedivění bojovat těmito prostředky.

TÉMA STRES A ŠEDINY NAJDETE TADY

Přiznat šediny je osvobození

Zatímco prošedivělí muži jsou chápani jako atraktivní, ženy mají opačný problém. Šediny neevokují mládí, ale i s tímto stereotypem je třeba bojovat. Nebojovat s nimi, ale ukázat je v celé své kráse, protože stárnutí je privilegium, které se někomu nepoštěstí. To je filozofie kadeřníka Jacka Martina.

Na sociálních sítích sdílí svou práci na klientkách, které se dřív trápily šedinami a musely docházet na barvení každé tři až čtyři týdny. Američan se tak rozhodl některým ženám pomoci, aby nemusely docházet na barvení šedin, které je i pro kadeřníky oříškem, protože šedivé vlasy se ztrátou melaninu reagují na barvu jinak než vlasy s melaninem. „Moje řešení šetří čas a peníze,“ říká kadeřník, když ženy barví šedivou barvou nebo probarvuje tak, aby nemusely docházet tak často na barvení.

Balayage na šediny funguje

K barvení šedin se perfektně hodí i styl barvení s názvem balayage, který nejčastěji můžete vídat na slečnách s blond vlasy nebo u brunet, které nechtějí působit tak tmavě. Balayage je barvení zesvětlující vlasy, ale zároveň dovolí nositelce přijít na doplnění barvy až za šest měsíců. Odrosty totiž nejsou na první pohled tak zřejmé.

„I v tomto případě balayage může pomoci. Pokud jsou šediny kolem 40 % po celé hlavě, dá se s tím velice dobře pracovat, odstíny skvěle zapadnou,“ vysvětluje kadeřnice Verena Králová z Institutu Orlane Praha. Pokud ale většina kštice klientky postrádá pigment, už je lepší balayage kombinovat s barvou.

Jedním z největších strachů při barvení na šedivo je určitě ten, že s šedivou barvou budeme vypadat starší. Pokud se podíváte na tyto proměny, můžete vidět, že ženy i s šedou barvou nebo probarvením několika pramenů nevypadají starší, právě naopak. Dřívější šedé odrosty totiž dodávaly nositelce unavený dojem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.