Pozor na laky na nehty bez toxinů. Stále mohou obsahovat škodlivé látky!

Nedáte bez laku na nehty ani ránu? Dávejte pozor, co si v lahvičce se svou oblíbenou barvou vlastně kupujete. Laky totiž mohou obsahovat škodlivé látky, i když obaly tvrdí opak!

Někteří výrobci chápou potřebu zákaznic být krásné, sexy a in, ale ne za cenu toho, že si nalakují nehty barvou plnou toxinů. Proto si už běžně můžete koupit laky, které, jak obaly tvrdí, toxické látky neobsahují. To zní prima, nemyslíte? Jenže, má to háček. Nové studie tvrdí, že i tyto „zdravé” laky mohou leckdy obsahovat další škodlivé látky!

Samozřejmě je rozumné hledat výrobky bez zbytečné chemie. A právě laky na nehty mohou obsahovat sloučeniny, které jsou spojeny se zdravotními problémy, jako jsou vrozené vady, dysfunkce štítné žlázy, obezita, rakovina a alergické reakce. To přece nikdo nechce.

Proto mnoho produktů sází na marketing, který slibuje zákaznicím, že podobné látky neobsahují. Může to být pravda, ale také bohužel nemusí. Nová studie z USA naznačuje, že štítky na obalech laků mohou být zavádějící a že chemické látky, které laky na nehty obsahují, nemusí být o mnoho bezpečnější!

Toxická pětka

Tato studie se zabývala hlavně laky, které slibují, že neobsahují dibutylftalát, toluen a formaldehyd. Což jsou složky, které v těle mít opravdu nechcete, protože mají co dělat s reprodukčními, neurologickými a vývojovými problémy a rakovinou. Výrobci se jim proto vyhýbají a vedle výše uvedeného „toxického tria" jsou nově vyráběné laky často také bez dalších dvou potenciálních alergenů – kafru a formaldehydové pryskyřice. A protože výrobci dobře vědí, že zejména američtí spotřebitelé skvěle reagují na kouzelné slovíčko „free" na obalech, v tomto případě znamenající, že je lak bez nějaké škodlivé přísady, tak v obchodech narazíte na laky označené „5-free", „6-free", ale i „10-free" nebo „13-free"!

Anna Young, doktorka na harvardské TH Chan School of Public Health tvrdí, že i když si člověk může myslet, že kupuje zdravé produkty, ne vždy to platí. Tak alespoň vyhodnotila svůj výzkum, který provedla spolu se svými kolegy. Zaměřili se 44 populárních značek laků na nehty prodávaných v obchodech a nehtových salonech. Porovnávali přitom štítky a seznamy ingrediencí, aby zjistili, jak každý z nich definuje své požadavky na to, že jsou „bez obsahu" toxických složek.

Politováníhodné náhražky

A jak to dopadlo? I když se značky zbavují škodlivých složek, často je nahrazují podobnými sloučeninami, které ještě nejsou tak všeobecně známé a stále se neví, jak moc jsou škodlivé. Vědci se tedy obávají, že tyto nové sloučeniny nemusí být pro spotřebitele lepší než jejich toxičtí předchůdci.

„Je to praxe známá jako politováníhodná náhrada a nedělá se to jen v odvětví výroby laků na nehty," říká Ann Young. „Když je jedna jedovatá složka jednoduše nahrazena jinou, nic se nezměnilo!"

Dobrou zprávou je, že většina značek už postupně vyřazuje dibutylftalát a snižuje množství podobného změkčovadla. Autoři nové studie však tvrdí, že by se výrobci laků měli spíš víc snažit vyloučit celé třídy složek než sloučeniny po jedné.

Zákaznice se mohou lépe a zodpovědněji rozhodovat tím, že si poctivě přečtou štítky přísad. Je to sice zdlouhavější, ale určitě lepší, než jen mrknout na krabičku s nápisem, který slibuje, že lak je „zdravý”. Marketing a reklama mohou pravdu šikovně kamuflovat.

Spotřebitelé by měli také vědět, že když byla odstraněna jedna jedovatá složka, neznamená to, že stále neexistují rizika související s ostatními látkami, které lak obsahuje!

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.