zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

8 vědou prověřených způsobů, jak překonat špatný rozchod

8 vědou prověřených způsobů, jak překonat špatný rozchod
Autor: iStock 8 vědou prověřených způsobů, jak překonat špatný rozchod
Skončilo to a nebylo to hezké. Teď vás čeká nelehké období, kdy se musíte vyrovnat se ztrátou partnera, lásky, vztahu. Zkuste na to jít podle vědecky ověřených metod!

reklama

Možná, že na nějaké vědecké výzkumy právě nemáte vůbec náladu, protože truchlíte po ztraceném vztahu. Ale když tomu dáte šanci, možná najdete vodítko, jak toto nelehké a bolestné období přečkat.

Cítíte se, jako by končil svět, a snažíte se posbírat kousky svého rozbitého srdce. Ta bolest je všudypřítomná, bloumáte jako ve zlém snu a doufáte, že se z něj probudíte.

Rozchody jsou těžké a dokážou s člověkem opravdu zamávat. Pokud nevíte, kudy kam, chyťte se stébla, které nabízejí vědecké výzkumy. Opravdu, vědci prozkoumali i to, jak nejlépe překonat zlý rozchod! Třeba právě jejich rady pomohou a vy budete moci jít konečně dál.

Odřízněte všechny vazby na sociálních sítích

„Ještě nikdy jsem neměl klienta, který by řekl, že mu sociální sítě pomohly během rozchodu,” říká klinická psycholožka Jennifer L. Taitz.

Jedna studie zjistila, že lidé, kteří svůj rozchod sdíleli na Facebooku, měli mnohem více negativních pocitů a cítili větší pocity touhy a ztráty než ti, kteří se prostě odřízli.

Jiný výzkum ukázal, že pokud sledujete na sítích fotky a příspěvky svého ex, aktivuje se v mozku místo spojené s fyzickou bolestí!

Chcete-li se lépe přenést přes bolestivý rozchod, nechoďte na sociální sítě. Alespoň nějaký čas. 

Připomeňte si negativní vlastnosti

Vzpomínky na jeho páchnoucí nohy, lenost, nešikovnost při orálním sexu a jiné „špatné” vlastnosti vám podle vědců skutečně mohou pomoci vymanit se z bolestivé lásky.

Jedna studie v časopisu Journal of Experimental Psychology zjistila, že myšlení na negativní vlastnosti bývalého partnera je daleko efektivnější než přemýšlení o pozitivních rysech vašeho ex.

Staňte se dobrovolníkem

Podle vědců je dobré zapojit se do něčeho nového, i když se vám kvůli bolesti z rozchodu nechce nic dělat. Je lákavé ponořit se do sebe a utápět se v žalu, ale když pomůžete někomu jinému, třeba jako dobrovolníci, výrazně se vám uleví.

Je v pořádku cítit se smutný, ale vězte, že vědecké výzkumy propojily dobrovolnictví se sníženými pocity deprese, vyšší mírou životní spokojenosti a pohody.

Věnujte čas chlupatému kamarádovi

Nenabádáme vás, abyste v období rozchodu skončila v náručí zarostlého souseda (i když ani to není špatná rada), ale abyste se zaměřila na věrného mazlíčka. Zvedněte ruku, pokud znáte někoho, kdo si po rozchodu přinesl domů kočku, psa nebo rybičky. Samozřejmě je to rozhodnutí, které by mělo být učiněno zodpovědně a pouze tehdy, když zvládnete péči, kterou zvíře potřebuje.

Bylo však vědecky prokázáno, že péče o domácí mazlíčky snižuje pocity osamělosti. Navíc, když se budete starat o další stvoření, nebudete tolik myslet na svého ex.

Vypoťte to cvičením

„Pokud máte pocit deprese nebo úzkosti, cvičte! Zvyšuje to dobou náladu stejně silně jako léky," říká doktorka Taitz. Poukazuje na studii z časopisu Journal of Evidence-Based Medicine, která zjistila, že lidé cvičící jógu lépe zvládají strach. Jiná studie říká, že díky endorfinům z cvičení budete daleko dříve ze špatného rozchodu venku. Navíc si zlepšíte tělo a tedy i sebevědomí!

Nikdy nespěte se svým ex

Víte, že byste neměla. Ale i kdyby to měl být nejlepší a nejvášnivější sex vašeho života, nechte si zajít chuť, je to strašný nápad. Nové poznatky vědců naznačují, že soulož s bývalým partnerem může zvýšit příznaky psychické úzkosti! Takhle se z toho opravdu nikdy nedostanete!

Vezměte si dovolenou

Pokud jste někdy chtěla vidět kus světa, je ten pravý čas! Sólo cestování může být nesmírně osvobozující, ale také vám dává možnost rozvíjet se a růst jako jednotlivec.

„Místo toho, abyste se utopila ve smutku, děláte nové vzrušující věci a dostáváte se tak mimo okruh bolestivého vztahu," radí Jennifer L. Taitz.

Dejte si čas

Je to asi klišé, ale čas opravdu celí rány! I podle vědců. Výzkum publikovaný Americkou psychologickou asociací ukazuje, že čím více času a prostoru získáte po rozchodu s partnerem, tím více se emocionálně vyléčíte.

Podle vědců máme v mozku mechanismus, který nás v bouřlivých časech udrží nad vodou. Čím více času si po rozchodu dáte, tím jasněji uvidíte světlo na konci tunelu!

-ku-

reklama

Související témata: rozchod , láska , vztah

reklama

Přečtěte si také

reklama