Jste svobodná matka? 9 tipů, které vám usnadní randění

Vychovávat sama děti je náročné po všech stránkách. Byla by ovšem škoda vzdát se šance najít nového partnera, který by, mimo jiné, mohl dětem skvěle alternovat biologického otce. Jak tedy postupovat, aby šlo všechno hladce s ohledem nejen na vás, ale i na vaše děti?

1. Ujistěte se, že je ten správný čas

Někdy může být náročné uvědomit si, zda vám randění vůbec chybí. Možná budete mít nějaký čas mužů plné zuby. Zkuste taky popřemýšlet, jestli ho vůbec můžete časově zakomponovat do vašeho programu a jaké místo zaujímá na vašem seznamu priorit. Je jen na vás, zda chcete a můžete věnovat schůzkám 3 hodiny v měsíci, nebo třeba 2 večery týdně.

2. Zbavte se pocitů viny

Pokud jste se rozhodla, že se vám už chce randit, připomeňte si, že nejste jenom matka, ale především žena. A to se všemi biologickými i sociálními potřebami. Nemusíte mít výčitky, když toužíte po romantickém životě. Vůbec to neznamená, že se chováte vůči dětem jako sobec. Naopak to o vás vypovídá, že jste zdravá a úspěšná žena, která si zaslouží plnit si také svá přání. Může to prospět také dětem, protože vaše štěstí vám může dát více sil a energie být pozornějším a milujícím rodičem. Kdo je spokojen sám se sebou, může rozdávat i druhým.

3. Nesnažte se děti utajit

Někdy se to neříká potenciálnímu partnerovi snadno, ale raději běžte s pravdou ven co nejdřív. Samozřejmě nemusíte jít na schůzku a už z dálky pořvávat, že máte dítě. Nicméně když nebudete na začátku upřímná a budete skrývat něco, co se stejně jednou zákonitě musí provalit, nic tím nezískáte. Až se na schůzce svěříte, mějte na paměti, že se nemusíte vůbec za nic omlouvat a ani vysvětlovat, proč jste svobodným rodičem.

4. Buďte přítomná

Leckdy je náročné oprostit se na schůzce od myšlenek na děti nebo na pracovní povinnosti, které na vás doma ještě čekají. Snažte se vnímat přítomnost. Pokud se chytíte do svých vlastních myšlenek nebo starostí, zkuste se vrátit zpět k osobě před vámi. Přijměte příležitost dozvědět se o ní něco víc. Jaké má zájmy, práci, sny… To vám může napovědět, zda máte podobné hodnoty, což je důležitý předpoklad pro fungující vztah.

5. Přemýšlejte o tom, kdy představíte partnera dětem

Kdo to ještě nikdy nedělal, nedovede si představit, jak může být představování dětem „nového tatínka“ komplikované. Co udělat nejdříve? Říct o něm vašim potomkům a taky zmínit, že byste jim ho chtěla představit. Zeptejte se jich, zda mají nějaké otázky. Naslouchejte jejich připomínkám a strachům a současně se je pokuste uklidnit.

Až se setkáte, raději to propojte s nějakou aktivitou, která může všechny příjemně rozptýlit. Jestliže děti reagují negativně, buďte trpělivá a vysvětlete jim, že budou vždycky na prvním místě. Osvědčilo se vyčlenit si pravidelné chvilky jenom na děti a také pouze na partnera.

6. Nepřehlížejte pocity vašich dětí

Abyste minimalizovala rozrušení nejmenších členů rodiny, můžete udělat hned několik věcí. Například omezit fyzické projevy náklonnosti se svým novým partnerem. Nebo děti neoslovovat přezdívkami, které nemají rády. A nevstupovat do dětského pokoje bez jejich svolení.

7. Ujistěte se, že každý chápe svou roli vůči k dětem

Každá nová osoba, která vstoupí do života dětí, bude hrát vůči nim další roli. Bude se jednat o přítele? Nebo autoritu? Než se nějaká role vymezí, mělo by se nejprve pracovat na budování vztahu s dětmi. Určitě se nedá očekávat, že to půjde jako po másle. Nový člověk v rodině rovná se naprosto nová situace a nejspíše i zdlouhavý proces, než si všechno sedne.

8. Nemějte přehnaná očekávání

Život je komplikovaný a leckdy i chaotický, což ovšem neznamená, že nový vztah nebude fungovat. Pro jistotu si ale nemalujte růžovou budoucnost bez mráčku. Určitě se setkáte s překážkami, to je naprosto přirozené. Zkuste se novým situacím přizpůsobit. Někdy to může trvat o něco déle, než byste si představovala. Nenechte se odradit a hlavně netlačte na pilu. Nechte věci zkrátka plynout. Často je to nejlepší řešení.

9. Opatrně na vztahy s „ex“

Pokuste se mít s bývalým manželem co nejlepší vztahy. Lehce se to řekne, nicméně někdy vám to může připadat téměř nepředstavitelné. Zaměřte se proto na věci, které můžete ovlivnit. Například na sbližování se s dětmi.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.