Miláček, Brouček i Ušoplesk: Jak se oslovují zamilovaní v Čechách a na Moravě?

Milé, vtipné či lehce peprné přezdívky si lidé dávají, aby si projevili lásku a náklonnost. Vlastní jazyk a zvyky zamilované spojují a posilují partnerství. Zlato, miláčku, prdelko… My Češi si v láskyplných přezdívkách doslova libujeme. Jak se oslovují zamilovaní v Čechách a jak na Moravě? A jaká nejpodivnější oslovení pro své milované používáme?

Nejen na to se zaměřil zajímavý průzkum průzkum Kofoly, který zpracovala společnost STEM/MARK. Ta v březnu letošního roku oslovila celkem 526 respondentů ve věku 15 až 64 let. A co z průzkumu vyplynulo?

Na Moravě rádi vymýšlejí originální přezdívky

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastější přezdívkou je podle průzkumu Zlato (20 %), následované Miláčkem (17 %), Láskou (14 %) a Broučkem (7 %). Oslovení Prdelko používají 3 % účastníků průzkumu, přičemž muži osmkrát častěji než ženy. Zlato sice vévodí souhrnným tabulkám, ale z detailnějšího pohledu do regionů vyplývá, že na Moravě letí mnohem pestřejší jména lásky než v Čechách. Možná se tu projevuje typicky barvitá slovní zásoba a kreativita Moravanů, kteří dvakrát častěji než lidé z Čech odpovídali, že oslovují partnera vlastní originální přezdívkou. V průzkumu se tak objevila například oslovení Bedla, Čudla, Břicháček, Mišpulka, Haťapaťa, Bazilišek nebo Preclík.

Pozor na mamku a taťku

Vztahový psycholog a párový terapeut Pavel Rataj vysvětluje, proč jsou pro nás přezdívky důležité: „Z psychologického hlediska jde o proudění emocí k výjimečnému člověku našeho života. Přezdívky pramení z hloubky naší romantické duše, kde sídlí vztahové touhy, intimní fantazie a očekávání. Je jasné, že s postupnými roky vztahu jejich užívání klesá nebo ztrácí svůj původní rozměr blízkosti.“

Z dlouhodobého hlediska Rataj doporučuje zpozornět ve dvou případech: pokud přezdívka zcela nahradí jméno partnera nebo se přezdívkou stane označení mamko/taťko, mámo/táto. „Pouze partneři, kteří na svém vztahu pravidelně ‚zahradničí‘, mají naději si udržet oslovení přezdívkou jako příjemný emoční dotyk,“ zdůrazňuje psycholog, který je autorem projektu Cesty partnerství. I díky přezdívkám pak lze nudné či náročné situace zvládat s láskou.

Za přezdívky se nestydí hlavně mladší generace

I když se říká, že láska kvete v každém věku, rok narození u volby partnerských přezdívek jistou roli hraje. Čím jsme starší, tím méně je používáme. Více než třetina lidí nad 45 let přezdívky nikdy nepoužívá, proti tomu v nejmladší generaci od 15 do 29 let přezdívkám fandí 80 % dotazovaných. Podobně respondenti odpovídali i na to, zda láskyplné přezdívky patří jen do ložnice, nebo na sebe Broučku a Kočičko můžeme běžně volat i na veřejnosti, třeba v obchodě nebo na ulici. Pro 62 % lidí ve věkové skupině od 15 do 29 let je běžné používat láskyplná oslovení i před rodinou a kamarády, ale u lidí starších 45 let je to už jen 35 %.

Více než 80 % oslovených nijak nevadí, když si před nimi cizí lidé říkají přezdívkami. Však za lásku se nikdo stydět nemusí. A to i přesto, že přezdívky, které dotazovaní uváděli v průzkumu, ne vždy vyzněly lichotivě, jako například Smraďoch, Ušoplesk, Droběna nebo Koště. I tady však platí okřídlené „Když ji miluješ, není co řešit“.

Řadu mužů přezdívky uvádějí do rozpaků

Rozdíly se najdou i mezi pohlavími. České muže používání přezdívek v okolí uvádí do rozpaků dvakrát častěji než ženy. Až třetina dotázaných mužů si také vztahy nekomplikuje tím, že by novou lásku omylem oslovila špatně, a uchyluje se k recyklaci starých, již použitých přezdívek, které používá i pro nové partnery. Muži navíc až pětkrát častěji než ženy doufají, že takové oslovení bude „bezpečné“ a že na to nový protějšek nepřijde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.