Sex a vztahy

Aktualizováno 15. prosince 2022 15:19

Kristýna Šťastná

Existuje 5 jazyků lásky: Kterým z nich mluvíte vy a kterým váš partner?

Aby milostný vztah mezi dvěma lidmi fungoval ke spokojenosti obou, je třeba dosáhnout vzájemného porozumění na několika úrovních. V tomto směru je zásadní komunikace, a to nejen ta verbální. Existuje totiž hned pět jazyků lásky, u každého jedince přitom většinou jeden vyčnívá nad těmi ostatními. Který z nich je dominantní u vás a jak může ovlivnit váš sexuální život?

Tajemství pěti jazyků lásky odhalil už v 90. letech americký lingvista a manželský poradce Gary Chapman ve své stejnojmenné knize. Během svého několikaletého studia vztahů zjistil, že lidé mluví různými milostnými jazyky, a kdyby partneři těm svým vzájemně lépe porozuměli, ušetřili by si mnohé konfliktní situace.

„Lásku lze vyjádřit a přijmout ve všech pěti jazycích. I když však mluvíte čtyřmi, ale neovládáte ten jeden, který dominuje u vašeho protějšku, ani jeden z vás se nebude cítit dostatečně milovaný,“ tvrdí Chapman a vysvětluje, že pokud jeden z partnerů nevnímá potřeby dané dominantním jazykem lásky toho druhého, bude v jejich vztahu docházet k neustálým nedorozuměním.

Identifikace s milostným jazykem partnera navíc podle něj může mít významný dopad i na sex a vzájemnou intimitu. Je tedy nadmíru důležité uvědomit si nejen svůj, ale i partnerův dominantní jazyk lásky. Čím se jednotlivé milostné jazyky vyznačují a co znamenají v sexuální oblasti, se dočtete na následujících řádcích.

Jazyk lásky č. 1: Přijímání darů

Pokud patříte mezi osoby, jejichž dominantním jazykem je právě tento, obdarovávání je pro vás způsob, jak se cítit milovaná a zároveň jak vy sama lásku vyjadřujete. Nezáleží na tom, jestli jde o vyjádření citů pomocí květiny nebo naplánování výletu, všechna podobná překvapení pro vás mají extrémní význam. A to i co se sexuálního života týče – v tomto ohledu každý dárek symbolizuje probuzení intimity mezi vámi a vaším protějškem. Jestli ji tedy potřebujete prohloubit, zkuste si jednou za čas dopřát například vzájemnou erotickou masáž, obléci si nové vzrušující spodní prádlo nebo použít přírodní afrodiziakum. Promluvte si zároveň s partnerem o vašem vztahu k obdarovávání a navrhněte, aby i on přišel s invencí v oblasti sexu. Objevování a rozšiřování obzorů pomocí experimentování ještě nikdy nikomu neublížilo.

Jazyk lásky č. 2: Slova ujištění

Asi byste jen těžko hledali člověka, který by si neužíval lichotky z úst nejen svého partnera. Pro některé ale může mít slovní vyjádření klíčový vliv na to, jak moc se cítí milovaní nebo zhrzení. Pokud je toto případ váš nebo vašeho protějšku, komunikace je ve vašem vztahu důležitější než v kterémkoliv jiném. V sexuálním životě pak mohou verbální projevy zvýšit vzájemné vzrušení, ale i lásku nebo důvěru. Najděte si proto chvíli, kdy budete s partnerem sami a ničím nerušeni, a věnujte čas upřímnému sdělování si věcí, které na druhém obdivujete nebo které pro sebe rádi děláte. Pokud se dostanete i k těm erotickým, můžete zároveň sílu slovního milostného jazyka využít k tantrickému nebo vědomému sexu.

Jazyk lásky č. 3: Skutky služby

Tento jazyk je podobný jazyku darů v tom, že klade důraz na gesta. V tomto případě však pociťujete lásku, důvěru a uspokojení tehdy, když partner vykoná domácí práce nebo zařídí důležité věci, které vy sama nestíháte. I proto je spíše praktický než fyzický a v sexuální rovině se může promítnout touhou po uklizeném bytě nebo splněném seznamu úkolů předtím, než se vrhnete na postelové hrátky. Pokud je u vás tento jazyk dominantní, upřednostňujete delší předehry, při nichž vás partner dokáže uvolnit. Určitě se proto nebraňte svému protějšku na rovinu sdělit, že pokud se vám v tomto ohledu bude náležitě věnovat, zažijete daleko vášnivější sex.

Jazyk lásky č. 4: Pozornost

Pokud je u vás tento milostný jazyk dominantní, chvíle strávené společně s partnerem vám přinášejí nejen radost a naplnění, jak by tomu mělo být v každém vztahu, ale především pocit skutečné lásky. Zdaleka nejde jen o momenty, kdy se svému protějšku dlouhé minuty zamilovaně díváte do očí. Mnohem zásadnější je pro vás věnovat se jeden druhému bez jakéhokoliv dalšího rozptylování. Takto strávený čas zahrnuje i společné procházky, sledování filmů nebo pouhé ležení vedle sebe a bezprostředně promlouvá i do vašeho sexuálního života. Jestliže jste vy nebo váš partner čímkoliv rozptýlení a nesoustředíte se pouze na milostný akt, dělá vám problém pocítit náležité vzrušení. Sexuální touhu u vás naopak může vyvolat už pouhé společné zhlédnutí jednoho dílu seriálu nebo třeba hraní stolní hry.

Jazyk lásky č. 5: Fyzický kontakt

Milostný jazyk založený na dotecích je více než ostatní spojen přímo s fyzickým sexuálním aktem. Pokud u vás dominuje, pocit skutečné lásky vám zajistí držení za ruce, líbání, hlazení a další kontakt. I proto většinou bývá sex základním kamenem vašeho vztahu, a pokud v této oblasti něco nefunguje, můžou se u vás dostavit pocity nenaplněnosti. Zkuste proto v posteli využívat kreativní způsoby, jak si společné sexuální hrátky zpestřit. Nebojte se zároveň partnerovi naznačit, že byste uvítala sex častěji, nebo navrhnout cokoliv, co vás dovede k intenzivnějšímu fyzickému zážitku z milování.

Láska podle horoskopu:

Sdílejte článek
Štítky láska partnerství vztahy sex jazyky lásky Gary Chapman

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.