Celebrity

25. září 2022 07:30

Vanesa Havlíková

Hvězda ledolezení Aneta Loužecká trénuje na Aljašce. Zimu přesto ráda nemá

Aneta Loužecká je bronzovou medailistkou z mistrovství světa juniorů v ledolezení. V legendární červené pohovce u Jana Krause prozradila, proč si vybrala právě tento netradiční sport, co obnáší a jak se k němu vůbec dostala.

Aneta Loužecká je jedinou reprezentantkou České republiky ve specifickém lezeckém sportu. Dostala se k němu přitom náhodou, přesto se stalo její vášní. „Není to tu úplně nejznámější sport, nejsou tu na to ani moc podmínky,“ říká na úvod půvabná blondýnka o neobvyklé disciplíně lezení v ledu, zatímco na obrazovce běží záběry, které ilustrují, co ledolezení obnáší.

„Tomuhle se říká mouliny, takhle se spouštíme na Aljašce do děr. Dole je voda, takže si člověk musí dát pozor, aby se nespustil moc dolů, protože by se mohl utopit,“ přesvědčuje Aneta diváky o krásách tohoto sportu, který se mnohým může zdát poměrně nebezpečný.

V Show Jana Krause se v minulosti představil i nás nejúspěšnější lezec Adam Ondra:

Ledolezkyně, která nemá ráda zimu

„Máte tam pocit jako z úplně jiného světa, protože tam slyšíte jen tekoucí vodu. Neslyšíte jističe, takže musíte správně škubat za lano, abyste mu dali signál. Je to moc hezké. Jen je tam zima,“ popisuje Aneta, o které je známé, že paradoxně zimu příliš v oblibě nemá.

Běžně se však věnuje závodnímu ledolezení, které probíhá na umělém ledě. „Existuje také disciplína na obtížnost, to lezeme na dřevěné stěně, kde jsou speciální chyty. Tam jen člověk zakopává mačky, co má na noze. A vítězí ten, kdo doleze dál,“ popisuje Aneta v divácky oblíbené show Jana Krause. Další disciplína v ledolezení je zaměřená na rychlost. Tam se pro změnu šplhá po ledové stěně s pomocí speciálních cepínů.

Sdílejte článek
Štítky FTV Prima Show Jana Krause Jan Kraus sport Praha lezení Aneta Loužecká Ledolezení Ledolezkyně Netradiční sport

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.