Společnost

10. září 2023 07:00

Tomáš Durčák

Češka se stala sultánkou. Kvůli druhé manželce ztropila scénu, kontakt s rodnou zemí odmítá

Narodila se jako Jana Jakoubková (35) v České republice. Dnes už je však známá jen pod jménem Nur Diana Petra Abdullah a je oddanou manželkou malajsijského sultána Muhammada V. (53), jenž vládne federálnímu státu Kelantan. Titul sultánky získala teprve loni, tedy třináct let po svatbě. Mezitím musela svést boj o svého manžela s jeho druhou manželkou, Ruskou Oksanou.

O tom, jak a proč se Jana, které tehdy bylo lehce přes dvacet let, dostala nejen do Malajsie, ale i do přízně jednoho ze zdejších sultánů, toho moc známo není. Faktem ale je, že 30. října 2010 se provdala za novopečeného sultána Muhammada V., který převzal otcův trůn jen o dva měsíce dříve. Aby k tomu mohlo dojít, musela před tím konvertovat k islámu a přijmout své nové muslimské jméno.

Faktem také je, že Češka po boku jednoho z tradičních vládců federálních států Malajsie velmi dlouho unikala pozornosti zbytku světa a zejména celého Česka. Nakonec na ni „světla reflektorů“ paradoxně upřela Ruska jménem Oksana Vojevodinová. Bývalá modelka se totiž za sultána rovněž provdala, a to v roce 2018. Jen dva dny po veselce se ovšem čirou náhodou dozvěděla o jeho první manželce, české rodačce Janě. Respektive ta se dozvěděla o ní a ztropila údajně nemalou scénu.

Jen měsíc po pohádkové svatbě sultán z neznámého důvodu někdejší Miss Moskva opustil. A v červenci 2019 se s Ruskou kráskou nechal rozvést. Důvodem měly být jeho pochybnosti o otcovství dítěte, které Oksana mezitím porodila. Ta se mimochodem o svém vlastním rozvodu dozvěděla čirou náhodou z médií. Muhammad se s ní totiž rozvedl dle islámského práva šaría tím, že jen třikrát zopakoval slovo „talák“ a bylo vymalováno. A i když Oksana zmínila jakousi záhadnou Češku, jež měla být za sultána rovněž provdána, nikdo o ní nic nevěděl.

Česká rodačka se pod svým muslimským jménem loni stala sultánkou a začala svého manžela doprovázet při oficiálních příležitostech:

Ne že by dle islámských zákonů sultán nemohl mít více manželek. Před druhou svatbou však s ní musí souhlasit i jeho první žena, což zřejmě v tomto případně neproběhlo. I proto byl v důsledku celé kauzy sultán nucen abdikovat na svůj symbolický úřad. Skutečnost o tom, kdo ve skutečnosti celé ty roky se sultánem žije a s nejvyšší pravděpodobností může i za jeho kvapný útěk z druhého manželství, vyšla najevo až loni. Nur Diana Petra Abdullah se totiž v září 2022 poprvé na veřejnosti po boku manžela objevila s novým, oficiálním titulem „sultánka“.

Tento titul jí mohl formálně propůjčit jedině sám sultán a je pravděpodobné, že tak učinil i díky loajalitě, s níž po jeho boku již více než deset let stojí. Od té chvíle se česká sultánka začala objevovat častěji na veřejnosti a doprovázet jej při oficiálních společenských akcích. Zajímavé rovněž je, že Diana Petra podle všeho nemá žádný zájem o kontakt či pozornost ze své rodné země. „Naši diplomaté se s ní v Malajsii setkali, ona ale zájem o udržování kontaktu s ambasádou neměla, citovala Televize Seznam svůj zdroj na Ministerstvu zahraničních věcí.

Zatímco mezi malajskými panovníky se tají druhé manželky, v Britské královské rodině mělo dojít přímo k fyzické potyčce dvou princů, z nichž jeden je následník trůnu:

Sdílejte článek
Štítky Malajsie islám manželství šaría sultán Muhammad V. Oksana Vojevodinová Jana Jakoubková Nur Diana Petra Abdullah sultánka Kelantan

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.