Manuál na šťastný život 12. díl: Práce s vnitřním kritikem
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.
Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!
Práce s vnitřním kritikem
Je rozdíl, zda se sami se sebou bavíme tichým, pomalým, unaveným hlasem, nebo svůj vnitřní monolog zrychlíme, přidáme na hlasitosti, ráznosti, energii. Vyzkoušejte si to!
Stejně tak je rozdíl, jakým způsobem k nám mluví náš vlastní kritik. Pod vnitřním kritikem si představme tu část naší osobnosti, která nás upozorňuje na chyby. Komentuje naše nevhodné chování. Dopředu nás varuje před přehmaty a nepřístojnostmi. Někdy jsou nám jeho komentáře nepříjemné, ale vnitřní kritik může dělat i dobré věci a chránit nás. I přesto nám při nevhodném způsobu kritiky může podkopat sebedůvěru.
Cvičení 1:
Vzpomeňme si, jakým hlasem k nám náš vnitřní kritik hovoří. Je nám tón jeho hlasu příjemný? Nekřičí? Není v jeho hlasu nepřátelství? Je zklamaný? Jak jeho hlas působí na naši sebedůvěru? Povzbudivě? Destruktivně? Jakými jmény nás kritik oslovuje? Je rozdíl, zda slyšíte nadávky a výčitky nebo povzbudivá slova. V duchu se obraťte na vnitřního kritika. Poděkujte mu za práci, kterou pro vás dělá. Zkuste si uvědomit, že vás na chyby upozorňuje proto, abyste rostli, cítili se lépe. Pokud něco v tónu jeho hlasu nebo v oslovení snižuje vaši sebedůvěru, řekněte mu to. Zeptejte se ho, zda by s vámi mohl mluvit více přátelsky. Ujistěte jej, že jeho kritiky budete brát vážně a respektovat je. Dejte svému kritikovi jméno, kterým ho budete oslovovat. Udělejte si z něj svého kamaráda.
Pokud kritik souhlasí, nacvičte si příští dialog. Jaké oslovení bude používat? Jaký tón hlasu? Hledejte, zkoušejte. Potom si představte pár příštích situací. Například vylijete hrníček s kávou. Sledujte novou reakci kritika. Jak je to s vaším sebeobrazem, pocitem sebejistoty nyní?
Jste rádi, že teď nemáte žádný problém? Tak se usmívejte!! Ne proto, že život je jednoduchý, dokonalý nebo přesně takový, jak očekáváte, ale proto, že jste si vybrali, aby byl šťastný, a jste vděční za všechny dobré věci, které přináší, a za to, že právě nemáte problémy.
Cvičení 2:
Napište si každý večer tři věci, které jste ten den zažili. A tři věci, co jste udělali sami pro sebe.
Cvičení 3:
Pravidelně dělat něco pro sebe přináší pocit uspokojení. Pravidelně dělejte něco pro sebe, pro získání pocitu, že jste k sobě pozorní. Dejte si ve volný čas horkou lázeň či sprchu a představujte si, jak vás horká voda dokonale uvolňuje, uklidňuje a jak odstraňuje vaše potíže. Představujte si, jak se všechny problémy rozpouštějí nebo odtékají s vodou a zůstává jen vaše přirozené vnitřní vyzařování. Potírejte si tvář a tělo olejem, věnujte si dostatek láskyplné pozornosti a potvrzujte si, že vaše kůže je stále hladší a krásnější. Když si myjete vlasy, jsou hustší, lesklejší a zdravější než kdykoliv předtím. Jste zdraví a bez problémů. Podívejte se do zrcadla a opakujte si, že se přijímáte a máte se rádi. Dopřejte svému tělu tuto péči jednou týdně. Postupně přejděte na každý den.
Cvičení 4:
Naše sebedůvěra klesá, pokud jsou na nás kladeny příliš vysoké nároky. Když se snažíme každému a všem vyhovět. Najděte si místo, kde jste sami nebo kde vám dá každý pokoj. Na patnáct minut vypněte svoji připravenost plnit jakékoli požadavky: „Těchto patnáct minut od nikoho nic nechci. A nikdo nechce nic ode mě. Sám po sobě také nic nechci. Odpouštím světu, že je takový, jaký je. Nebudu jej nyní předělávat. A on mi zase patnáct minut dopřeje, abych jen tak relaxoval.“ Pak si představujte zimu na horách, léto u moře nebo jen tak relaxujte. Následně si dejte horkou lázeň a vlezte si pod peřinu. Dělejte něco, u čeho se cítíte příjemně.
Šárka Vávrová