zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Manuál na šťastný život 34. díl: Jak se vzdát minulosti?

Manuál na šťastný život 34. díl: Jak se vzdát minulosti?
Autor: iStock Manuál na šťastný život 34. díl: Jak se vzdát minulosti?
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života. Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého.

reklama

Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím! 

Jak se vzdát minulosti?

Minulost nás provází všude, kde jsme, a spojuje nás s ní pevný most plný někdy i nepříjemných emocí. Pokud se vzdáte minulosti, můžete naplno žít přítomností. Chcete-li se v životě posunout dopředu, musíte se vzdát věcí, které vás drží zpátky. Každého z nás v životě něco zasáhlo, všichni jsme měli nebo máme rodiče, kteří dělají chyby, zkrátka každý z nás si zažil své malé osobní peklo.

Analyzovat vzpomínky není k ničemu. Vše, co se nám stalo, nám dává další zkušenosti, chyby nám pomáhají naučit se život žít lépe. V každém okamžiku se můžeme rozhodnout zbavit se zátěží z minulosti a žít s lehkostí. Dost často se zabýváme minulostí a vycházíme z toho, co se stalo. V hlavě nám proudí určité fráze spojené s minulostí, kdy jsme neobstáli, které naše mysl bere jako samozřejmé a zaručeně pravdivé. Mnohé takové věty jsou ale sebedestruktivní a zabraňují nám měnit se, růst a žít. Život je v každém okamžiku jiný. My však předpokládáme, že to špatné, co se nám přihodilo, se stane znovu a nikdy to nebude lepší. Vytváříme si tak neustálé představy o tom, jaký bude ten a ten okamžik a těmito předpoklady se už dopředu stresujeme. Tento okamžik je však nový, nejedná se o minulost, kde jsme udělali chybu. Můžeme jej prožít a zvládnout, jak nejlépe umíme. Jediný, kdo nám ve změně opravdu brání, jsme my sami. Přestaňme se upínat na minulost. Důležité je, co je teď a jací jsme teď. Vytahováním starých kostlivců ze skříně jsme jen nuceni prožívat minulost znovu a to nám brání růst. Je to začarovaný kruh, ze kterého se lze ale dostat ven.

Vyrovnejte se s minulostí

Projděte si znovu minulost. Vše, co jste zažili, co vás zranilo a co pro vás je těžké, si sepište na papír. U každého z těchto minulých zážitků si představte, že už nemají žádnou váhu, postupně se vytrácejí. Vnímejte je třeba, jako by to byl film, který už skončil. Nebo je třeba nahrňte na hromadu a naskládejte do bedničky a nechte ji odplout na řece. V každém případě si udělejte rituál, kdy se rozloučíte se svou minulostí. Ať už to uděláte formou virtualizace jako film, který skončil, nebo jako bednička, která odplouvá po řece do moře a oceánu, případně jako balonek, který mizí ve vesmíru. Vše si také můžete sepsat na papír a ten spalte a u toho si vizualizujte, že vaše minulost odchází a už neexistuje. Už vás ničím nesvazuje. Jste volní a můžete začít znovu. Důležité je odhodlání se své minulosti zbavit.

Přijměte minulost, i pokud byla traumatická nebo bolestná, pracujte na vyléčení zranění, která vám přinesla. Přijměte své trápení z minulosti. Nevzdorujte tomu, přijměte to. Nechte projít všechny emoce. Oddejte se tomu, co je právě nyní, přijměte minulost takovou, jaká je, s dobrým i špatným. Jen tak můžete jít dál. Vaše minulost určovala, kdo jste, a vy to přijímáte a jen tak můžete začít znova. Dejte sami sobě novou šanci.

Cvičení:

Napište prohlášení, že se budete snažit zbavovat všeho, co si nesete s sebou z minulosti, co vás svazuje a začnete si užívat přítomnosti. Napište: Zbavuji se těchto věcí:... a užívám si těchto věcí v přítomnosti:...

S minulostí je spojeno i lpění na věcech

Předměty s citovou vazbou, jako jsou talismany z dovolených, staré dopisy, předměty plné vzpomínek, nádobí a nábytek po babičce, výkresy po dětech a výtvory ze školních nebo zájmových výtvarných kroužků. Nemusíme se zbavovat našich pout k minulosti, ale skladovat všechny tyto věci je opravdu náročné, a především nás to určitým způsobem nutí skladovat další a další vzpomínkové předměty. Je dobré jednou nebo dvakrát za rok udělat inventuru věcí a ty nepotřebné vyhodit, darovat nebo prodat.

Uvědomte si, kolik věcí táhnete s sebou životem jen tak ze setrvačnosti. Promyslete si, kolik věcí opravdu potřebujete. Zbavit se starých věcí přináší osvobozující pocit svobody a pomáhá nám posunout se dál nebo si jen přerovnat priority. Vždy nám to přinese něco nového a osvěžujícího. Jen najít odvahu to udělat!

Cvičení:

Udělejte si uklízecí víkend. Otevřete okna, ukliďte všechno, co už nepotřebujete a vytáhněte ze skříní všechny věci. To, co už nebudete potřebovat, vyhoďte nebo prodejte, případně někomu darujte. S každým kouskem oblečení nebo staré věci si řekněte, že přijde něco nového, něco vzrušujícího a uvědomte si, jak vytváříte ve svém životě prostor.

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová
Autor: Robert Tichý Šárka Vávrová

reklama

Související témata: manuál , šťastný život , minulost , vzpomínky

reklama

Přečtěte si také

reklama