Manuál na šťastný život 34. díl: Jak se vzdát minulosti?

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života. Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého.

Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Jak se vzdát minulosti?

Minulost nás provází všude, kde jsme, a spojuje nás s ní pevný most plný někdy i nepříjemných emocí. Pokud se vzdáte minulosti, můžete naplno žít přítomností. Chcete-li se v životě posunout dopředu, musíte se vzdát věcí, které vás drží zpátky. Každého z nás v životě něco zasáhlo, všichni jsme měli nebo máme rodiče, kteří dělají chyby, zkrátka každý z nás si zažil své malé osobní peklo.

Analyzovat vzpomínky není k ničemu. Vše, co se nám stalo, nám dává další zkušenosti, chyby nám pomáhají naučit se život žít lépe. V každém okamžiku se můžeme rozhodnout zbavit se zátěží z minulosti a žít s lehkostí. Dost často se zabýváme minulostí a vycházíme z toho, co se stalo. V hlavě nám proudí určité fráze spojené s minulostí, kdy jsme neobstáli, které naše mysl bere jako samozřejmé a zaručeně pravdivé. Mnohé takové věty jsou ale sebedestruktivní a zabraňují nám měnit se, růst a žít. Život je v každém okamžiku jiný. My však předpokládáme, že to špatné, co se nám přihodilo, se stane znovu a nikdy to nebude lepší. Vytváříme si tak neustálé představy o tom, jaký bude ten a ten okamžik a těmito předpoklady se už dopředu stresujeme. Tento okamžik je však nový, nejedná se o minulost, kde jsme udělali chybu. Můžeme jej prožít a zvládnout, jak nejlépe umíme. Jediný, kdo nám ve změně opravdu brání, jsme my sami. Přestaňme se upínat na minulost. Důležité je, co je teď a jací jsme teď. Vytahováním starých kostlivců ze skříně jsme jen nuceni prožívat minulost znovu a to nám brání růst. Je to začarovaný kruh, ze kterého se lze ale dostat ven.

Vyrovnejte se s minulostí

Projděte si znovu minulost. Vše, co jste zažili, co vás zranilo a co pro vás je těžké, si sepište na papír. U každého z těchto minulých zážitků si představte, že už nemají žádnou váhu, postupně se vytrácejí. Vnímejte je třeba, jako by to byl film, který už skončil. Nebo je třeba nahrňte na hromadu a naskládejte do bedničky a nechte ji odplout na řece. V každém případě si udělejte rituál, kdy se rozloučíte se svou minulostí. Ať už to uděláte formou virtualizace jako film, který skončil, nebo jako bednička, která odplouvá po řece do moře a oceánu, případně jako balonek, který mizí ve vesmíru. Vše si také můžete sepsat na papír a ten spalte a u toho si vizualizujte, že vaše minulost odchází a už neexistuje. Už vás ničím nesvazuje. Jste volní a můžete začít znovu. Důležité je odhodlání se své minulosti zbavit.

Přijměte minulost, i pokud byla traumatická nebo bolestná, pracujte na vyléčení zranění, která vám přinesla. Přijměte své trápení z minulosti. Nevzdorujte tomu, přijměte to. Nechte projít všechny emoce. Oddejte se tomu, co je právě nyní, přijměte minulost takovou, jaká je, s dobrým i špatným. Jen tak můžete jít dál. Vaše minulost určovala, kdo jste, a vy to přijímáte a jen tak můžete začít znova. Dejte sami sobě novou šanci.

Cvičení:

Napište prohlášení, že se budete snažit zbavovat všeho, co si nesete s sebou z minulosti, co vás svazuje a začnete si užívat přítomnosti. Napište: Zbavuji se těchto věcí:... a užívám si těchto věcí v přítomnosti:...

S minulostí je spojeno i lpění na věcech

Předměty s citovou vazbou, jako jsou talismany z dovolených, staré dopisy, předměty plné vzpomínek, nádobí a nábytek po babičce, výkresy po dětech a výtvory ze školních nebo zájmových výtvarných kroužků. Nemusíme se zbavovat našich pout k minulosti, ale skladovat všechny tyto věci je opravdu náročné, a především nás to určitým způsobem nutí skladovat další a další vzpomínkové předměty. Je dobré jednou nebo dvakrát za rok udělat inventuru věcí a ty nepotřebné vyhodit, darovat nebo prodat.

Uvědomte si, kolik věcí táhnete s sebou životem jen tak ze setrvačnosti. Promyslete si, kolik věcí opravdu potřebujete. Zbavit se starých věcí přináší osvobozující pocit svobody a pomáhá nám posunout se dál nebo si jen přerovnat priority. Vždy nám to přinese něco nového a osvěžujícího. Jen najít odvahu to udělat!

Cvičení:

Udělejte si uklízecí víkend. Otevřete okna, ukliďte všechno, co už nepotřebujete a vytáhněte ze skříní všechny věci. To, co už nebudete potřebovat, vyhoďte nebo prodejte, případně někomu darujte. S každým kouskem oblečení nebo staré věci si řekněte, že přijde něco nového, něco vzrušujícího a uvědomte si, jak vytváříte ve svém životě prostor.

Šárka Vávrová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.