10 chyb v oblékání a líčení, které vás dělají starší

Výběrem oblečení a způsobem líčení můžete zvýraznit svůj styl a vyzdvihnout na sobě to nejlepší. A naopak – také můžete upozornit na své nedostatky a přidat si pár let navíc.

Stáří se dnes nenosí. Všichni chtějí vypadat mladě, svěže a sexy. Jenomže čas, který nám přidělává vrásky, se nedá zastavit. Ti, kteří jeho běh neunesou, se vrhají pod skalpely plastickým chirurgům a denně dřou v posilovně v marné snaze vypadat stále na dvacet. Upřímně, to prostě nejde. Nejlepší cestou proto je se stárnutím se smířit a stárnout přirozeně a s elegancí.

Na druhou stranu ale rozhodně není nutné vypadat v 35 na 50. Takže je potřeba o sebe pečovat a udržovat se ve formě. Každá žena by si proto měla navyknout na pravidelný pohyb, který pomůže jejímu tělu, a základní kosmetickou péči, která udrží její pokožku pevnou. Máme pro vás i další módní a kosmetické omyly, kterých se ženy často dopouštějí a které jim opticky přidávají na věku.

Čemu byste se tedy měla vyhnout?

1. Oblékáte se příliš trendy

Být oblečená každou módní sezonu podle posledních horkých trendů je fajn – když je vám 20. Později už vypadáte trošku hloupě, hlavně proto, že ne každému sluší vše. Naopak. Všechno sluší jen velmi malému procentu lidí.

S přibývajícími lety byste si měla najít svůj styl. Takový, který vám bude slušet a ve kterém se budete cítit dobře. Neříkáme, že se máte aktuálním trendům vyhýbat. Naopak. Vyberte si však v každé sezoně jen pár kousků, které budou ladit s vašimi oblíbenými kusy.

2. Jste v oblékání nostalgická

Hodně lidí má sklon lpět na věcech, a to i v případě, kdy jim to škodí. Platí to i v případě oblečení – staré kousky na vás mohou být buď příliš velké a neforemné, nebo malé, takže z nich vaše postava „přetéká“ a vy vypadáte tlustší než ve skutečnosti. Dbejte na to, aby vám to, co nosíte, hezky sedlo.

Je jedno, že staré oblečení stálo spoustu peněz nebo jste ho měla skutečně ráda. Když už vám nesedne, zbavte se ho. Dejte ho kamarádce, na charitu, kamkoliv, hlavně pryč z vašeho šatníku.

3. Máte příliš dlouhé vlasy

S přibývajícím věkem se vlasy prý zkracují. Zapomeňte na tento mýtus. Delší a rovné vlasy jsou velice šik a sexy i na starších ženách. Naopak vlasy se časem stanou těžší a jejich textura není tak jemná jako v dospívání, proto se jejich úprava stává o poznání snazší.

Ale všeho s mírou. „Jak člověk stárne a začne ztrácet tuk v obličeji, opravdu dlouhé a rovné vlasy dají vyniknout vašim vráskám,“ vysvětluje plastická chiruržka Melanie Grossmanová. „Zvolte účes, kdy budete mít sestříhané vlasy kolem obličeje,“ doporučuje. Sestřihané vlasy vypadají skvěle skoro na každé ženě. Jen si dejte pozor, aby vaše kadeřnice nepoužívala příliš výrazné změny délek a pokud používá břitvu, nikdy by s ní neměla upravovat nejdelší část vlasů. Prameny tak vypadají vysíleně a nezdravě.

Víte, jaké účesy zbytečně přidávají roky? Podívejte se na ně zde.

4. Přeháníte to s líčením očí

Tmavý, dramatický pohled osudové ženy je tak krásný. Jenomže ne vždy starším ženám sluší. „Naše řasy řídnou a některé ženy se to snaží kompenzovat tím, že si nanesou silnější linky a více řasenky. Tím však neudělají dramatický pohled, ale pouze upozorní na vrásky kolem očí,“ říká maskérka celebrit Jana Pingová.

Foto: iStock

Místo černé zvolte raději tmavě hnědou či šedou linku a pamatujte, že méně je někdy více. Také zapomeňte na dramatické barevné přechody a více si pohrajte se stínováním, ať je jemnější.

5. Příliš se opalujete

Možná si myslíte, že pravidelné opalování vám dodává mladistvý vzhled, ve skutečnosti je to však naopak. Tudy přesně vede cesta k rychlému stárnutí. Ultrafialové paprsky poškozují vaši pleť na buněčné úrovni a způsobují zde katastrofu, protože ničí kolagenová vlákna, která pomáhají pleti udržet její elasticitu a pružný vzhled. Paprsky též způsobují změny v pigmentaci kůže a trvalé tmavé skvrny. Výzkum ukazuje, že tento typ poškození může vzniknout již po několika dnech vystavování se slunečním paprskům bez ochrany. Proto je důležité používat opalovací krém, a to bez výjimky. A pokud se vám často stává, že se zapomenete ráno namazat opalovacím krémem, pořiďte si denní pleťový krém s UV faktorem.

6. Zapomínáte na krk, dekolt a ruce

Je jedno, kolik péče budete věnovat obličeji, když budete zapomínat na krk, dekolt a ruce. Protože vzhled těchto částí těla prozrazuje váš věk stejně jako vrásky na obličeji. A to platí i v případě ochrany před slunečními paprsky, protože i zde se objevují vrásky, změna pigmentace a tmavé skvrny. Krk a dekolt pokrývá podobně jemná pokožka, jako je na obličeji, proto můžete i zde použít pleťový krém s UV faktorem. Na ruce pak používejte klasický opalovací krém.

7. Používáte nevhodnou rtěnku

Barva na rtech může vašemu úsměvu jenom prospět. „Ale pozor, příliš tmavé nebo naopak příliš světlé rtěnky a konturovací tužky mohou jen upozornit na vrásky kolem pusy,“ vysvětluje maskérka Jana Pingová. Podle ní starším ženám sluší neutrální odstíny nebo ty, jež jsou jen o málo odvážnější než přirozená barva vašich rtů. Takovou zvolte konturovací tužku, rty potom vybarvěte leskem na rty. Budete vypadat daleko lépe a mladší, než když budete stále trvat na tmavé rtěnce, kterou nosíte už léta.

8. Používáte příliš make-upu

Už se vám udělaly drobné vrásky? Pak vězte, že správným řešením není jejich zakrytí větší vrstvou make-upu. Když totiž použijete moc make-upu, riskujete, že se vám usadí právě v těch vráskách a tím je zvýrazní. „Klíčem k úspěchu je rozeznat, kolik make-upu potřebujete, jaký typ, nebo zda vám nepostačí jen korektor či tónovaný hydratační krém,“ radí maskérka Pingová. Záleží to na ročním období, na aktuálním stavu vaší pleti, na tom, zda jste opálená, či nikoliv... Mnoho žen používá stejný make-up dlouhá léta, ale jak pleť stárne, mění se její struktura i barva. Každých pár let proto zkontrolujte, zda se váš oblíbený make-up k vaší pleti ještě hodí.

9. Nehydratujete

Jak stárneme, naše kůže má tendenci se vysušovat a hydratace se tak stává čím dál důležitější. „Bohužel, hodně lidí používá k hydrataci špatné přípravky,“ vysvětluje dermatoložka Melanie Grossmanová. Podle ní byste na obličej měla používat lehký krém, který nebude ucpávat póry, a aplikovat byste jej měla ihned po umytí, když má pleť ze sprchy ještě roztažené póry. Než pleť dostatečně hydratujete, raději ani nepoužívejte make-up, protože vysušená kůže vám bude šupinatět.

10. Oblékáte se příliš mladě

Máte na sobě něco podobného jako vaše dcera, nebo dokonce vnučka? Pak si vás lidi všimnou, ale zaručeně ne tak, jak byste si přála. V naší společnosti očekáváme, že se lidé určité věkové skupiny budou oblékat určitým způsobem. Když si padesátiletá žena oblékne něco, v čem by měla být devatenáctiletá dívka, nebude to ladit s naším očekáváním. Střet s realitou může být tak tvrdý, že zdůrazní váš věk, místo toho, aby ho potlačil.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat: