5 tipů, jak si udržet opálení i na podzim
5 tipů, jak si udržet opálení i na podzim
Opálení dokonale zakrývá jemné nedostatky pokožky, jako jsou strie nebo pigmentové skvrny. Proto není divu, že si my ženy libujeme, když se snědé vrátíme z dovolené. Jenže ouha! Už po týdnu začíná opálení blednout a v tom horším případě se kůže rychle olupuje. Nemusíte se vzdávat. Opálení lze podle odbornic na stravování a krásu udržet déle i bez pravidelných návštěv solária, jen přírodními cestami.
„Namažte“ se mrkví
Mrkev je známa svým obsahem beta-karotenu, který přispívá k snědému zabarvení pokožky. Slyšeli jste však o mrkvové masce? Wellness koučka a zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková doporučuje mrkev použít i jako samoopalovací prostředek. „Když nanesete jemně nastrouhanou mrkev rovnoměrně na svoji pokožku, bude výsledkem hezké a přírodní opálení.“ Odbornice však podtrhuje důležitost jejího rovnoměrného rozprostření, aby opálení bylo souvislé a neměli jste na pokožce skvrny.
Jak je známo, mrkev také blahodárně působí na barvu pokožky samotnou konzumací. Hlavní nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze Světa zdraví přichází s tipem, jak v této kořenové zelenině využít co nejvíce prospěšných látek: pijte pravidelně čerstvě vylisovanou mrkvovou šťávu. Barviva, která mrkev obsahuje, se postarají o zabarvení pokožky.
Jezte „červenou zeleninu“
Také rajčata obsahují beta-karoten. A vedle něho i zdraví prospěšný lykopen (obsahuje ho i červená paprika). Ten dle vědeckých výzkumů účinně pomáhá v prevenci rakoviny. Ale pozor. Množství, a tedy účinky lykopenu se při tepelném zpracovávání zvětšují. U vitamínů to platí naopak: tepelným zpracováním jich ubývá. Co s tím? Monika Bartolomějová radí: „Ideální je míchat rajčata syrová i tepelně upravená. Připravit z nich můžete rajčatový salát nebo je můžete krátce podusit a podávat s celozrnnými těstovinami.“
Používejte kvalitní peeling
Téměř zlidovělá je představa, že peeling urychluje blednutí kůže. S tím však wellness koučka Řehořková nesouhlasí. „Peeling odstraní jen odumřelou pokožku, zatímco opálení je i v jejích nižších vrstvách,“ říká odbornice. Zároveň zmiňuje přirozený jev, kdy opálení postupně bledne. V některých přímořských letoviscích nabízejí peeling mořským pískem nebo zrníčky tamnějšího ovoce. Ten Řehořková doporučuje využít i uprostřed dovolené. Jen byste se několik hodin po této kosmetické proceduře neměli vystavovat slunci, protože jemná zrníčka podráždí pokožku. Po dovolené si dopřávejte peeling jednou týdně – kůže bude vypadat mladší a prokrvenější.
Zvláčňujte pokožku krémy s oleji
Na udržení opálení odbornice doporučuje také natírání pokožky krémy či oleji. U nich se podle její rady vyvarujte laciných přípravků ze supermarketů, které neobsahují téměř žádnou výživu. Pokud chcete své pleti dopřát to pravé, radí sáhnout po flakoncích a tubách, jež obsahují výtažky z olejnin. „Když si chcete dopřát luxusní péči, pořiďte si přípravky s arganovým, mandlovým nebo meruňkovým olejem, který chrání pokožku,“ doporučuje. Naproti tomu se snažte vyhnout se koupelím, protože se při nich kůže více odmočí. Lepší je sprcha s vláčným tělovým sprchovým gelem. Teplotu vody střídejte – pokožka se prokrví a opálení více vynikne.
Nechte vyniknout zbytky opálení oblečením
Když začne hnědá kůže blednout, lze leccos „zachránit“ vhodnými barvami oblečení. Podle odbornice na krásu tmavší barvu zvýrazníme tím, že si na sebe oblečeme světlé odstíny. Doporučuje růžovou, pudrovou, bílou nebo bledě modrou. Tmavé barvy jako černá, tmavě modrá, tmavě zelená, šedivá, nebo hnědá vám naopak opálení stáhnou.
Prodlužovat opálení bohužel nelze donekonečna. Jsou typy lidí, kteří zblednou dřív a ti, kterým tmavší odstín drží na kůži déle. Vše je individuální. Ale i když vám opálení nevydrží tak dlouho, jak byste si přáli, odbornice se shodují na jednom: péči o kůži není radno zanedbávat v žádném ročním období.