Móda a krása

29. září 2015 04:30

Lucie Průchová

5 tipů, jak vybrat vhodného trenéra či instruktora: Rozhodovat by neměly jen sympatie!

Do posilovny zpravidla zamíříme, když se chceme zbavit přebytečných kilogramů, vylepšit tělo, udělat něco pro své zdraví nebo zkrátka zatočit s nedostatkem pravidelného pohybu.

Odhodlání vyrazit do fitka představuje první krok ke zlepšení kondice, neméně důležitý je však také výběr trenéra, který nás cvičením bude provázet. „Lektor bez dostatečné kvalifikace totiž může způsobit více škody než užitku. Cesta z posilovny pak může vést přímo do ordinace fyzioterapeuta,“ potvrzuje Jana Havrdová, televizní moderátorka, úspěšná sportovkyně a prezidentka České komory fitness. S jejím přispěním přinášíme pětici tipů, jež vám při výběru lektora mohou pomoci:

1) SYMPATIE AŽ NA DRUHÉM MÍSTĚ

Je pochopitelné, že se raději budete potit pod dohledem osoby, která je vám příjemná. Přesto by sympatie neměly být při výběru trenéra určující. Než se pro konkrétního trenéra rozhodnete, prověřte si jeho znalosti a dovednosti. „Kvalitní vzdělání fitness instruktora zaručuje, že cvičení bude zdravotně nezávadné. Kvalifikovaný trenér se musí orientovat v oblasti anatomie, fyziologie, výživy, zdravovědy a dalších oborů. Rolí fitness profesionála je motivovat děti, dospělé i starší cvičící ke změně životního stylu. To vyžaduje komplexní znalosti z mnoha oborů.“

2) „PEKÁČ BUCHET“ NENÍ ZÁRUKOU KVALITY

Ani vyrýsovaná postava hrající svaly nemusí být nutně zárukou profesionálního přístupu a dostatečné kvalifikace instruktora. „Pokud nemá instruktor či trenér potřebné vzdělání či zkušenosti, není schopný správně sestavit program cvičení, nedokáže cvik sám správně předvést a cvičícího opravovat. To vše může způsobit nepřiměřené přetížení těla, které se v lepším případě projeví druhý den ráno namoženými svaly, v tom horším bolestmi zad, kolen nebo jiných částí těla. Dobrý úmysl začít cvičit a třeba i zhubnout pak nezřídka končí u lékaře.“ Každý potenciální klient by se proto měl ujistit, zda má jeho budoucí trenér vhodné předpoklady a znalosti k tomu, aby tréninkový program vedl správným směrem.

3) POZNEJTE KVALIFIKOVANÉHO TRENÉRA

„Fitness se vyučuje v podstatě pouze na VOŠ a VŠ tělovýchovného směru, kde je většinou pouze součástí širších osnov. Na trhu sice funguje velké množství akreditovaných i neakreditovaných center, ovšem výstupy konkrétních znalostí a dovedností absolventů se často výrazně liší.“

Jediné ucelené standardy znalostí a dovedností nabízí Národní soustava kvalifikací. Ta zájemcům umožňuje absolvovat kurz zakončený zkouškou z profesní kvalifikace, která zajistí, že konkrétní trenér či instruktor ovládá nejméně to, co předepisují standardy. „Tato zkouška má přesný obsah, který je veřejně přístupný. Každý se tedy může podívat, co má instruktor či trenér, který kurz absolvoval, umět." Za standardy kvality stojí i Česká komora fitness, která se stará o fungování a propagaci tohoto oboru. Úspěšné složení zkoušky v rámci Národní soustavy kvalifikací tak může fungovat jako záruka potřebných znalostí a profesionality.

4) NEBOJTE SE ZEPTAT

Pokud informace o vzdělání a kvalifikaci trenéra nenaleznete přímo ve fitness centru či v jeho profilu na webových stránkách zařízení, nebojte se ho zeptat přímo. Kromě peněz za lekce mu budete svěřovat také své zdraví, a proto je zcela na místě, že se chcete ujistit o jeho odbornosti. Napovědět může i cena za poskytované služby – pokud je podezřele nízká, buďte na pozoru. Je-li naopak ve srovnání s kolegy nepřiměřeně vysoká, opět se nebojte pátrat po důvodu. „Pomoci by také mohly informace v Českém registru fitness profesionálů, v němž je aktuálně více než 2300 subjektů. Každý z nich má svůj profil, kde může uvést místa, kde působí, své specializace a prokázat, jaké má vzdělání.“

5) TRENÉR JE TU PRO VÁS

Trenér vám musí ochotně poskytnout dostatečné informace o cvičení a dohlížet na to, abyste cviky vykonávali správně a efektivně. Jestliže se fitness instruktor během vaší lekce více věnuje dění v posilovně, svému mobilnímu telefonu nebo hovorům s dalšími návštěvníky a známými, nezajímají ho pravděpodobně vaše výsledky a kondice, ale spíše suma, již mu dodáte do kapsy. To je špatně, proto neprofesionálního trenéra, který se vám dostatečně nevěnuje, bez milosti vyměňte, ohromujících výsledků pod jeho vedením pravděpodobně nedosáhnete.

Sdílejte článek
Štítky trenér posilovna fitness Národní soustava kvalifikací