5 zkrášlujících zákroků, které je ideální si dopřát během zimy

Některé zkrášlující a omlazující metody je dobré přesunout z léta raději na zimu. Hlavně ostré sluneční paprsky totiž můžou jejich výsledek narušit a někdy vyloženě pokazit, takže se místo omlazení a vylepšení vizáže dočkáte spíše opaku.

„U invazivních ošetření laserem, chemickým peelingem, obzvlášť v oblasti obličeje, je nutné dodržovat přesně pokyny lékaře či terapeuta, kteří zákrok provedli. Je nutné stranit se slunečním paprskům a používat krémy s vysokým ochranným faktorem. Narušená pleť má totiž tendenci při působení slunečního záření pigmentovat. Nechtěně by se vám tak mohly nadělat stařecké skvrny, které je pak pracné z obličeje odstranit. Stojí to další čas i peníze," říká Mgr. Petra Řehořková, zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

„Pro plastické operace sice neplatí, že by se mohly provádět jen v určitou dobu, ale u některých to může být pro klienta pohodlnějším řešením. Třeba v případě liposukcí, chirurgického odstranění povislé kůže či plastiky prsou, kdy pak pacient musí nosit elastické prádlo, je alternativa operace v zimním období možná o něco lepší. Prádlo se totiž nosí obvykle čtyři až šest týdnů, pod zimním oblečením se tedy lépe kryje, navíc tolik nevadí jeho nepříliš dobrá prodyšnost,“ dodává plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7.

Na jaké zákroky je proto ideální se zaměřit právě teď v zimě?

1. Chemický peeling

Aplikací kyseliny glykolové na obličej v různé koncentraci se můžete zbavit vrásek, pigmentových skvrn, jizviček po akné. Toto ošetření se hodí pro omlazení obličeje, zad a hřbetů rukou, případně dekoltu. Před samotným zákrokem by klient či klientka neměli podstupovat epilaci a depilaci. „Ošetření trvá několik minut, ale obzvlášť pokud jde o hloubkový peeling, počítejte s tím, že pleť bude nejspíš bolestivá, začervenalá, což je normální. Vrchní část kůže se odloupe, nová pak bude prokrvenější a hladší, póry staženější,“ ujišťuje Petra Řehořková. Pleť se nesmí čtrnáct dnů po ošetření vystavovat slunečnímu záření. Podle konkrétní potřeby by se měla kúra zopakovat ve 4 a 6 sezeních v týdenních intervalech. Hodí se pro všechny věkové kategorie.

2. Rejuvenace

Jde o ošetření pleti vysokovýkonnými lasery. Ty rychleji odbourají stará kolagenní vaziva a nahradí je novým kolagenním vazivem. Kůže se tak zpevňuje, je elastičtější, hladší, vrásky jsou méně viditelné, póry stažené. Tato metoda je ideální pro ošetření obličeje, krku, dekoltu, rukou. Po proceduře, která trvá asi půl hodiny, může být pleť lehce zarudlá a nateklá. „Proceduru je ideální opakovat přibližně třikrát až čtyřikrát v měsíčních nebo šestitýdenních intervalech. Zákrok se neprovádí v anestezii, je lokální. Pleť je nutné chránit několik dnů před slunečním zářením, v létě se rejuvenace proto neprovádí,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Petra Samková.

3. Resurfacing laserem

I v případě této omlazující kúry se používá laser, jen je jeho působení silnější – jedná se o CO² laser. Metoda, která se používá na obličej, pokožku vyhladí, zjemní vrásky a jizvy po akné. Podle plastického chirurga primáře MUDr. Huberta Topinky z Lékařského domu v Praze 7 se ošetření provádí v krátké narkóze. „Bezprostředně po ošetření se nesmí kůže namáčet ani vystavovat slunci. Asi do deseti dnů se obvykle pokožka zahojí. Účinné je již jedno ošetření,“ upřesňuje primář. Pacient zůstává na lůžku do druhého dne po ošetření. Nezbytná ochrana proti slunečnímu záření je následně 3 až 6 měsíců.

4. Liposukce

Odsátí tuků se provádí napuštěním tumescentní tekutiny do problematických partií. Ta rozmělní tuk, který se pak pomocí kanyly odvede z těla ven. Tato procedura sice není nijak limitovaná ročním obdobím, zákrok prováděný v celkové nebo lokální anestezii lze provést kdykoliv, ale v letních obdobích přesto může pacienta omezovat. „Je to nutností nosit až šest týdnů kompresní prádlo, ale také tím, že asi dva měsíce po zákroku nemůže pacient/ka naplno sportovat,“ upozorňuje MUDr. Kulhánek.

5. Laserová epilace

Jde o odstranění chloupků speciálním laserem. Při zákroku lze odstranit chloupky ze všech částí těla, jen musí být 1 mm dlouhé a hlavně by měly být tmavé, se světlými si laser nemusí trvale poradit. Před laserovou epilací by si pacientka neměla na těle šest týdnů vytrhávat chloupky, jen je holit či používat depilační krém. Na obličeji může klientka chloupky depilovat, jak je zvyklá. „Zákrok trvá podle hustoty ochlupení a rozsahu cca 5 minut (třeba u horního rtu) až hodinu. Je třeba ho zopakovat, protože ve vlasovém folikulu je vždy dalších 3–7 vlasových cibulek, ze kterých znovu chloupek vyroste, proto jeden výkon nestačí," vysvětluje specialistka na ošetření pleti Martina Šmidrová z Lékařského domu v Praze 7. „Po zákroku je kůže lehce zarudlá, je nutné ji chránit proti slunci i mechanickému poškození. V žádném případě se nesmíte opalovat nebo chodit do solárií.“

-ak-/foto iStock

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.