Bojujete s celulitidou? Tyhle mýty vám to zbytečně kazí
Podle některých vypadá jako cottage sýr, podle jiných jako slupka pomeranče… Ať už vám připomíná cokoli, odstranit ji je zatraceně těžké. Nicméně ne nemožné!
Celulitida je tuk nacházející se pod povrchem kůže, který se „vyboulí“ skrze pojivovou tkáň, a je tím pádem viditelný v podobě hrbolků a ďolíčků na povrchu pleti. Abyste si udělali obrázek o tom, co se v kůži vlastně děje, představte si síť, která zadržuje podkožní tuk. Když jsou vlákna této sítě příliš stažená, nebo naopak příliš povolená, tuk se začíná skrze otvory v síti protlačovat ven.
I když je celulitida tvořena tukem, ironií osudu je, že tělesná váha má na její rozvoj vliv takřka nulový. „Celulitida je uložená tuková tkáň, kterou organismus jen složitě metabolizuje. Pro vznik celulitidy paradoxně není důležité, kolik vážíte, ale to, zda v podkoží máte nějaký tuk. A ten je bohužel zcela přirozenou součástí organismu a vyskytuje se u mužů i žen, hubených i silnějších. I to sebemenší množství tuku se pak na stehnech může projevit jako ´pomerančová kůže´,“nastiňuje zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Mgr. Petra Řehořková hlavní důvod, proč celulitida postihuje takřka celou populaci.
Dalším faktorem je věk. Celulitida se začíná objevovat po pubertě a obecně se její stav s rostoucím věkem zhoršuje, což je dáno zejména úbytkem kolagenních vláken.
Nevěřte všemu, co se povídá a píše
Kdo celulitidu má, většinou se snaží se jí zbavit nebo ji alespoň zakrýt. Jenže se často stává, že se dřeme, potíme, omezujeme a maskujeme úplně zbytečně a žádný viditelný výsledek nepřichází. Může za to i řada mýtů, které o celulitidě kolují:
Mýtus č. 1: Pití vody vás zbaví celulitidy
„Kéž by! Pokud by byla voda schopná změnit strukturu kůže a snížit množství podkožního tuku, pak by celulitidou netrpěl nikdo, stejně jako by nikoho netrápila nadváha,“ komentuje oblíbený mýtus Petra Řehořková. „Neexistuje jediný vědecký výzkum, který potvrzuje, že by konzumace vody měla vliv na tuk kdekoliv v organismu,“ dodává.
Mýtus č. 2: Zadržování vody v těle způsobuje celulitidu
„Existuje mnoho spekulací na téma, jak by zadržování nebo nedostatek vody mohly ovlivňovat celulitidu, k obojímu nicméně chybí pevné důkazy,“ říká k tomu MUDr. Kravciv z Lékařského domu Praha 7 a pokračuje: „Tukové buňky obsahují jen asi 10 % vody. Redukce zadržované vody by proto měla na celulitidu minimální vliv. Zadržování vody může mít za následek to, že vypadáme o pár kilo těžší, na vzhled celulitidy a množství tuku ale nemá účinek.“
Mýtus č. 3: Celulitidu odstraní speciální dieta
Zdravá strava, která podporuje hubnutí, může pomoci zlepšit celkový vzhled. Protože ale při hubnutí nedochází ke změně struktury kůže na stehnech, nedochází ani k vyhlazení ´ďolíčků´.„U některých lidí stav celulitidy zhoršuje ukládání většího množství tuku. V těchto případech pak hubnutí její vzhled zlepší. Obecně však hubnutí za způsob, jak se ´pomerančové kůže´ zbavit, pokládat nelze,“ říká Řehořková.
Mýtus č. 4: Detox zlepší vzhled celulitidy
Slovo detox se v poslední době skloňuje jako zázračné řešení na rozličné problémy. Podstatou je eliminace toxinů z organismu. Opět nicméně neexistuje jediné prokázané lékařské tvrzení o tom, že by mělo pročištění organismu na celulitidu jakýkoliv efekt – nejsou to totiž toxiny, které by měly vliv na distribuci a ukládání tuku.
Mýtus č. 5: Kardiocvičení je pro redukci celulitidy nejlepší
Běh a další formy kardiocvičení vám sice mohou pomoci zhubnout, ale to je k redukci celulitidy málo. Aby došlo k vyhlazení ďolíčků, je potřeba do fyzických aktivit zahrnout i silový trénink čili posilování. „Posílení a zpevnění svalů totiž podpoří i zpevnění podkoží a vypnutí pleti, která se již nebude tolik ´třást´, a naopak bude mít pevnější, komplexnější vzhled,“ vysvětluje Petra Řehořková.
Mýtus č. 6: Díky opálení celulitida zmizí
Kdepak, je to přesně naopak! Ultrafialové paprsky v kůži utvářejí volné radikály, jež mají za následek rozpad bílkovin kolagenu a elastinu, které pleť udržují vypnutou a pružnou. Poškození slunečním zářením tak učiní celulitidu ještě viditelnější. Pokud zastáváte názor, že bronz celulitidu opticky schová, pak sáhněte raději po kvalitním samoopalovacím přípravku.
Mýtus č. 7: Muži celulitidou netrpí
Že by se mužům vyhýbala celulitida, to platí jen částečně. „Faktem je, že fyziologicky jsou ženy výrazně náchylnější k hromadění tuku na stehnech a bocích, zatímco muži váhu přibírají spíš v oblasti břicha,“ popisuje MUDr. Kravciv. U žen je navíc pojivová tkáň pod kůží schopna více se roztáhnout a má větší sklon k poškození, což dámská stehna činí ideálním prostředím pro rozvoj celulitidy. Bohužel.
Nejlepší způsoby, jak se zbavit celulitidy:
Noste anticelulitní prádlo
Speciální legíny mají nejen tvarující, ale i masážní efekt. Díky speciální technologii výroby totiž během nošení dochází k permanentí lehké lymfomasáži, která vás ovšem nijak neobtěžuje. Anticelulitní prádlo je určené k dennímu nošení a výsledky by měly být viditelné za několik týdnů.
Zkuste mezoterapii
Při mezoterapii se drobnými vpichy do kůže injekčně vpravují různé aktivní látky. V případě celulitidy se do tukových vrstev kůže vpravují látky, které mají napomoci rozpuštění tukové tkáně, což vede k redukci ďolíčků a vyhlazení pleti.
Novinkou je tzv. aquaforéza, tedy neinvazivní mezoterapie. Při ní se kombinuje ošetření laserem, které kůži připraví na absorpci aktivních látek, samotná aplikace aktivních látek a ošetření pleti elektrickými pulzy. Výsledkem je vypnutí pleti a obnovení regeneračních procesů v ní, což obojí zlepšuje vzhled celulitidy.
Pomůže i rázová vlna
Při rázové vlně je kůže vystavena kmitajícím akustickým rázovým pulzům, které ve tkáních obnovují regenerační a hojivé procesy. Zlepší se tak prokrvení, stimuluje se produkce kolagenu, a díky tomu opět dochází k vypnutí a zpevnění pleti a odstranění hrbolků a ďolíčků.
Neinvazivní liposukce
Při neinvazivní liposukci prostupuje radiofrekvenční vlna hluboko do pokožky, kde stimuluje smrštění tukových buněk (a vyloučení jejich obsahu lymfatickým systémem), ale hlavně působí na kolagenní vlákna, která posiluje, a díky tomu podporuje vypnutí pleti a odstranění „pomerančové kůže“.