Hyperhidróza aneb Když se potíte, i když vám není horko
Pocení je potřebné, ale pěkně nepříjemné. Zvlášť když se potíte na místech, kde je to opravdu vidět.
Pocení je přirozená biologická reakce na teplo. Tělo se ochlazuje tím, že vyloučí vodu a ta se odpaří. Nicméně člověk se potí i z jiných důvodů, například když je rozrušený, vystrašený, nervózní nebo v rozpacích. Nicméně předchozí situace se dají vyřešit tréninkem, správným dýcháním a použitím dobrého antiperspirantu. Na nadměrné pocení, které způsobují hyperaktivní potní žlázy, však obyčejný deodorant z drogerie nestačí.
Nadměrné pocení se nazývá hyperhidróza a vyznačuje se tím, že potní žlázy produkují víc potu, než je třeba k ochlazování organismu. Příčinou tohoto stavu je nejčastěji dědičnost, ale mohou ho vyvolat i okolní vlivy. Lidé s hyperhidrózou se potí, i když jsou v klidu a v chladnu. Někteří se potí jen na jednom místě těla, tedy hlavně tam, kde je vysoká koncentrace potních žláz - na rukou, nohách, v podpažích a tříslech. Jiní se však potí po celém těle, což může být příčinou velkých rozpaků a trapných situací. Přitom to tak vůbec být nemusí. Máme pár tipů, které vám pomohou zůstat v suchu a pohodlí.
Vyhýbejte se kofeinu a kořeněným jídlům
Určité druhy potravin zhoršují nadměrné pocení, hlavně ty, které obsahují mnoho koření a kofeinu. Tyto potraviny spouští mozkový neurotransmiter zvaný acetylcholin, který může způsobit nadměrné pocení. To vysvětluje, proč se člověk začne po hodně pikantním jídle, například po chilli papričce, hodně potit.
Antiperspirant po ránu nepomáhá
Používáte antiperspiranty ráno po sprchování? Chyba! Je třeba je používat, když jsou potní žlázy nejméně aktivní, tedy ve večerních hodinách. Tehdy antiperspirant odvede nejlepší práci. Nemusíte se bát, že by ucpal potní žlázy, přípravek se vymyje ve sprše. Aktivní látky z něj se však dostanou do těla a činnost potních žláz dočasně omezí.
A když už jsme u antiperspirantu… věděli jste, že ho lze používat i na další místa, než je podpaží? Tělo má zhruba 2 až 4 miliony potních žláz. Kromě podpaží ještě na zádech, obličeji, na nohách, hrudníku a dokonce i v oblasti třísel. Takže, pokud trpíte nadměrným pocením, můžete se skutečně potit po celém těle. Některá místa však perspirují víc než jiná a na těch je třeba zasáhnout. Klidně tedy můžete použít antiperspirant i na dlaně či chodidla. Skvělým trikem, který uvítáte obzvlášť v létě, je natření vnitřní strany stehen. Nohy se pak nebudou nepříjemně třít o sebe a vy nebudete trpět kožními problémy. Nikdy však nepoužívejte přípravek na obličej a intimní partie. Na obou místech je kůže velmi tenká a citlivá a mohlo by snadno dojít k jejímu podráždění.
Požádejte o pomoc lékaře
Pokud se potíte skutečně hodně, průměrný antiperspirant vám nepomůže. Pak máte několik možností - můžete si koupit účinnější přípravek v lékárně nebo požádejte o pomoc svého lékaře. Ten vám může předepsat léky, které omezí pocení, nebo léky, které zmírní nepříjemné pocity jako úzkost a strach. Pak se zmírní i pocení. Poslední pomocí je aplikace botoxu do postižených oblastí. Jed neutralizuje potní žlázy na několik měsíců a pocení se velmi zmírní.
Krajní řešení - liposukce podpaží
Jestli žádná z výše uvedených možností nepomůže, můžete se rozhodnout pro krajní řešení - chirurgický zákrok. Jde o liposukci podpaží, která sníží pocení. Tento postup nebude fungovat natrvalo, ale pomůže vám získat nad pocením kontrolu, aniž byste museli nadále používat antiperspiranty. Procedura trvá hodinu až dvě a výsledky jsou dlouhotrvající.
-lk-