Lady Diana: 10 věcí, které o ní asi nevíte

Lady Diana: 10 věcí, které o ní asi nevíte

Přestože letos uplynulo od tragické smrti anglické princezny Diany už 18 let, v srdcích mnoha lidí, a to i Čechů, zůstává stále. Fanoušky zajímala její elegantní móda i netradiční vystupování v rámci tak konzervativní britské královské rodiny. Její jméno se poslední dobou hodně skloňuje v souvislosti se starším synem, princem Williamem, jeho manželkou vévodkyní Kate a s jejich rozkošnými dětmi.

Přesto to všechno, co už bylo o princezně napsáno, existuje několik skutečností, které nejsou veřejnosti tolik známé.

Až do devíti let se učila doma

V době, kdy byla Diana dítětem, bylo běžné, že děti z vyšší společenské třídy měly svého domácího učitele. Po rozvodu rodičů však musela navštěvovat školu v Norfolku, kde její rodina bydlela. Ve 12 letech pak byla poslána do exkluzivní internátní školy.

Ve škole však nebyla vzornou studentkou. Poté, co nesložila dvě zkoušky, musela školu v Británii v 16 letech opustit. Její otec ji zapsal ve Švédsku, aby si mohla dokončit vzdělání.

Pracovala ve školce i jako uklízečka

Když ve Švédsku dostudovala, pracovala na částečný úvazek jako uklízečka a hlídačka dětí. Nakonec nastoupila do mateřské školy.

Chtěla být baletkou

Jako malá holčička chodila do hodin baletu, ale když začala růst, bylo jasné, že v něm nikdy nebude dostatečně dobrá. Její láska ke klasickému tanci však nezmizela, a tak se stala velkým příznivcem Anglického národního baletu.

Prince Charlese přebrala sestře

Svého budoucího manžela přebrala sestře. První s princem Charlesem totiž randila lady Sarah Spencerová, Dianina starší sestra. Přivedla prince na rodinnou sešlost, kde poznal Dianu. Té bylo tehdy pouhých 16 let.

A zřejmě to byla velká láska, protože se s Charlesem zasnoubili, když bylo Dianě 19 a o rok později již měli svatbu. Pravdou však také je, že Charles, který byl o 12 let starší, byl už pod velkým tlakem – rodina i veřejnost očekávaly, že si najde nevěstu.

Zásnubní prsten si vybrala z katalogu

Diana si svůj zásnubní prsten vybrala z kolekce světoznámého klenotnictví Garrard, a to přesto, že si členové královské rodiny nechávají většinou své zásnubní prsteny vyrábět na zakázku. Prsten se skládá ze 14 solitérních diamantů, které tvoří kruh kolem dvanáctikarátového safíru, a to vše je usazeno v bílém zlatě. Nyní prsten patří Kate Middleton.

Měla nejdelší svatební vlečku

Její svatební vlečka byla nejdelší v historii královských svateb v Británii. Měřila víc jak 7,5 metru! Šaty byly zdobeny flitry, výšivkami a deseti tisíci perlami. Budoucí princezna měla několik zkoušek, aby se v šatech naučila chodit a aby svatba proběhla v pořádku.

Odmítla tradiční svatební slib

Originální byla i ve svém svatebním slibu. Podle královské tradice měla říct, že bude svého manžela poslouchat, ale to odmítla. O tři desetiletí později William a Kate následovali jejího příkladu.

Jejím oblíbeným dezertem byl bread and butter pudink

Dianin dlouholetý osobní kuchař Darren McGrady prohlásil, že princezna často vstoupila do kuchyně, když připravoval tento anglický tradiční moučník a ujídala rozinky.

Nedělala ze svých dětí navoněná princátka

To, co je normální v běžných rodinách, bylo pro královské děti vzácností. Přesto si na své syny Diana udělala čas, kdy jen to její povinnosti dovolily, a brala je ven i na obyčejné výlety, kam jezdí i ostatní děti, třeba do Disney Worldu nebo do McDonalds. Někdy však chlapci doprovázeli matku i na místa, kam se děti běžně nevodí, do nemocnice a na kliniku AIDS. Již v mladém věku se tak učili, že život není vždy a pro všechny růžový.

Neoblékala se úplně tradičně

Její nejoblíbenější barvou byla růžová, na starých snímcích ji tak často můžete vidět v kostýmcích či šatech v různých odstínech růžové.

A své šaty taky klidně dala do aukce. S nápadem přišel syn William a Diana jej realizovala jen dva měsíce před svou smrtí. Do aukce tehdy šlo 79 jejích šatů, za které tehdy obdržela v přepočtu kolem 140 milionů korun. Akce probíhala v aukční síni Christie´s v New Yorku a výdělek šel na výzkum léčby AIDS a léčby rakoviny prsu.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie Švédsko Princezna Diana svatba šaty Karel III. zásnubní prsten Britská královská rodina William, princ z Walesu Catherine, princezna z Walesu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.