Móda a krása

21. listopadu 2015 04:50

Anna Kopečková

Mata Hari: Smyslná špionka a legendární tanečnice, která skončila tragicky

Její pohled odjistil v mužích pověstnou touhu a když k tomu navíc začala vlnit boky, pánové jí padali k nohám jako zralé hrušky. Postelí ji prošel úctyhodný počet milenců. Jeden výstřel z pistole ochudil svět o legendární tanečnici, která milovala muže a oni ji.

Podle jména byste Mata Hari zřejmě netipovali na Holanďanku, ale přesně tou byla. Narodila se 7. srpna 1876 v Leeuwardenu jako Margaretha Geertruida Zellová do rodiny, pro kterou se hlavním zdrojem příjmů stal prodej klobouků.

Margaretha se už ve svých 18 letech provdala za důstojníka a odcestovala s ním do exotické Asie, do míst dnešní Indonésie. Ale manželské štěstí jim rozhodně nepřálo a ani děti, které přivedla na svět, jim vztah, nad kterým se vznášely bouřkové mraky, neprojasnily. Situaci také ztížilo náhlé úmrtí syna, který onemocněl tropickou nemocí. Možná i tento fakt přispěl k ukončení jejich svazku a tak se Zellová vrátila zpátky do rodného Holandska. Tam se ale moc dlouho neohřála a vyrazila vstříc elegantní Paříži, městu módy.

A na scénu přichází smyslná… Mata Hari!

Její nevšední krása brala dech a tak se nebylo čemu divit, že Margaret tento aspekt neváhala využít k získání finančních prostředků, které postupem času dosáhly úctyhodných rozměrů. Začala se živit jako orientální tanečnice a její vzhled taneční vystoupení ještě umocňoval. Na svou pozici věhlasné tanečnice, která vystupovala pod uměleckým a exotickým jménem Mata Hari, si však musela chvíli posečkat a začít od píky.

Stála modelkou pařížským malířům, její podobizna se totiž skvěle prodávala. Dokonce se mihla i v cirkuse, kde se svou vizáží báječně zapadla. Pro postup a úspěch v kariéře neváhala nenasytnému publiku, především z řad mužů, ukázat i své křivky. Její krása i umění se rychle rozkřikly a Margaretě se otevřel svět nekonečných možností. Stala se z ní tanečnice, která orientálním tancům dala úroveň, ale také jejich prostřednictvím lákala muže. A ti se kolem její osoby rojili jako vosy na bonbon. Aby se její show dotkla hvězd, začala šířit smyšlené informace, že ona sama byla princeznou na ostrově Jáva a místní kněžky lásky, které tajně ze svého paláce sledovala, ji naučily rituální a vášní protknuté tance. Její taneční umění později spojila s uměleckým jménem Mata Hari a úspěch byl tady.

Mata Hari se stala femme fatale své doby, peníze za vystoupení měla více než slušné. Muži se předháněli, aby měli tu čest strávit několik chvil v její společnosti a Mata Hari se toho rozhodla využít. Obklopovala se movitými milenci z vlivných kruhů, kteří jí s radostí financovali její nákladné výstřelky. Dokonce se v jejím případě mluví i o tom, že plnila úlohu kurtizány.

Nečekaně tragický konec

S první světovou válkou však přišla krize, která se dotkla i úspěšné tanečnice. Z Paříže se přesunula do Holandska a tam jí německý politik nabídl, aby se stala tajnou agentkou. Vzhledem k tomu, že netušila, s čím a kým bude mít tu čest, souhlasila. Neměla problém udržovat poměr s vysoce postaveným představiteli daných zemí, aby informace, které získala, předala svým dalším milencům. Netrvalo dlouho a na její osobu se sneslo podezření kontrašpionáže. Nikdo sice v rukou nedržel jasné důkazy, ale vzhledem k jejím vymyšleným scénářům, které napovídala vyšetřovatelům, se dostala do začarovaného kruhu lží, odkud putovala na popraviště. Její trest byl na tu dobu neslýchaný. Byla stíhána za vlastizradu, a tak život svůdné tanečnice, která uměla muže utáhnout na vařené nudli, ukončila kulka. Vydechla naposledy 15. října roku 1917.

-lz-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.