Nejen víno nebo káva: Tyto věci vám mohou barvit zuby, aniž byste to tušili

Čistíte si pečlivě zuby, nepijete kávu ani červené víno. Tak proč nejsou vaše zuby krásně bílé? Nehezky zbarvit zuby vám totiž mohou nejen barevné potraviny a nápoje, ale i ty, které se na první pohled tváří nevinně. A aby toho nebylo málo, nemusí být na vině jen to, co sníte nebo vypijete.

1. Limonáda

A nemusí být vůbec barevná! Kombinace kyselosti a cukru v limonádách našim zubům příliš nesvědčí. Kyselost totiž může opotřebovávat nebo narušovat sklovinu. Jakmile o sklovinu nebo alespoň o její část přijdete, obnaží se další vrstva zubů nazvaná dentin, která má sama o sobě velmi žlutou barvu.

2. Bílé víno

Zatímco červené víno je s ohledem na zabarvení zubů mnohem horší než bílé, není vyloučeno, že bílé víno může váš chrup také zamořovat, a to v kombinaci s určitými potravinami. Řekněme, že si dáte „dvojku“ před večeří, ke které ale máte těstoviny s boloňskou omáčkou. Jako byste jídlem otevřeli v zubech póry, aby mohly co nejvíce nasát rajskou červeň. Což rozhodně nechcete.

3. Zelené šťávy a smoothie

Tyto nápoje sice dodávají vašemu tělu velké množství potřebných látek, nicméně vaše zuby je příliš nepochválí. Obecně platí, že co opravdu obarví vaše oblečení a je těžké to vyprat, stejně funguje na vaše zuby.

Nicméně máme pro vás dobrou zprávu – pití jakýchkoliv koktejlů a šťáv tlustým brčkem může váš chrup ochránit. Ve finále můžete brčko použít i na červené víno. Otázka je, jestli si ho můžete vůbec tímto způsobem vychutnat...

4. Zelený čaj

Černé čaje často způsobují, že zuby zežloutnou či zešediví. Nic překvapivého. Jenže podobné skvrny může na chrupu zanechat i slabší zelený čaj. Dá se tomu zabránit? Nejlepší bude, když si zhruba půl hodiny po jeho vypití vyčistíte zuby. Ale pozor – určitě ne dříve, protože sklovina bývá citlivá z kyselosti zelených čajových lístků. Mohli byste si ji tedy snadno narušit. A její poškození je nevratné.

5. Bazény

Cyklista má úsměv plný much, plavec pro změnu nahnědlých zoubků. Proč tomu tak je? Na vině je bazénová voda plná chemických dezinfekčních přísad. Coby plavec totiž často zadržujete v ústech vodu, což skutečně může způsobit hnědou barvu chrupu. Mějte však na paměti, že vás tento problém bude trápit jedině tehdy, trávíte-li v bazénu více než 6 hodin týdně. Což možná není v letních měsících nic neobvyklého.

6. Sirup proti kašli

Možná jste někdy přemýšleli, zda má „meducínka“ na kašel horší barvu nebo chuť. Barevné sirupy proti kašli jsou totiž plné cukru, který může být samozřejmě příčinou kazivosti zubů. Pokud je užíváte často a v nadměrném množství, mohou tato léčiva zanechávat na zubech nepěkné skvrny.

7. Energetické sportovní nápoje

Není žádnou novinkou, že energetické nápoje obsahují velké množství cukru, pokud to tedy není verze „light“ – bez cukru. Vysoká hladina cukru podporuje rozvoj a růst bakterií. Nejenže sportovní drinky znečistí vaše zuby, ale zároveň mohou způsobovat kvůli cukru i jejich rozpad. A to nemluvíme o těch obarvených třeba na modro, které obsahují víc barviva než káva nebo černý čaj.

8. Úrazy

Roztříštěné nebo „naštíplé“ zuby mohou způsobovat vážné a nepříjemné bolesti nejen v průběhu hojení, ale i po jeho skončení. Kdykoliv utrpí vaše zuby nějaké trauma, může při tom dokonce odumřít i část nervových vláken nebo celý nerv a zub začne šednout.

9. Některé léky

Nejen úrazy a zranění samy o sobě mohou negativně ovlivnit zbarvení chrupu včetně nehezkých skvrn. Jestliže užíváte dlouhodobě nějaké léky nebo jste podstoupili některé vážné zákroky, např. chemoterapii či radiační léčbu, mohlo to narušit tok krve do zubů, což způsobí změnu barvy zubu zevnitř.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.