Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Prasklý zub? Příčinou může být i kaz, skřípání zubů nebo plomba

Vedle zubních kazů patří prasknutí či odlomení zubu k častým důvodům, proč vyhledáme stomatologa. Příčinou fraktury neboli praskliny zubu přitom nemusí být vždycky jenom úraz. Stačí, když je zub oslabený nebo přetížený.
Vydáno: 26.02.2016, Anna Kopečková
Zdravý zub vám jen tak nepraskne. Ohrožené jsou jen nějakým způsobem přetížené nebo oslabené zuby
Zdravý zub vám jen tak nepraskne. Ohrožené jsou jen nějakým způsobem přetížené nebo oslabené zuby Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zub může prasknout i kvůli neošetřenému velkému kazu a příčinou může být dokonce i rozsáhlá amalgámová plomba. „Když pacientům vyšetřujeme zuby pod mikroskopem, často vidíme u rozsáhlých amalgámových výplní prasklinky jdoucí strukturou zaplombovaného zubu. U větších prasklin pacientům doporučujeme výměnu amalgámové plomby za bílou fotokompozitní výplň, která narušený zub více stmelí, nepůsobí v něm jako klín a obecně je k zubům mnohem šetrnější,“ říká stomatolog Zubního centra Ořechovka Jakub Miketa. Včasnou výměnou výplní lze předejít podélným prasklinám zubů, které mohou někdy vést až k extrakci (vytažení) zubu.

„V souvislosti s prasklinami zubů jsou bílé fotokompozitní výplně rozhodně dobrou prevencí,“ konstatuje lékař s tím, že použití bílé plomby umožňuje zubaři odstranit pouze zubní tkáň zasaženou kazem. „Naopak při přípravě zubu pro amalgámovou výplň je nutné zub odpreparovat více, aby plomba v zubu držela. Větším odvrtáním se ovšem zub dále oslabuje a tím pádem je náchylnější k prasknutí. Rozsáhlejší amalgámová výplň navíc v zubu působí jako kovový klín,“ vysvětluje stomatolog Jakub Miketa.

Jsou i horší věci, než sladké bonbóny

Potraviny, které podle zubařů nejvíc škodí vašim zubům. A nejsou to jen sladkosti!

 

Pozor na skryté kazy

Pravděpodobnost prasknutí zubu je velká i tehdy, pokud se o zuby nestaráte, kazy neřešíte a plombu tudíž ani žádnou nemáte. I neošetřený velký kaz může být totiž příčinou fraktury zubu. Také proto by měl zubař při preventivních prohlídkách zhotovovat rentgenové skusové snímky, které umí odhalit malé a dokonce i skryté zubní kazy. „Ideální je také používat během vyšetření zubů pacienta operační mikroskop nebo lupové brýle, což zlepšuje diagnostiku zubních kazů,“ podotýká stomatolog.

Mrtvé zuby jsou mnohem křehčí

Podle odborníků praskají vůbec nejčastěji takzvané mrtvé zuby po endodontickém ošetření, při němž lékař odstraňuje nerv ze zubní dřeně a kořenových kanálků, které pak zaplňuje speciální výplní. „Mrtvý zub velice rád praská, protože je mnohem křehčí a oslabenější než zdravý zub. Zejména zadní zuby od čtyřek dál je proto potřeba ošetřit ještě postendodonticky, tedy zhotovit na ně protetickou náhradu typu korunky nebo overlaye,“ zdůrazňuje stomatoložka Zubního centra Ořechovka Kristýna Krejsová.

Fraktury mrtvých zubů bývají poměrně velké, a pokud zasahují hluboko, je nutné zub extrahovat (vytáhnout). Postendodontickým ošetřením můžete takové zbytečné ztrátě zubu předejít.

Článek

Čištění zubů 5 chyb Foto:

Čištění zubů: 5 chyb, které dělá většina lidí

Možná si čistíte zuby dvakrát denně dvě minuty, jak vás to učili, a přesto se vám zase objevil nový kaz.

 

Další rizikové faktory? Dědičnost to není

„Za prasklinami zubů určitě nehledejte genetiku, sklon k praskání zubů se nedědí,“ shodují se lékaři. Sám od sebe většinou nepraskne ani zub, který není něčím oslaben či nějakým způsobem přetížen. „Pokud už naprosto zdravý zub praskne, stane se tak v důsledku úrazu nebo po skousnutí něčeho extrémně tvrdého, jako je například kamínek v rýži nebo brok ve zvěřině,“ přibližuje zubní lékařka Kristýna Krejsová. A dodává, že praskliny může způsobovat i noční skřípání zubů (bruxismus), při kterém dochází k zatínání a přetěžování zubů během spánku. Proto také někteří lidé po nočním skřípání zuby popisují ranní citlivost zubů na skus. „Pokud chce pacient trpící bruxismem zabránit poškozování zubů, případně i korunek či můstků, měl by si nechat zhotovit u zubního lékaře noční chránič zubů,“ doporučuje. Speciální chránič zubů by měli používat i sportovci, u kterých je riziko úrazu zubů, potažmo jejich prasknutí.

Přetížení zubu hrozí i v případě, že o nějaký zub přijdete a nenecháte si jej nahradit vhodnou protetickou náhradou, například implantátem či můstkem. „Zbytkový chrup je potom extrémně namáhán a přetížený zub může prasknout, i když není ničím narušen nebo oslaben,“ uzavírá zubní lékař Jakub Miketa.

Bolest nemusí způsobovat jen nevhodné jídlo nebo špatná hygiena

Proč nás trápí citlivé zuby? V noci jimi skřípeme a bělíme je popelem

Článek je zařazen v: bělení zubů, prasklý zub, zubní kaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama